3 Şerit

Nilüfer Belediyesi’nden bisiklet teşviki

Bursa iline bağlı dikkat çekici yenilikler ortaya koyan Nilüfer Belediyesi, kentte karbon salınımını azaltmak ve bisiklet kullanmayı teşvik etmek amacıyla örnek bir çalışma imza attı.

Birçok il ve ilçe belediyesi bisiklet yol yapım çalışmalarına hız verdi fakat bazıları hala 3-5 kilometreden öteye geçemiyor. Bursa iline bağlı Nilüfer Belediyesi önce 142 kilometrelik bisiklet yolunu tamamladı, ardından bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla  kendi çalışanlarına bir takım kolaylıklar sağlayarak bisiklet kullanımı teşvikine öncülük etti.

Mesaiye bisikletle gel duşunu ofiste al

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in öncülük ettiği projede Belediye Çalışanlarının bisiklet kullanmasını kolaylaştırmak için mesaiye gelen 20 kişilik bisikletli personeli için özel oda ayırarak  duş alıp  kıyafetlerini değiştirebilecekleri bir  alan yarattı. Bisikletli personele özel odada çay-kahve makinesi, mikrodalga fırın da mevcut.

“En büyük problemimiz işe geldikten sonra başlıyordu”

Kaskının üzerine kaktığı kamera ile her gün işe bisikletiyle gelip giderken görüntü de kaydeden belediye personeli Zafer Turan, “En büyük problemimiz işe geldikten sonra başlıyordu. Terli bir şekilde işe başlamak zorunda kalıyorduk, sağ olsun belediye başkanımız bu işe çözüm bulup bizim için bir oda yaptırdı. Burada rahatlıkla üzerimizi değiştirip duşumuzu alabiliyoruz. Başkanımızın sayesinde hiçbir şekilde doğaya zarar vermeden karbon salınımı yapmadan işime gidip gelebiliyorum” dedi.

”Trafik sıkışıklığı, otobüsün geç kalması gibi sorunlarım yok”

Belediye çalışanlarından Ali Cenk Algun ise işe gidip gelirken günde 12 kilometre bisiklet kullandığını ve böylelikle günlük spor ihtiyacını giderdiğini belirti ve “Bisiklet dostu bir belediyeyiz. Bunu başkanımız yaptığı bisiklet yollarıyla ve personele sağladığı bu ayrıcalıkla gösterdi. Zamanlama olarak tamamen bana bağlı. Çok acelem olduğu zaman 15 dakikada, vaktim olduğu zaman ise 25 dakikada gelme şansım var. Tamamen benim elimde. Trafik sıkışıklığı, otobüsün geç kalması gibi sorunlarım yok” dedi.
Bisikletli bayan çalışan Deniz Boran ise, ”Her gün işe bisiklet ile gelmeye çalışıyorum. Hem ekolojik dengeye elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum. Hem de spor yapıyorum. Trafikte hiçbir zaman yola takılmıyoruz. İşe yetiştim, yetişemedim gibi endişelerim hiçbir zaman olmuyor. Günde 10 kilometre bisiklet kullanmış oluyorum. Bu sayede günlük sporumu da yapmış oluyorum” diye konuştu.

One comment

  • Nihat KORKMAZ

    Çok guzel bir çalışma. Bu çalışmayı 16 yıldır Nilüfer ilçesinde yapıyorum fakat kimse görmüyor. Benim için duş yok ve kendimi normal kıyafetlerle işe adapte etmeye çalışıyorum. Bisikletle işe gidip gelmenin yaygın hale getirilmesi ve kullananların desteklenmesi, canlılık verimini arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir