3 Şerit

Türkiye’de üretilen otomobiller tercih edilecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın düğmeye bastığı kamu araçlarında yapılacak tasarruf hamlesine göre, bundan böyle Türkiye’de üretilen otomobillerin tercih edilmesi zorunlu olacak.

Makam aracı olarak sedan karoserli modellerin tercih edildiği göz önüne alındığında, ülkemizde üretilen Renault Megane, Toyota Coralla, Honda Civic ve Fiat Egea’nın satışlarında büyük ivmelenme bekleniyor. Bu modellerin kamuda yerini alacakları otomobillere göre yakıt tüketimlerinin 1.5-2 litre daha düşük olması sayesinde, kamunun akaryakıt harcamalarında tasarruf etmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamu araçlarında yapılacak tasarruf hamlesi için düğmeye basmasının ardından, gözler kamuda bundan böyle kullanılması beklenen yeri araçlara çevrildi. Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, söz konusu araçların hem sınıfları düşürülecek hem de araç sayıları azaltılacak. Tasarruf hamlesindeki en dikkat çeken adımın ise, Türkiye’de üretilen araçların kullanımının zorunlu hale gelmesinin olduğu görülüyor. 2018 yılı bütçe gerekçesine göre, belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 adet taşıtın bulunuyor. Bu rakamın bazı markaların yıllık satışlarından fazla olması, yerli üretim yapan markaların satışlarında ciddi ivmelerin görüleceğini gösteriyor.

Türkiye’de üretilen otomobillerin satış rakamlarının yükselmesi bekeniyor
Kamuda kullanılan araçların büyük çoğunluğunu sedan karosere sahip otomobiller oluşturuyor. Türkiye’de üretilen sedanlara bakıldığında da, bantlardan en üst segment olarak kompakt sınıf, yani c-segment sedanların indiği görülüyor. Söz konusu modeller ise Renault Megane, Toyota Coralla, Honda Civic ve Fiat Egea. 

Bu modellerin Ocak – Ağustos dönemindeki satış performanslarına bakıldığında da, Megane 22 bin 169 adet ile birinci, Egea 21 bin 288 adet ile ikinci, Corolla 14 bin 700 adet ile üçüncü ve 14 bin 584 adet satan Civic ise dördüncü sırada bulunuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tasarruf tedbirlerine göre, artık Mercedes S serisi, Bmw 7 serisi ve Audi A8 gibi modellerin yerini Türkiye’de üretilen dört kompakt sedanın alması bekleniyor.

Kaynak:Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir