3 Şerit

Egea Hatchback Avrupa’ya ‘ezber bozmaya’ gidiyor

Sedanı Türkiye pazarına ‘ezber bozan otomobil’ olarak sürülen ve 6 ayda 16 bin adetlik satış rakamına ulaşan Egea’nın, ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihraç edilecek olan Hatchback versiyonu da piyasaya çıktı. Hatchback, Avrupalıların da ezberini bozma iddiasında

Fiat başlangıçta sadece sedan versiyonunu üretmeyi planlıyordu. Ancak önce Mustafa Koç projenin büyütülmesini istedi, ardından Tofaş yaklaşık 500 milyon dolarlık bir risk aldı ve 1 milyarlık bir yatırıma karar verdi. Bunu bir de Tofaş Ar-Ge si ve Türk mühendislerinin gerek flatformun, gerekse yeni otomobillerin geliştirilmesinde gösterdikleri başarı izleyince, ortaya beklenenden de başarılı bir başlangıç yapan Egea ailesi çıktı.

Fiat Egea Hatchback-2

Egea Sedan sadece Türkiye’de değil Avrupa pazarlarında da ciddi ilgi gördü. Şimdi de projenin ikinci adımı olan hatchback versiyon da yollara çıkmaya hazırlanıyor. Avrupalı tüketicilerin tercihlerinde ilk sırada yer alan 5 kapılı hatchback karosere sahip Egea, sedan kardeşinin ihracattaki başarısını katlayarak çok daha ileri seviyelere taşımayı planlıyor. Avrupa’da Tipo adıyla pazarlanan Bursalı Egea Hatchback, yüksek donanım seviyesi, konfor ve güvenlik paketleriyle sınıfında iddalı bir oyuncu olmayı planlıyor.

Egea HB Kokpit-4Şık iç mekan, gelişmiş teknoloji

Sedan daha farklı, şık bir iç mekana sahip olan Fiat Egea Hatchback’in sınıfında ilk kez ve tek olarak standart sunduğu ‘ileri sürücü destek sistemleri’ aracın ön tamponuna yerleştirilmiş bir radar sistemiyle entegre çalışıyor. Radar, önde seyreden araç ile aradaki mesafe ve hız farkını sürekli olarak takip ediyor. Adaptif Hız Sabitleme”, “Çarpışma Riski Uyarı” ve “Otomatik Acil Durum Freni sayesinde olası çarpışmalar önleniyor.

Avrupalı rakiplerini zorlayacak fiyatlar

Ülkemiz pazarında 53.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Egea HB, 5 yıl/100 bin kilometre garantili satılıyor. Aracın en üst donanım ve motor seçeneğindeyse fiyatı 77.900 TL’ye yükseliyor. Otomobil ilk etapta manuel şanzımanlı olarak 1,4 litre 95 beygir ve 1.4 litre T-Jet 120 beygir benzinliyle, 1,3 litre 95 beygir ve 1,6 litre 120 beygir Multijet dizel motor seçenekleriyle sunuluyor. Otomobilin çift kavramalı dizel otomatik versiyonu sonbaharda bayilerde olacak.

Cengiz Eroldu - Altan AytaçSedan, 6 ayda 16 bin sattı

“Tofaş tarafından geliştirilen ve üretilen bu yeni modelimiz, hâlihazırda bu sınıfta Türkiye’de üretilen tek model olma özelliğini de taşıyor” diyen Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Egea Sedan ile pazara çok hızlı bir giriş yaptık; ürün ve konumlandırma açısından benzeri olmayan bir model oluşturduk. Egea Sedan satışta olduğu ilk 6 ayda 16 bin adetlik satış rakamına ulaşarak otomobil pazarında en çok satılan modellerden biri haline geldi. Şimdi yeni Fiat Egea Hatchback ile bu başarıyı taçlandıracağız” açıklaması yaptı.

Üretim ve ihracatta rekor

İlk 4 aylık rakamlara bakıldığında Türk otomotiv sektörünün, ihracatta artış gösteren ender sektörlerden biri olduğunu belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Sektörde üretim yüzde 3.1, ihracat yüzde 7 arttı. Biz burada çok farklı bir kulvardayız. Bizim ihracatımız yüzde 40 arttı. Bütün Türkiye’deki otomotiv sektörü ilk 4 ayda yüzde 7 artarken, Tofaş yüzde 40 ihracatını, 4 ayda da yüzde 22 toplam üretimini arttırdı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir