3 Şerit

TOGG’dan ‘İlklerin’ fabrikası

Yerli ve milli otomobil markasının üretimi için en büyük adım atıldı. TOGG’un, Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk kez doğuştan yüzde yüz elektrikli otomobilin hattan ineceği bu fabrikada birçok ilkin de temeli atılıyor. İlgiyle takip edilen yerli otomobilin markası ise ‘TOGG’ olarak açıklandı.

İlk sözü edilmeye başlandığı günden tanıtımına, görcüye çıktığı günden fabrika inşaatının başlangıcına kadar geçen sürede, büyük ilgiyle takip edilen ‘Türkiye’nin Otomobili’ projesinde bir eşik daha geçildi. Bursa’nın Gemlik ilçesindeki TOGG üretim tesisinin temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

ÜRETİM 2 YIL SONRA

İnşaatı, zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ayda tamamlanacak olan TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek. TOGG Gemlik Tesisi’nde işe alımlar 2022 yılı başından itibaren başlayacak. Üretim, yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye ulaşacak. Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek.

‘İlklerin’ fabrikası

MARKA TOGG OLDU

Törende, çalışmalarla ilgili bilgiler veren TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Batarya ve modül paketlerimizi üretim başlangıcından itibaren yerlileştiriyoruz. Marka beğeni endeksinin kısa süre içerisinde yüzde 73 artması, TOGG markası ile devam konusunda bizi cesaretlendirdi. Pandemi döneminde kullanıcı araştırmaları ve mühendislik çalışmalarımızı planlarımız dahilinde sürdürdük, bu takvim dönemindeki çalışmaları tamamladık” diye konuştu.

‘İlklerin’ fabrikası

YERLİ BATARYA PAKETİ

Karakaş, elektrikli araçlarda en önemli konulardan birinin batarya olduğunu, TOGG’un da bu konudaki çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüğünü belirterek, “Otomobillerimizde hedeflediğimiz yüksek performans değerlerini teknik olarak gerçekleştirecek batarya ve e-güç ünitesi mimarisinin geliştirilmesinde de çok yol kat ettik. Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında da sona yaklaştık. Bu noktada ülkemiz için ve bizim için çok önemli bir konuyu sizlere memnuniyetle ve heyecanla duyuruyoruz. Üretim başlangıcından itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz” dedi.

‘İlklerin’ fabrikası

İlkleri barındıran fabrika ne anlam ifade ediyor?

 • Fabrika birçok özelliği ile ilkleri içerisinde barındırıyor; en önemli özelliklerinden bir tanesi Türkiye’nin en teknolojik otomobil fabrikası olması.
 • Tek bir fabrika alanı içerisinde hem üretim, hem stil tasarımı hem Ar-Ge çalışmaları, prototip hazırlıkları, test birimi, strateji ve yönetim merkezi bir arada olacak.
 • Daha önceden bataryanın yurtdışından alınması ihtimali üzerine yapılan çalışmalar şu an için yerini ‘Yerli Batarya Paketi’ çalışmasına bırakmış durumda.
 • Türkiye’de ilk olarak bir fabrikada doğuştan elektrikli yüzde 100 yerli bir otomobil üretilirken, batarya paketi de bu fabrikadan çıkacak.
 • Bunların yanı sıra ‘Akıllı, çevre dostu ve Avrupa’nın en temizi’ olarak da dikkat çekiyor.
 • Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en temiz fabrikası olma özelliğine sahip
 • Nesnelerin interneti, veri toplama ve analizi ile verimlilik artırılıyor.
 • Gerçek zamanlı verilerle değer üreten akıllı bir üretim ağına sahip.
 • Üretimde çıkabilecek hatalar gelişmiş kamera ve sensörlerle engellenecek.

‘YÜZDE 30’U KADIN ÇALIŞAN OLACAK’

 • Tesis 1.2 milyon metrekarelik alan inşa edilecek. 230 bin metrekare kapalı alan olacak
 • TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak.
 • 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak.
 • Fabrika İstanbul-İzmir Otobanına 4 kilometre mesafede.
 • Tesisin 3 kilometrelik çevre alanında 3 adet aktif liman var.

 

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir