3 Şerit

Honda’nın 2018 yenilikleri EICMA’da görücüye çıktı

Türkiye motosiklet pazarının lider markası Honda, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen motosiklet fuarı EICMA’da 2018 yılı yeniliklerini sergiledi. Japon marka 2018’de hem arazide hem uzun yolda, daha keyifli yolculuklar için birçok yeni model ve teknolojik yeniliklerini gösterdi.

Honda EICMA’da adeta gövde gösterisi yaptı. Honda standının kıymetli parçaları arasında şüphesiz en ışıklı olanı, tamamen yenilenen, markanın da amiral gemisi olarak kabul edilen GL 1800 Gold Wing’di.

Optimize edilmiş boyutlarıyla, bir önceki kuşağa göre yaklaşık 40 kilogram hafifleyen, yeni 6 silindirli motoruyla, gücü, torku ve bağımlılık yapan tarzını daha da geliştiren yeni Gold Wing, motosiklet dünyasının geldiği son noktayı temsil ediyordu. Yeni Gold Wing ve Gold Wing Bagger modellerinde ilk defa kullanılan teknolojiler, tüm motosikletseverlerce hayranlıkla karşılandı.

2 yıl önceki fuarın en dikkat çekici motosikletlerinden olan CRF 1000L Africa Twin bu yıl yepyeni Adverture Sports modeliyle maceraya devam mesajı verdi. Genişletilmiş yakıt deposu, yükseltilmiş sürüş pozisyonu, artırılmış yerden yüksekliği, ısıtmalı elcikleri, genişletilmiş kaporta ve daha uzun seyahat menzilli süspansiyonu ileCRF 1000L Africa Twin Adverture Sports, Honda standının en fazla ilgi çeken macera motosikletiydi.

Markanın en beğenilen ve artık sürüş modları isteğe bağlı olarak Güç, Motor Freni ve Honda Seçilebilir Tork Kontrolünün kombinasyonları ile sunulan ‘naked’ modeli CB 1000R 15 kW artırılmış gücü ve yükselen torku yanı sıra 12 kg azalan ağırlığıyla, gerek kent içi gerekse uzun yoldaki iddiasını sürdürdüğünü gösterdi.

Honda Motosiklet Türkiye’de ‘Sağlıklı Motosiklet Kültürü’ oluşturmak için yoluna kararlılıkla devam edecek.

Fuarda konuşan Honda Motosiklet’in Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok‘Temmuz ayı sonu itibarıyla yürürlüğe giren ve Avrupa dışında diğer bölgelerden ithal edilecek tüm motosiklet, aksesuar ve yedek parçada geçerli yüzde 20 ek gümrük vergisinin sektöre yaptığı olumsuz etkiye rağmen yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Honda motosiklet sektörünün lider markasıdır. Türkiye’de sağlıklı bir motosiklet kültürü oluşturmak Honda’nın sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Bu yolda geçen yılda olduğu gibi pazara yenilikler sunmaya devam edeceğiz’ dedi. Cem Özütok, ‘2013’ten beri her yıl yüzde 3 ile yüzde 7 arasında değişen oranlarda düşerek küçülen motosiklet pazarının 2017 yılını 130 bin adet seviyesinde kapatacaklarını tahmin ettiklerini belirterek, “Bu da geçen yıla oranla yüzde 10’luk bir daralma demektir. Bu trendin herhangi olumlu bir gelişme olmazsa devam edeceğini ve 2018 yılında da 120 bin seviyesinegerileyeceğini öngörebiliriz” açıklamasını yaptı.

Honda’nın EICMA’da sergilediği motosikletleri ve bu motosikletlerin belli başlı özellikleri ise şöyle sıralandı:

GL 1800 GOLD WING

Baştan aşağı yeniden tasarlanan yeni Honda Gold Wing daha küçük ve daha hafif; yassı biçimli altı silindirli eşsiz motor silindir başına 4 supap özelliğine sahip ve Elektrik Kontrollü Gaz Kolu, 4 sürüş modu, Honda Seçilebilir Tork Kontrol Sistemi ve Yokuşta Kalkış Desteği ile birlikte sunuluyor. Yeni şasi, bir alüminyum şasi çerçevesini, çift salıncaklı ön süspansiyon sistemini içeriyor ve tek taraflı Pro-Arm süspansiyon, arka yay ön yükleme ayarında olduğu şekilde elektrikli olarak ayarlanabiliyor. Bir elektrikli ekran, Smart Key (Akıllı Anahtar Sistemi) ve Apple CarPlay de standart donanım olarak sunuluyor. Tamamıyla yeni, üçüncü nesil Honda’nın benzersizyedi vitesli Çift Kavramalı Şanzımanı da Türk motosikletseverlere sunulacak.

CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

Honda’nın yeni macera motosikleti genişletilmiş yakıt deposu, yükseltilmiş sürüş pozisyonu, artırılmış yerden yüksekliği, ısıtmalı elcikler, genişletilmiş kaporta ve daha uzun seyahat menzilli süspansiyonu ile 2018’e hazır. Ayrıca 3 adet sürüş modu olan Elektrik Kontrollü Gaz Kolu, genişletilmiş Honda Seçilebilir Tork Kontrolü parametreleri ve revize edilmiş emiş ve egzoz tasarımına sahip. Orijinal Africa Twin’in 30. yıldönümü benzersiz bir renk tasarımıyla kutlandı.

CRF1000L AFRICA TWIN

2018 modeli için Elektrik Kontrollü Gaz Kolu, 3 adet sürüş modu, genişletilmiş Honda Seçilebilir Tork Kontrol parametreleri, daha hassas güç beslemesi ve heyecan verici motor sesi gibi kapsamlı güncellemeler yapıldı. 2 kg daha hafif olan model sürüş deneyimini zenginleştiren birkaç detay iyileştirmesi de içeriyor. Blok lastikler artık donanım için onaylandı.

CB125R-CB300R

Honda, şıklıktan ödün vermeyen yeni bir “sport naked” sınıfı modelini müşterilerinin beğenisine sunuyor. Hafif CB125R ve CB300R, ‘Neo Sports Cafe’ tasarım anlayışına sahip. Yeni naked serisi sıvı soğutmalı hassas motora, altı vitesli dişli kutusuna ve ayrıca boru biçimli/preslenmiş çelik çerçeveden, 41 mm’lik USD çatallardan, radyal montajlı 4 pistonlu ön kaliper ve diskten ve ön yükleme ayarlı amortisörden oluşan tamamen yeni bir şasiye sahip. Geliştirilmiş özellikler arasında tam LED farlar, LCD ekranı ve Atalet Ölçüm Ünitesi (IMU: Intertial Measurement Unit) kontrollü ABS bulunuyor..

NC750D INTEGRA

Hem motosikletin hem de scooter’ın en iyi özelliklerini bir araya getiren Honda’nın benzersiz Integra modeli, LED farlar ve LCD göstergeler ile iki adet spesiyal metalik renk seçeneği ile birlikte sunuyor. Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) 2018 yılı için modele ilave ediliyor.

NC750S

Honda’nın kullanıcı dostu, çıplak yol motosikleti NC750S, güçlü torka sahip paralel çift silindirli bir motor, düşük sele yüksekliği ile rahat sürüş pozisyonu, zekice kurgulanmış bagaj bölmesi ve kişiselleştirilmiş renk seçenekleri olan LCD göstergeler sunuyor.

NC750X

Honda’nın üst düzey şehiriçi motosikleti daha güçlü ve maceraperest bir görünüme büründü. Güçlü torka sahip paralel çift silindirli motor, uzun yol için de geliştirilmiş süspansiyonu, bagaj bölmesi, kişiselleştirilmiş renk seçenekleri olan LED farlar ve LCD göstergeleriyle dikkat çekiyor. İki seviyeli ‘Honda Seçilebilir Tork Kontrolü’ ise (HSTC) 2018 model NC 750X’de artık standart donanım arasında sunuluyor.

X-ADV

Honda X-ADV, sert SUV stilini ve rahatlığını, uzun yol süspansiyonu ve 745 cc’lik çift silindirli motorundan gelen güçlü performans ile harmanlıyor. 2018 için model, çift kavramalı şanzımanda (DCT) G arazi düğmesi ve motorda 2 Seviyeli Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) ile güncelleniyor.

CB4 ‘Interceptor’

EICMA’daki 2017 Honda standında yine Honda’nın Roma’dakiAr-Ge merkezinin tasarım çalışmalarını sergilediği bir ‘Design Studio’ alanı yer aldı.
Bu yılki ’Design Studio’ alanında, ‘Neo Sports Café’ tasarım temasının uzantısı CB4 ‘Interceptor’ modeli sergilendi. Café Racer konseptini baz alan ve bu anlayışa yeni bir bakış açısı getiren CB4 ‘Interceptor’ kendi tasarım konseptini gözler önüne serdi.
Stüdyo çalışması için seçilen ve “Mutlak Siyah” olarak anılan renk, zarafeti ve sportifliği bir arada sunarken, tasarımın çizgilerine entegre edilmiş fütüristik bir teknolojiyi de belirgin hale getiriyor. Ön kısmında motosikletin kinetik enerjisini depoda bulunan dokunmatik ekrana güç vermek için kullanılan bir fan bulunuyor. Ekran, sürekli bağlantı ile sürücünün dijital haritaları takip edebilmesini, acil durum çağrıları yapmasını veya diğer cihazları bağlamasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir