3 Şerit

Sport Touring sınıfına yeni soluk Tracer 700, Test Sürüşü

Yamaha, Sport Touring motor ailesi Tracer’ı genişletiyor. MT-09 Tracer’ın ardından aileye MT-07 platformu üzerine oturtulan Tracer 700 katılarak bu sınıftaki eksiği tamamlıyor. İtalya’nın Dolomiti dağlarında gerçekleştirilen test sürüşü organizasyonunda Türkiye’den bir tek 3 Şerit yer aldı…

Yamaha son yıllarda özellikle “Hyper naked” ismini verdikleri çıplak motosikletlerinin bulunduğu MT ailesi ile pazarda önemli pay elde ederek dikkatleri üzerine çekti. Giderek genişleyen aileye 2013 yılında MT-09 platformu üzerine geliştirilen Tracer modeli eklenerek markanın “Sport Touring” sınıfında yeni, iddialı bir üyesi ortaya çıkartıldı.

JGO_79752016’nın başlarında ortaya çıkan bir iddia ise bu kategoride orta sınıf tüketiciyi de kendisine çekebilecek MT-07 Tracer’ın da piyasaya sürüleceğiydi. Ancak yaz başına kadar Yamaha sessizliğini korudu. Geçtiğimiz ay içerisinde İtalya’da yapılan global test sürüş organizasyonu ile Yamaha MT-07 platformu üzerine geliştirilen Tracer 700 modeli en sonunda tüketici ile buluşmaya hazır olduğunu gösterdi.

Markanın yaptığı araştırmalar MT-09 Tracer’ın daha çok 40 yaş üzeri motosiklet kullanma tecrübesi yüksek tüketiciler tarafından tercih edildiğini gösteriyordu. Sport Touring sınıfında daha kolay kullanıma sahip, daha ortalama tecrübesi olan tüketiciyi de kendisine çekebilecek verimli ve güçlü bir motosiklete ihtiyaç duyuluyordu ve Yamaha çok geçmeden bu boşluğu Tracer 700 ile kapattı.

B32A8215Hem sportif hem de konforlu

Yamaha Sport Touring ailesi Tracer’ı yaratırken, MT’nin sportif ve güçlü yapısını uzun yolda yormayan konforlu ve eşya da taşıyabilen motosiklet yapısı ile birleştirmeyi hedefleyerek ortaya çıkartmıştı. Bunda da oldukça başarılı olduğunu Tracer 700’ün test sürüşünde gözlemledik. MT-07’nin 75 Hp güç üretebilen motor bloğu ile daha dik oturma pozisyonuna sahip çanta takma seçenekleri ile de dikkat çeken Tracer 700 konforu, güç hissini ve kolay kullanılabilirliği ile tam bir “Sport Touring” olmayı başarmış.

IMG_5086MT-07 üzerine geliştirildi daha dengeli, daha konforlu

Yamaha’nın çıplak motor ailesinde gücü, torku ve uygun sayılabilecek fiyatı ile dikkat çeken MT-07’nin uzun yolda rüzgar ile boğuşma dezavantajını ortadan kaldıran bir motosiklet ortaya çıktı Tracer 700’ün piyasaya çıkartılması ile…

MT-07 ile aynı motor bloğu ve aynı şasi üzerine konumlandırılmasına karşın Tracer 700, arka çatalın (Swingarm) 50 mm uzatılması ile 5 cm yükselen boyuna rağmen hala çok dengeli bir şekilde yol almayı başaran bir motosiklet olduğunu bizlere İtalya’nın bol virajlı ve keyifli Dolomiti sıra dağlarının inişli çıkışlı yollarında açıkça gösterdi.

Sınıfının en yüksek güç ağırlık oranına sahip

2014 yılında yenilenen CP2 platformuna sahip olan Tracer 700, 75 hp güç ve 196 kg’lık ağırlığı ile sınıfında en başarılı güç ağırlık oranını da sunmayı başarıyor. Kilogram başına sunduğu 0,38 hp’lik güç, motosikletin dengeli yapısı ve üzerinde standart olarak sunulan Michelin Pilot Road 4 lastiklerle de birleştiği zaman hiçbir viraj korkutucu hale gelmemeye başlıyor. Tracer 700 tüm virajlarda en hızlısı oymuşçasına rahatça ve güvenle ilerleyebiliyordu.  Önde sunulan 282 mm’lik geniş diskler ve standart olarak sunulan ABS sayesinde de gidişi kadar duruşu da güven veren bir motosiklet olmuş.

Range Shot__Şık tasarım ağabeyini andırıyor, geniş aksesuar kataloğu dikkat çekici

Tracer 700, önde çekik çift göz şeklinde fara ve geniş bir depoya sahip. Yükseltilmiş yapı ile birleştiğinde ilk bakışta tasarım, ağabeyi MT-09 Tracer’ı oldukça andırıyor ancak detaylara inildiğinde hafifliği ve zarifliğiyle ayrılıyor.  Tracer 700’ün standart olarak sunulan elcik korumaları ve altında bu elcik korumalara sabitlenmiş sinyal lambaları oldukça dikkat çekici bir görünüm katıyor. Bunun yanı sıra yüksekliği ayarlanabilir ön cam da standart olarak sunuluyor. Mavi, Kırmızı ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip Tracer 700’ün geniş aksesuar kataloğu ile orta sınıf bir sport touring motosikletten çok daha heybetli bir görünüm kazandırmak da mümkün; yumuşak veya sert 3’lü çanta seçenekleri, koruma demirleri, sis farları, elcik ısıtma gibi bir çok farklı donanım seçeneğine elbette fiyatı artırmak suretiyle sahip olunabiliyor.

IMG_4921

Elcik korumalar ve yüksekliği ayarlanabilen ön cam standart olarak sunuluyor.

Verimlilik artık motosikletlerde de çok önemli

Günümüzde otomobillerde olduğu kadar motosikletlerde de verimliliğe önem veren tüketici için Tracer 700’ün gösterge tablosunda bir eco ışığı konulmuş. İdeal devir aralığında ve ideal hızlarda gidildiğinde bu ışık yanarak bize ekonomik sürüş gerçekleştirdiğimizi gösteriyordu ve bu şekilde gidildiğinde bu güçte bir motosiklet için düşük sayılabilecek tüketim değerlerine ulaşabildiğimizi de belirtmek gerekiyor.

Ancak 75 Hp güç üreten ve yol tutuşu, gidişi ve duruşu ile güven veren bir motosikletle çok da ekonomik gitmek mümkün olmuyor. Dolomiti dağlarının virajlı yollarının heyecanı da eklendiğinde kendimizi Tracer 700’ün gazı sonuna kadar açılmış bir şekilde heyecana kaptırdığımız zamanlar oldu elbette. Böyle kullanınca da kaçınılmaz olarak tüketim yükseldi. Fabrika verilerinde bize belirtilen bir depo ile 370 km’lik değeri elbette ki yakalayamadık ancak yine de MT-07’den 3 litre daha fazla olan 17 litrelik depo bizi 300 km’ye yaklaşan yolculuğumuzda yolda bırakmadı.

Türkiye’de 4 Aylık satış hedefi 500 adet

Yamaha Türkiye Pazarlama Departmanı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’de Ağustos ayında satışına başlanacak olan Tracer 700’ün yılsonuna kadar ülkemizdeki satış hedefinin 500 adet olduğu belirtildi. 2017 yılı için hedefler henüz kesinleşmese de bu yılın üzerine koyarak artışla geçecek bir yıl beklendiği de belirtiliyor.

Tracer 700’ün başlangıç fiyatı ise 31.900 TL olarak belirlendi.

12 comments

 • Pingback: Yamaha Tracer 700 gün yüzüne çıktı! – 3 Şerit

 • aoe

  Başlangıç fiyatı 30-31 bin TL olursa bitişi ne olur acaba!!
  MT 07 Avrupa satış fiyatları ile orantılı satılmakta.
  Tracer 700 Avrupa pazarına 9000 Euro fiyatla sunuldu.
  Bizim pazarda da fiyat 28-29 bin TL civarlarında olacaktır.
  Ekonomik gösterge ışığı var diye kimse 31 bin TL vermez 🙂

 • Berk

  Merhaba, motorun 100km/h ustu hizlarda ruzgar korumasi nasildi?

  • Merhabalar,

   Açıkçası beklediğimden çok daha iyi bir rüzgar koruması vardı. Önde küçük gibi gözüken cam ayarlanabilir bir yapıya sahip ve o camı yükselttiğimizde yeterli bir koruma sağlıyor. Ancak bunu da yetersiz bulabilecekler için orijinal bir tur camı opsiyonu da mevcut.

 • murat

  merhabalar,

  A2ehliyet kullanabılıyormu bu makineyi

 • Cem Cankat

  Merhaba Boyum 168 cm bu boyla bajaj discovery 125 in 81 cm lik selesinde rahattim. Bu motoru uzun zamandir bekliyorum ancak sele yüksekliği soru işareti. Sizce şehiriçi sıkıntı olurmu yada amortisörleri yumusakmi. Bu durumda oturunca hatırı sayılır sele alçaklığı sağlanabilir.

  • Merhaba,

   Benim boyum da çok uzun sayılmaz 174 cm’lik boy ile hiçbir sorun yaşamadım sele konusunda. Selenin yan kısımlarının geniş olmaması bacağın ekstra bir yol kat etmeden direk olarak yere uzanmasını sağladığı için sele boyu sıkıntı yaratmıyor zaten böyle bir motosiklet için de yüksek sayılmaz 83 cm’lik bir sele boyu var.
   Amotrisörler çok yumuşak değil ancak hem virajlarda hem de uzun yolda konforu sağlayabilmek için ideal orta sertlikte açıkçası.

 • Serdar bıçakçı

  Merhaba daha çok şehir içi kullanıcam fakat arada uzun yol da yapmak istiyorum fakat boyum 1.70 şehiriçinde seleden dolayı zorlanırmıyım ve gidon genişligi vs yüzünden aralara girmekte zorlanırmıyım gidon yüksekliği nereye denk geliyor ? Yanıtlarsanız sevinirim

  • Gidon genişliği biraz omuz genişliğiniz ile alakalı ancak sele konusunda eğer motosiklet kullanmaya alışkın iseniz çok zorlanmayacaksınızdır. Benim de boyum 1.74 ve ben kolaylıkla kullandım ancak bu tamamen bu boyda motosikletleri kullanmaya alışkın olmakla da alakalı.

   • Serdar bıçakçı

    cbr250r kullanıcısıyım bu motorla 14 bin km tecrübem var ama bu boyda bir motosiklete alışkın değilim. Mt-07 yi sevmedim tutunamadığım ve çok rüzgar aldığından tercih etmedim .Cevap için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir