3 Şerit
Toyota Yaris Cross 2024

Toyota Yaris Cross yenilendi; Türkiye satış tarihi açıklandı

“2022 Dünya’da Yılın Şehir Otomobili” unvanına sahip Toyota Yaris Cross, karşısına çıkan yeni rakiplerin silahlarına karşılık verebilmesi adına yenilenerek daha iddialı hale getirildi. Makyaj operasyonu olarak nitelendirebileceğimiz detaylarıyla artık görünüm olarak daha güçlü hissettiren Yaris Cross’un, 2024’ün ikinci yarısından itibaren Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

Daha güvenli, daha dijital bir Toyota Yaris Cross

Yeni Yaris Cross için hayata geçirilen makyaj hamlesiyle daha güçlü tam hibrit teknolojisi, daha yüksek performansı, en gelişmiş Toyota T-Mate güvenlik ve sürücü destek sistemleri kullanıcıları karşılıyor olacak. Son olarak yeni C-HR’ın formülünde karşımıza çıkan bu arttırılmış dijital kullanıcı deneyimi ve modern şehir stilini ileriye taşıyan tasarımıyla dikkat çekecek.

Yaris Cross’un kendine has tasarımı, yenilenen modelde sunulacak Premiere Edition ile daha da çekici hale getirilecek. Siyah tavan ile birlikte sunulacak yeni Haki rengi ve 17” ve 18” jant seçenekleri iletamamlanan Premiere Edition, kabinde gövde rengiyle uyumlu gösterge paneli, döşemeler ve detaylarla öne çıkıyor. Bununla birlikte Galaksi Beyazı ve Parlak Gümüş Gri renkleri de Yaris Cross’un daha dinamik görünmesine katkı sağlayacak. Yaris Cross’un yeni gövde renklerinden biri de Pasifik Mavi seçeneği olacak.

Toyota Yaris Cross, tamamen yeni bir dijital kullanıcı deneyimi sunacak şekilde geliştirildi. Yenilenen modelde, sürücünün tercihine göre özelleştirilebilen 7 veya 12.3 inç dijital göstergelerin yanı sıra daha sezgisel tepkiler veren 9 veya 10.5 inç multimedya ekranı yer alacak. Sınıfında öne çıkan ölçülerdeki ekranlar, her koşulda en iyi görüntüyü sağlayacak şekilde konumlandırılırken, sürücünün tercihine bağlı olarak Smart, Casual, Sportif ve Arazi olmak üzere farklı modlarla ekran temasını değiştirebileceği şekilde tasarlandı.

Toyota gelişmiş multimedya sistemi, artırılmış işlemci gücü sayesinde komutlara daha hızlı yanıt vererek kolay ve sezgisel kullanım için tasarlandı. Sistemde; geliştirilmiş, daha duyarlı bir ses tanıma sistemi ve doğal konuşma dilini tanıyabilen yerleşik bir “Hey Toyota” sesli asistan da yer alacak. Hem Apple CarPlay hem de Android Auto için kablosuz akıllı telefon entegrasyonu ile kolay bağlantı sağlayan sistem her zaman pratik bir kullanım sunacak.

Yeni hibrit sistemin getirileri

Yaris Cross, yenilenen versiyonunda 116 HP’lik tam hibrit versiyonun yanı sıra Hybrid 130 tam hibrit motor seçeneğiyle de sunulacak. 1.5 litrelik yeni tam hibrit sistem, daha büyük ve daha güçlü bir elektrik motoruyla kombine ediliyor. Yüzde 14 güç artışıyla 132 HP güç sunacak Yaris Cross Hybrid 130, aynı zamanda yüzde 30 artışla birlikte 185 Nm tork değerine sahip olacak. Yüksek performans rakamlarıyla birlikte 103-122 g/km aralığında sınıfının en düşük CO2 emisyon değerlerine sahip olacak Yaris Cross Hybrid 130, 0-100 km/s hızlanmasını da 10.7 saniyede tamamlayacak. Bununla birlikte Yeni Yaris Cross modelinde, gürültü ve titreşimi daha da azaltmak adına bir dizi güncellemeler yapıldı. Motor gürültüsünü düşürecek güncellemelerin yanı sıra rüzgar ve yol gürültüsünü engellemek adına daha kalın ön cam, ön ve arka yan camlara yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir