3 Şerit

Yeni Fiat 500’e elektrik hamlesi

Fiat’ ailesinin afacanı Fiat 500, elektrikli modeli ile görücüye çıktı.

Fiat’ın yeni elektrikli aracı Milano’da tanıtıldı. Elektrik motoruna sahip Fiat 500e 63 yıllık fosil yakıt geleneğini bozarak elektriğe geçiyor. 63 yıl önce üretimine başlanan 500’ler kısa sürede sevilen bir ikona dönüşmüştü. Şimdi ise yeni bir adımla tekrar insanların ilgisini kendine çekecek gibi görünüyor.

Fiat Ar-Ge ekibi bu aracı tasarlarken her alanda aracı neredeyse 0’dan üretmiş. Yaklaşık 5 dakikalık şarj ile 50 kilometre mesafeye erişebilen 500e, 85kW hızlı şarj sistemine sahip. Aracın bataryasını %80 oranında doldurmak yalnızca 35 dakika alıyor. Wallbox ile evde şarj etmek de mümkün, bu metodla 6 saatte aracınızı şarj edebiliyorsunuz.

Tek bir dolu şarj ile 320Km menzile erişebilen (WLTP ölçümlerine göre) 500e, 3 farklı sürüş moduna sahip: Normal, Menzil ve Şerpa. Normal mod, aynı bir içten yanmalı araç gibi dinamiklere sahipken ‘’Menzil’’ moduna geçtiğinizde araç kinetik enerji geri kazanımı ile neredeyse sadece gaz pedalıyla kullanılabiliyor. Bunun sebebi kinetik enerji kazanımı fren gibi görev görerek ayağınızı gazdan çektiğinizde aracı bir dinamo gibi kullanarak pilleri geri şarj ediyor.

87kW, yani yaklaşık 116 beygir güç üreten Fiat 500e, 0’dan 100’e 9 saniyede ulaşıyor. Maksimum 150km/s sürate çıkabilen 500e, maksimum hızını 150km/s ile sınırlamış.

500e’nin geleceğe göz kırpan tek özelliği elektrikli motora sahip olması değil

500e İkinci seviye otonom sürüş özelliğine sahip. Bu da onun bir Tesla otopilot kadar otonom olması anlamına geliyor. Segmentinin bu konudaki tek örneği…

10.25 inçlik yüksek çözünürlüklü tablet benzeri ekranı ve akıllı telefonlar ile kolayca entegre edilebilmesi sayesinde 500e geleceğin günlük araçlarının bir ön gösterimi olma konumunda. Telefonunuzla aracın batarya durumunu görebilir, şarj saatlerini düzenleyebilir, araç durumunu inceleyebilir ve bir çalınma durumunda emniyet güçlerine anında haber verebilirsiniz. Aynı zamanda evinizdeki Amazon Alexa ile de aracınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Geleceğin aracına büyük İtalyan markaları da imzasını atmış. Sürdürülebilirlik ve ilkim değişikliği konusunda sesini duyurmak isteyen bazı İtalyan markaları da 500e için özel ‘’Tek Üretimler’’ yapmış. Giorgio Armani, Bvlgari ve Kartell araca kendi dokunuşlarını katarak özel üretimler yapmış.

‘’La Prima’’

Eğer geleceğe katkınızın olmasını istiyorsanız Fiat’ın sitesinden ön siparişte bulunabilirsiniz. 500 Euro gibi bir kapora ile bu aracı istediğinizi Fiat’a belirtiyor ve La Prima özel üretim serisinden bir Fiat 500 satın alabiliyorsunuz. Ancak fikriniz değişirse her zaman 500 Euro’nuzu geri alabiliyorsunuz.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir