3 Şerit
Audi RS6 Avant GT

Audi RS 6 Avant GT ile ailenin zirvesine eşsiz üye

Audi’nin en sevilen modellerinden birisi olan RS 6 için 2024 model yılı ile aileye çok özel bir versiyon ekleniyor. Yeni Audi RS 6 Avant GT, RS 6 GTO konseptini temel alan daha da etkileyici görünümü sayesinde, ürün gamındaki diğer modeller olan RS 6 Avant ve RS 6 Avant performans versiyonlarının önüne geçiyor. Modelde, açıkça RS 6 GTO konseptinden esintiler dikkat çekiyor.

RS 6 Avant GT, standart olarak RS tasarım paketi plus ile üretim hattından çıkıyor. Siyah iç mekan, direksiyon simidi dikişleri, orta konsolun yanları, orta kol dayama ve kapı panelindeki kol dayama ve RS 6 GT yazılı paspaslar gibi noktalarda kırmızı ve bakır renk kombinasyonuyla zenginleştiriyor. Deri-Dinamica kombinasyonuna sahip yeni RS spor koltuklar ve koltuk başlıklarının hemen altındaki RS 6 GT yazısı da bu renk şemasını içeriyor. Koltuğun ortasındaki petek şeklindeki dikişler Kırmızı ve spor koltuğun yan dikişleri ise bakır uygulanıyor.

Müşteriler RS 6 Avant GT için iki renkli özel çıkartmaları seçebiliyor. İlki, Arkona Beyazı kaplamayla birlikte Audi Sport’un geleneksel renkleri olan siyah, gri ve kırmızıyı birleştiriyor. Ön ve arkadaki model logoları da bu renklerde geliyor. Bu renk kombinasyonu seçildiğinde özgün tasarımlı jantlar her zaman parlak beyaz uygulanıyor. Alternatif olarak siyah ve gri tonlarındaki çıkartmalar Nardo gri veya Mythos siyah gövde rengiyle sunuluyor. Audi Sport GmbH, buna uygun olarak parlak siyah veya mat siyah jantlar sunuyor. Singleframe ön ızgara ve bagaj kapağı üzerindeki dört halka ve model yazısı standart olarak siyah uygulanıyor. Bunun dışında Arkona Beyaz, Nardo Gri, Metalik Kronos Gri, Metalik Madeira Kahverengi ve Metalik Mythos Siyah olmak üzere farklı gövde rengi seçenekleri bulunuyor.

Audi RS 6 Avant GT teknik özellikleri

Yeni RS 6 Avant GT, 463 kW (630 PS) güç ve 850 Nm maksimum tork üretiyor. Bu, baz RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında 22 kW (30 PS) ve 50 Nm artış anlamına geliyor. Serinin en hızlısı, RS 6 Avant’tan 0,3 saniye daha hızlı ve 0’dan 100 km/s hıza 3,3 saniyede ulaşıyor. RS 6 Avant GT, 0-200 km/s hızlanmasını sadece 11,5 saniyede tamamlıyor ve bu değerle RS 6 Avant’tan 0,5 saniye daha hızlı. Maksimum hızı 305 km/s olup etkin fren performansı için RS seramik frenler devreye giriyor.

4.0 TFSI motorun gücü, optimize edilen vites değiştirme sürelerine sahip standart sekiz vitesli Tiptronic şanzıman üzerinden sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi quattro’ya aktarılıyor. RS 6 Avant performans gibi, RS 6 Avant GT de en güncel merkezi kilitli diferansiyel ile donatılıyor. Bu çözüm kompakt olup motor gücünü ön ve arka aksa 40:60 oranında dağıtıyor. Kayma meydana geldiğinde daha iyi tutuşa sahip aksa otomatik olarak daha fazla tork aktarılıyor. Bunun yüzde 70’e kadarı ön aksa ve yüzde 85’e kadarı arka aksa aktarılabiliyor. Yeni orta diferansiyel sürüş dinamiklerini iyileştiriyor, belirgin şekilde daha hassas viraj performansı ve limitlerde daha az önden kayma sağlıyor. 

zel versiyonu diğer RS modellerinden daha da ayırmak için arka akstaki quattro spor diferansiyel, RS 6 Avant GT için özel olarak ayarlandı. Yeni parametreler Dinamik sürüş modunda daha fazla çeviklik ve arka aks ağırlıklı bir yapı sağlıyor. Sportif, dengeli ve son derece hassas sürüş özellikleri ortaya çıkıyor. Ayarlanabilir coilover süspansiyon ilk kez ve sadece RS 6 Avant GT için standart olarak sunuluyor. RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında sürüş yüksekliğini on milimetre azaltıyor ve dinamizm ile konforu mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Daha yüksek yaylanma oranı, üç kademeli ayarlanabilir amortisörler ve daha sert stabilizatörler (önde yüzde 30, arkada yüzde 80 daha sert) gövdenin daha az salınıma girmesini sağlıyor ve bu da eğlence faktörünü bir kez daha önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca bireysel ayarlamalar yapmak üzere gereken araç ve yönlendirmeler de araçta yer alıyor. Bunun dışında alternatif olarak Dinamik Sürüş Kontrolü (DRC) ile RS spor süspansiyon plus veya RS uyarlanabilir havalı süspansiyon da sipariş edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir