3 Şerit

Volvo Car Turkey, Riva’da plaj temizliği yaptı

Volvo Cars, global ölçekte okyanuslardaki plastikten kaynaklı çevre kirliliğine dikkati çekmek ve dünya üzerindeki pek çok kıyının temizlenmesi için 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde dünyanın birçok ülkesinde kıyı temizliği yaptı. Türkiye’de de TÜDAV ile iş birliği yapan Volvo Car Turkey 123 kişilik bir ekiple Riva’da kıyı temizliği gerçekleştirdi.

16 ülkede 850’den fazla Volvo Cars yetkili satıcı çalışanı, 2018 Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Günü ve BM Temiz Denizler kampanyası çerçevesinde kıyılarda çöp topladı. Dünya Çevre Günü’nün bu seneki teması “Plastikten Kaynaklanan Kirliliği Yenmek” olarak belirlendi ve Birleşmiş Milletler Çevre Programına göre, her sene 8 milyon tondan fazla plastiğin okyanuslara döküldüğünü açıkladı. Yine BM açıklamasına göre; 2050 yılına gelindiğinde okyanuslarda balıktan fazla plastik olacak.

Volvo Cars’ın bu bağlamda ve Dünya Çevre Günü kapsamında pek çok ülkede düzenleyeceği ‘kıyı temizliği’ etkinliğine, Volvo Car Turkey de Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ile iş birliği yaparak özel bir aktivite ile dahil oldu. 27 çocuk, 96 yetişkin gönüllünün katıldığı TÜDAV’la ortaklaşa yapılan kıyı temizliğinde Volvo Car Turkey Riva sahillerinde kıyı temizliği gerçekleştirdi. Temizlik kapsamında kıyıdan 167,5 kg çöp ve plastik toplandı.

“Çevreye Duyarlı Otomobiller Üretmek Odağımız”

Kıyı temizliğinde konuşan Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, “Volvo Cars tüm tasarım teknolojilerinde insandan ilham alıyor. Çevre ise her zaman odak noktalarımız arasında ayrı bir yere sahip. Uzun bir süredir gelişim stratejilerimizin içerisinde sürdürülebilirlik ve çevre hassasiyeti önemli bir noktada. Yaptığımız tüm çalışmalarda da vurgumuz hep bu yönde oluyor. Daha çok çevreyi koruyan ve gelecek nesillere temiz bir dünya mirası bırakabilmek hepimizin arzusu. Bu nedenle bir yandan modellerimizi geliştirirken çevreye duyarlı otomobiller üretmek Volvo’nun temel değerlerinden biri. Elektrikli otomobiller, otonom sürüş, yakıt hassasiyeti bizim çevre konusunda üretim alanında yaptığımız çalışmalar. Fakat bunların yanı sıra özellikle okyanuslardaki plastik kirliliğine dikkati çekiyoruz” dedi.

Volvo Cars’ın Çevre Duyarlılığı Volvo Ocean Race’te de Devam Ediyor

Volvo Cars, dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan Volvo Ocean Race’te 2017 yılında “Volvo Ocean Race Science Programme” kapsamında yarışan teknelerden biri dünya okyanuslarının farklı bölgelerinden çeşitli veriler toplayacak sensörlerle donatmış ve okyanuslardaki mikroplastiklerin ölçümlemesini yapmıştı. Volvo Cars’ın sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği bu çalışmada ulaşılacak sıcaklıklar, barometrik basınç, akıntılar ve rüzgâr hızıyla ilgili bu veriler, daha tutarlı hava tahminleri ve iklim modellemeleri yapmaları için bilim adamlarına küresel boyutta yardım etmesi hedeflenmişti.

Kısa bir süre önce de Volvo Cars dünyasında önemli bir adım atıldı. Volvo Cars, 2019 sonu itibariyle tek kullanımlık plastikleri tüm ofislerinden, kantinlerinden ve küresel çaptaki etkinliklerinden çıkartma kararı aldı.

Volvo Cars çevre konusundaki duyarlılığı kapsamında geçtiğimiz yıl, endiendüstriye öncü olacak bir karar alarak 2019 yılından sonra üretilecek tüm yeni Volvo otomobillerin elektrikli olacağını duyurmuştu. Geçen ay, Volvo Cars bu stratejiyi pekiştirdi ve hedeflerinin 2025 yılında global satışlarının yüzde 50’sinin elektrik araçları olacağını açıkladı. Bu hedef bağlamında, Volvo Cars 2025 yılında karbon nötr operasyonlara sahip olacak. Ocak 2018’de de İsveç’in Skövde kentinde bulunan motor fabrikası da ilk çevreye duyarlı ve ilk karbon nötr tesisi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir