3 Şerit

Kadınlara ücretsiz motosiklet eğitimi

Trafikte kadın sürücülerin sayısını arttırmak, daha eşitlikçi bir yol paylaşımı sağlamak, pandemi ile birlikte artış gösteren kurye sektöründe kadın istihdamına yönelik fayda sağlamak ve kadınları cesaretlendirmek amacıyla Yamaha Motor Türkiye kadınlara ücretsiz motosiklet eğitimi vermeye başladı. Motosiklet eğitimi almak isteyen kadınlar için hafta içi belirlenen günlerde, Yamaha Riding Academy’de, doğru ve güvenli motosiklet kullanımı için gerekli olan tüm teorik ve pratik bilgilerin verileceği 1 günlük ücretsiz eğitimler veriliyor.  

İstanbul Autodrom’da yer alan Yamaha Riding Academy’de verilen başlangıç seviyesi eğitimlerde, kadınlar hem teorik hem de pratik eğitim alma şansı yakalıyor. http://yamaharidingacademy.com/ adresi üzerinden alınan başvurular sonucu, eğitim için uygun bulunan sürücüler hafta içi belirlenen günlerde eğitime katılıyor.  Yamaha Riding Academy’nin deneyimli eğitmeni Metehan Yılmaz’ın verdiği eğitimlere 

A1, A2 ya da A sınıfı ehliyet sahibi sürücüler katılabiliyor.

Yamaha Motor Türkiye Ülke Direktörü Hakan KayaHem toplumun kadın motosiklet sürücüsüne bakışını değiştirmeyi hem de kadınları cesaretlendirmeyi amaçlıyoruz”.

Bu yıl çeşitli projelerle toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi amaçlayan Yamaha Motor Türkiye ilk adımı kadınlara yönelik düzenlediği ücretsiz eğitimlerle başlattı. Hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de kadına yönelik cinsiyet eşitliğinin fazlasıyla ön plana çıkarılması gerektiğini söyleyen Yamaha Motor Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya “ülkemizde kadın motosiklet sürücüsü sayısı yok denecek kadar az. Genelde kadınlar toplumsal baskıdan kaynaklı trafiğe çıkma cesareti bulamıyorlar. Otomobilde bu aşıldı ancak motosiklette ne yazık ki algı çok negatif. Hem toplumun kadın motosiklet sürücüsüne bakışını değiştirmeyi hem de kadınları cesaretlendirmeyi amaçlıyoruz. Eğitimleri alan kadınlar yollara rahatça ve güvenle çıkabileceği gibi pandemide istihdam açığı yaşayan kurye sektörü gibi alanlarda kolaylıkla iş bulabilecek.  Aynı zamanda eğitimlerin dışında teknik bakım servisleri gibi erkek iş gücünün yoğun olduğu alanlarda kadınlara istihdam yaratacak projeleri de çok yakında hayata geçiriyor olacağız” dedi.

Dünya çapında tavsiye edilen motosiklet eğitim programını ücretsiz alma fırsatı…

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Motosiklet Federasyonu onaylı Sürüş Akademisi Yamaha Riding Academy’de katılımcılara bilimsel veriler eşliğinde hazırlanmış güvenlik ipuçları veriliyor. Motosiklet sürüşü sırasında kör noktalardan sakınarak görünür olmak son derece önemli olduğunun üzerinde durulurken, tehlikeyi sezmek, güvenli hız ve güvenli takip mesafesi gibi diğer güvenli sürüş ipuçlarının da üzerinde duruluyor. Yamaha Motor Co. Japonya’nın hazırladığı ve dünya çapındaki eğitim programlarının tavsiye ettiği içeriğe sahip eğitimi alanlar, doğru motosiklet kullanımı hakkında bilgi edinirken, güvenli sürüşün ne demek olduğunu daha yakından anlama fırsatı yakalıyor. Ayrıca sürüş sırasında aniden karşılaşabilecek olası tehlikeleri ya da engelleri tanımak ve ortadan kaldırma yöntemlerini öğreniyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir