3 Şerit

Honda N1100 Türkiye yollarına çıktı

Honda’nın Touring segmentindeki yeni modeli NT1100, 14 Mayıs 2022 tarihinde Türkiye’de satışa sunuldu. Üstün konfor ve gelişmiş koruma özellikleriyle hem şehir içi kullanıma uygun hem de iki kişilik uzun yolculuklar yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yeni NT1100, 298 bin TL’den başlayan fiyatıyla Honda bayilerinde tüketiciler ile buluşacak.

Honda’nın 14 Mayıs 2022 tarihinde Türkiye’de satışa sunduğu yeni NT1100 modeli, Touring segmentinde yeni bir çağ açmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların hem günlük şehir için kullanımlarında hem de uzun soluklu seyahatlerindeki ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanan model, performansıyla da öne çıkıyor. Alçak sele boyu, keskin gidon ve yüksek süspansiyon geometrisi ile benzersiz bir spor görünüm sunan yeni NT1100, 5 kademeli ayarlanabilir ön cam grenajı ve alt-üst deflektörleriyle rüzgar ve hava koşullarına karşı tam koruma sağlıyor. Hız sabitleme, yan çantalar ve ısıtmalı elciklerin standart olarak sunulduğu modelde, 3 farklı sürüş modu, kişiselleştirilebilir 2 kullanıcı seçeneği, Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) ve Ön Tekerlek Kalkış Kontrolü gibi elektronik sistemler de kullanıcılarına üst seviye bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Yeni NT1100’ün dört pistonlu ön freni performansını artırırken, önde 120/70-17 ve arkada 180/55-17 ebadındaki lastikleri üstün bir yol tutuşu sunuyor. Apple CarPlay® ve Android Auto® uyumluluğu ile gelişmiş bağlanabilirlik seçenekleri sunan 6,5 inç TFT dokunmatik ekranıyla yeni NT1100’ün manuel şanzımanlı versiyonu 298 bin TL, DCT şanzımanlı versiyonu ise 310 bin TL’lik fiyatıyla yollara çıkıyor.

Şık tasarım ve aerodinamik performans bir arada sunuluyor

Sportif ve kıvrak bir motosiklet olarak tasarlanan NT1100, yalın bir görünüme sahip olsa da karakteristik ve dinamik çizgileri ile dikkat çekiyor. NT1100’ün şık tasarımı sürüş deneyimini ve sürüş kalitesini de iyileştirmeye yönelik detaylar barındırıyor. Standart olarak sunulan üst ve alt deflektörler, kol ve alt gövde bölgesinde rüzgar ve hava koşullarına karşı koruma sağlıyor. 5 kademeli yükseklik ayarı sunulan ön cam grenajı düşük ayardayken hava binicinin omuz bölgesinden geçiyor ve yüksek ayardayken ise hava binicinin kaskının üzerinden geçerek sürüş kalitesini destekliyor. Grenajlar tarafından sağlanan koruma ile sürücü makineyle tamamen bütünleşirken geniş ve kalın sele dolgusu iki kişilik lüks ve konforlu bir oturma alanı sunuyor. Sele yüksekliği 820 mm olarak ayarlanan NT1100’deki yolcuya ait büyük tutamak da arka taraf boyunca uzanıyor. NT1100 modelinde, hız sabitleme, ısıtmalı elcikler ve sökülebilir yan çantalar da standart olarak sunuluyor. NT1100’ün temel özelliklerinden birini oluşturan yan çantalar ince tasarımıyla şehir içi sürüşlerinde rahatlık sunuyor. Ayrıca NT1100’ün egzoz susturucuları, yan çanta hacimlerini yüksek tutmak için alçak olarak konumlandırılıyor.

NT1100’ün parlak ve okunaklı 6,5 inçlik TFT dokunmatik ekranı, 3 ekran görüntüsü seçeneği sunuyor. ALTIN, tüm sayısal ve mod bilgilerini gösterirken GÜMÜŞ, hız göstergesi ve devir sayacını ortalıyor. BRONZ ise devir sayacını ortalıyor. Arka plan renginin varsayılan ayarı dışında siyah veya beyaz renk seçeneği de bulunuyor. Apple CarPlay®, Android Auto® ve Bluetooth bağlantısı da TFT ekran üzerinden akıllı telefon işlemlerine kolay erişim sağlıyor. Tamamen LED farları, kendi kendine kapanabilen sinyalleri ve acil durum fren sinyalleri gibi elektronik çözümlere ek olarak NT1100’deki USB girişi, orta sehpa ve ACC girişi gibi özellikler de zengin donanım seviyesini tamamlıyor.

NT1100, Africa Twin’in kalbi ile yola çıkıyor

Honda’nın Africa Twin CRF1100L modeli ile başarısını kanıtlamış olan çelik yarım çift beşikli iskelet ve cıvata ile sabitlenen yardımcı şasisi, NT1100 modelinde güçlü bir temel oluşturuyor. Afrika Twin’in çok yönlü ve sportif kullanım özelliklerini desteklemek üzere kullanılan arazi odaklı süspansiyonu NT1100’de yerini daha keskin gidon geometrisine sahip yol odaklı süspansiyona bırakıyor. Showa kartuş tipi ters ön çatallar ve monoblock Showa arka amortisör süspansiyonlu hareket mesafesi ve ön yük ayarı sunuyor. Yay ön yükü, yolcu veya bagaj taşımak üzere hidrolik olarak ve uzaktan ayarlanabiliyor.

Alüminyum jantlar, kum çekirdekli ince döküm yapısı ile ön taraf için içi boş bir göbek merkezi sağlıyor. Janta çapraz olarak bağlanan telleriyle kesişen telli jant tasarımı; düz yoldaki titreşimi yumuşatma ve virajda daha yüksek rijitlik olmak üzere farklı avantajlar sunuyor. İki kanal ABS ile gelişmiş fren güvenliği bulunan NT1100’ün manuel şanzımanlı versiyonunun boş ağırlığı 238 kg iken DCT şanzıman ile ağırlığı 248 kg’a yükseliyor.

Çift silindirli motoru ile akıcı ve güçlü hızlanma sağlıyor

Africa Twin modelinde yer alan ve yeni NT1100 modelinde de kullanılan 1.084 cc SOHC 8 supaplı paralel çift silindirli motor, 7.250 d/d’da 75 kW güç ve 6.250 d/d’da 104 Nm tork kullanıma sunuyor. 10.1:1 sıkıştırma oranı ile 270° kademeli krank mili ve düzensiz ateşleme aralığı sağlıyor. Elektronik Gaz Kelebeği (TBW), motor yönetimi sağlarken PGM-FI gaz kelebeği, NT1100’ün gövdelerini besliyor. Motor ayarı Africa Twin’den farklı olan modelde, pürüzsüz ve akıcı uzun yol sürüş karakteristiği kadar alt devirlerde de güçlü ve tok bir ses için emme manifoldunun uzunluğu ve egzoz sisteminin iç parçaları özel olarak ayarlandı. Krank yatağı dikey olarak bölünen NT1100’ün su pompası, silindir kapağına entegre edilen bir termostat ile debriyaj muhafazasının içine yerleştiriliyor. Manuel ve DCT versiyonları dıştaki çok küçük değişiklik dışında aynı krank yatağını paylaşıyor. Su ve yağ pompaları, dengeleyici miller tarafından tahrik edilirken; 10° aralıklarla yerleştirilen karşılama dişlilerine sahip bir krank dişlisi tekleme algılamasını yönetiyor ve bu da OBD2/EURO5 uyumluluğu için önem taşıyor. Ayrıca, egzoz manifoldunun devamındaki EURO5 Lineer Hava Akışı (LAF) sensörleri, hava/yakıt karışımı oranının doğru ölçülmesini sağlıyor.

3 farklı sürüş modu ve 2 kullanıcı için kişiselleştirme modu bulunuyor

NT1100’de bulunan Elektronik Gaz kelebeği (TBW), motor performansının yanı sıra Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) ve teker kontrolünü yönetiyor. Sürücülere yönelik olarak tasarlanan ön programlı 3 sürüş modu, güç ve motor freni için farklı sürüş koşullarını kapsayan 3 farklı yönetim seviyesi sunuyor. Kademe 1, her bir parametrenin en üst seviyesini sunarken; kademe 3, HSTC ve ön tekerlek kalkış kontrolü için en yüksek müdahaleyi sağlıyor. Sürüş modu seçimi sol taraftaki kumandadan yönetiliyor ve HSTC çalışırken gösterge ekranında etkinleşiyor.

Varsayılan olarak ayarlanan Şehir modu, motor gücü ve motor freni arasında ideal bir denge oluşturuyor. Yağmur modu, ıslak veya kaygan yüzeylerde ekstra güven sağlamak için motor gücünü ve motor frenini azaltıyor. Tour modu ise, bir yolcu ve bagaj taşırken daha canlı bir sürüş sunmak üzere motor gücünü en üst seviyeye taşıyor ve standart motor freni sağlıyor. Tercih edilen kombinasyon için kişiselleştirilebilir 2 kullanıcı modu arasında kolaylıkla geçiş yapma olanağı sunulan modelde kullanıcı ayarı otomatik olarak kaydediliyor.

Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) ile otomatik vites değiştirmede yüksek performans sunuyor

Honda, Çift Kavramalı Şanzıman’ı (DCT) ilk kez 2009 yılında VFR1200F modelinde opsiyon olarak sunarken o tarihten bu yana Avrupa genelinde 200 binden fazla DCT donanımlı motosiklet sattı. 2020 yılında ise müşterilerin yüzde 53’ü manuel yerine DCT seçeneğini tercih etti. NT1100 modelinde de bulunan DCT, tutarlı, hızlı ve kusursuz bir vites değişimi sağlarken vites değişiminde sarsıntı oluşmasının ve güç kayıplarının da önüne geçiyor. Bu şekilde yumuşak ve hızlı vites değişimi sağlanabiliyor. Honda’nın Çift Kavramalı Şanzıman’ı şehir içi sürüşlerinde daha az stres ve azaltılmış binici yorgunluğu avantajı sunarken; fren ve hızlanma noktalarına daha fazla konsantre olma olanağı sağlıyor.

Aksesuar seçiminde kararsız kalanlara özel paket seçenekleri bulunuyor

NT1100, vites düşürmeyi de sağlayan hızlı vites değiştirici Auto Blipper ve bagaj için alüminyum kozmetik paneller de dahil olmak üzere özel olarak tasarlanan birçok aksesuar ile satışa sunuluyor. Satın alma ve seçme sürecinin kolaylaştırmak için 3 aksesuar paketi bulunan NT1100’de aksesuarlar ayrıca tek tek de satın alınabiliyor. Honda tarafından belirlenen aksesuar paketlerindeki Şehir Paketi, 50 litre arka çanta, iç çanta, konforlu sırtlık ve 4,5 litre depo üstü çanta ile sunuluyor. Sürüş Paketi, sürücü ve yolcu için konforlu sele, konforlu arka ayaklıklar ve sis farları ile sunuluyor. Seyahat Paketi ise, her iki paketi bir araya getiriyor.

Honda’nın yeni NT1100 modeli, Mat İridyum Gri Metalik, Parlak İnci Beyazı ve Grafit Siyah olmak üzere 3 farklı renk seçeneği ile manuel şanzımanlı versiyonu 298 bin TL’den, DCT şanzımanlı versiyonu ise 310 bin TL’den satışa sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir