3 Şerit

Mercedes-Benz E Serisi ailesi tamamlandı!

Mercedes-Benz Türk, kuruluşunun 50. yılında yenilenen E-Serisi ailesinin üyeleriyle Türkiye’deki ilk basın test sürüşünü gerçekleştirdi. İstanbul’dan başlayıp Istranca Dağları’nın eteğindeki Arcadia Bağları’na uzanan rotada gerçekleştirilen test sürüşünde tüm Mercedes-Benz E-Serisi ailesini deneyimleme fırsatımız oldu. 

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Direktörü Şükrü Bekdikhan, “Mercedes-Benz Türk olarak, yarım asırdır hedefimiz mükemmel müşteri deneyimini her alanda gerçekleştirmek oldu ve bu yolda yürümeye devam ediyoruz. Geçen yıl Türkiye’de otomobil pazarında yeni bir satış rekoruna imza attık ve Premium Segment’in 1 numaralı markası olduk. 2017 yılına da önceki yıllardaki başarılarımızı sürdürme kararlılığı ile yola çıktık. Bu yıl, Mercedes-Benz E-Serisi ailesinin yeni üyeleri olan All-Terrain ve Coupé modellerini Türkiye’de satışa sunarak markamızın tutkunlarının beklentilerini karşılarken basın test sürüşümüzde ilk kez deneyimle fırsatı bulduğumuz E-Serisi Cabriolet‘yi de Ağustos ayında satışa sunarak çıtamızı daha da yükselttik.“ dedi.

Basın test sürüşünde deneyimlediğimiz E-Serisi ailesi üyeleri şöyle:

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Sedan

2016 Mayıs ayı itibarıyla Türkiye’de satışa çıkan yeni Mercedes-Benz E-Serisi Sedan, tamamı 9G-TRONIC otomatik şanzımanla kombinlenen E 180, E 220 d 4MATIC, E 300 ve E 350 d 4MATIC versiyonları ile sunuluyor. Giriş seviyesi 1.6 litrelik benzinli motorda dahi, otomobilin performansını yeterli bulduk. Ani ivmelenmeler ve ara hızlanmalar aracın içindekiler hissetmeden gerçekleştiriliyor. 9 ileri otomatik şanzımanın da yardımıyla tüketim değerleri de -fabrika verilerine ulaşmak için fazlasıyla çabalamak gerekse bile- oldukça makul seviyelerde tutulabiliyor.

Markanın “Aklın başyapıtı” olarak tanımladığı yeni Mercedes-Benz E-Serisi, tüketicilerin alıştığı yüksek konfor ve yumuşak sürüşün yanı sıra, opsiyonel olarak sunulan yarı otonom sürüş teknolojileri ile sürücüsüne minimum stres ve yorgunluk yaşatmayı hedefliyor. Sürücüye istediği şeride güvenli bir şekilde geçerken yardımcı olan Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı ve zor park manevralarını akıllı telefon üzerinden araç dışından yönetmeyi etmeyi sağlayan Araç Dışından Park Etme Yardımcısı gibi çözümler ile rakiplerinin önüne çıkmayı hedefliyor. Fiyat konusunda da rakipleriyle rekabetçi bir noktada bulunan Sedan, 294,000 TL başlangıç fiyatıyla satın alınabiliyor. 

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi All-Terrain 4MATIC

İstanbul’da 21-30 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Autoshow’da sergilenen ve aynı anda Türkiye’de satışa sunulan yeni E-Serisi All-Terrain, ülkemizde pek rağbet görmeyen station wagon versiyonunun yerini alıyor. Yerden yüksek ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle tasarlanan All-Terrain; yarı crossover, yarı otomobil karakterinde. 

 

İlk etapta 195 beygirlik dört silindirli dizel motora sahip All-Terrain E 220 d 4MATIC  piyasaya sunuluyor. DYNAMIC SELECT donanımını standart olarak sunan All-Terrain, farklı motor, şanzıman, ESP ve direksiyon ayarlarını beraberinde getiren beş farklı sürüş programını da barındırıyor. All-Terrain sürüş modu, asfalt dışı yollara uygun ayarların yapılmasına imkân tanıyor. Konfor odaklı yumuşak süspansiyon sistemi ve büyük çaplı jantlar, bozuk zeminlerdeki sürüş konforunu hissedilir oranda arttırıyor. All-Terrain sürüş programıyla birlikte araç göstergesinde özel bir ekran devreye giriyor. Bu ekran direksiyon açısı, araç yüksekliği (havalı süspansiyonun konumu), eğim tırmanma ve inme açıları, gaz ve fren konumu ve pusula gibi bilgileri gösteriyor. Otomobilin yüksekliği de havalı süspansiyonlar sayesinde sürücü tarafından değiştirilebiliyor. All-Terrain’in başlangıç fiyatı ise 500.200 TL.

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Coupé

Teknik olarak sedan versiyonu baz alan sportif lüks E-Serisi Coupé, daha önce CLK ismiyle üretilen otomobillerin yeni nesil hali. Türkiye’de Nisan 2017 itibarıyla satışa sunulan ve gran-tourismo sınıfına has güzelliği ileri teknoloji ile bir arada sunan yeni E-Serisi Coupé sportif lükse vurgu yapıyor. İnce tasarımlı LED stop lambaları isteğe bağlı MULTIBEAM teknolojili LED farlar eşliğinde selamlama fonksiyonu da ilk defa yeni E-Serisi Coupé’de kullanılıyor. Aracın merkezi kilidinin açılmasıyla stop lambalarındaki LED’ler içten dışa doğru ışıldıyor. Kapıların kilitlenmesiyle ise süreç dıştan içe doğru ilerliyor. 

4.826 mm uzunluğa, 1.860 mm genişliğe ve 1.430 mm yüksekliğe sahip olan yeni E-Serisi Coupé önceki nesil ile kıyaslandığında belirgin bir büyüme ortaya koyuyor.

Vites geçişlerini son derece hızlı gerçekleştiren 9G-TRONIC otomatik şanzıman, düşük devirde sürüşe imkân tanıyor. Böylece yakıt verimliği artarken kabin içi gürültü en aza indiriliyor. Standart olarak sunulan DIRECT CONTROL özelliği ile sedana kıyasla sürüş yüksekliği 15 mm daha alçak ayarlanırken, sürüş konforundan ödün vermemek üzere konfor odaklı amortisörlerle destekleniyor. Standart olarak sunulan DYNAMIC SELECT sistemine ait orta konsoldaki kumanda üzerinden sürücü, otomobilin karakteristiğini üç tanesi “Comfort”, “Sport” ve “Sport+” olan beş farklı program üzerinden ayarlayabiliyor.

Dizel ve benzinli iki güç ünitesiyle satışa sunulan Coupé, 423.800 TL başlangıç fiyatıyla piyasaya sunuldu. 

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Cabriolet

Mercedes-Benz, E-Serisi ürün gamını Türkiye’de Ağustos ayı itibarıyla 460.500 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunduğu yeni E-Serisi Cabriolet ile tamamlıyor. Geleneksel kumaş tenteye sahip dört koltuklu cabriolet otomobil, dört kişilik geniş yaşam alanını, uzun yol konforunu ve modern teknolojiyi bir arada sunuyor. Bu modelde sadece 2.0 litrelik 245hp benzinli motor seçeneği mevcut. İsteğe bağlı olarak sunulan elektrikli rüzgâr deflektörü AIRCAP ve standart olan ense bölgesi ısıtma sistemi AIRSCARF gibi donanımlarla üstü açık sürüş keyfi konfordan ödün vermeden sunuluyor. Ayrıca E-Serisi Cabriolet ilk kez dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile de donatılabiliyor. Üstü kapalı kullanıldığında E-Serisi Coupé ile aynı silueti sergileyen E-Serisi Cabriolet, coupé kardeşiyle aynı çizgilere ve gövde ölçülerine sahip. Sedan modelden 15 mm daha alçak olan yürüyen aksam, Mercedes-Benz E-Serisi Cabriolet’nin lüks sportif görünümünü  desteklerken standart olarak sunulan AMG paketini 19 inçlik jantlar tamamlıyor.

Mercedes-Benz E-Serisi Cabriolet’nin S-Serisi Cabriolet modelinden alınan kumaş tentesi; koyu kahve, lacivert, koyu kırmızı veya siyah olmak üzere 4 renk alternatifiyle sunuluyor. Tam elektrikli akustik tente, kapsamlı yalıtım uygulamaları ile rüzgâr ve yol gürültüsünü en düşük seviyeye indiriyor.

Bagaj 385 litre (tente açıkken 310 litre) hacimle günlük kullanıma uygun bir yapı sergiliyor. Sportif tasarımlı 4 adet bağımsız koltuk, güçlü yan yükseltileri ve standart olarak sunulan ense bölgesi ısıtma sistemi AIRSCARF ile konforlu bir sürüş deneyimi vaat ederken, otomatik emniyet kemeri uzatma sistemi de standart olarak sunuluyor.

Özel olarak geliştirilen iklimlendirme sistemi, üstü açık veya üstü kapalı sürüşleri algılıyor ve iklimlendirmeyi buna göre uyarlıyor.

Mercedes connect me ve Araç Dışından Park Etme Yardımcısı

Mercedes-Benz, me connect hizmelerini Türkiye’de ilk kez E-Serisi ile birlikte sunuyor. Mercedes connect me uygulaması ve bununla birlikte COMAND donanımına sahip araçlarda beraberinde gelen Araç Dışından Park Etme Yardımcısı, Bluetooth üzerinden sisteme bağlanan Android ve iOS akıllı telefonlar ile kumanda ediliyor.

Araç Dışından Park Etme Yardımcısı dar park alanları ve garajlardaki zor park manevralarını kolaylaştırılıyor. Park yerinden çıkma manevrasından önce aracın kilitleri açılıyor. Ardından daha önce sisteme tanımlanan akıllı telefonu araç sistemine bağlayabiliyor ve araca maksimum 3 metre uzaklıktaki sürücü aracı park yerinden uzaktan kumandayla çıkartabiliyor. Park etmek için ise sistem tarafından önerilen ve önceden sisteme tanımlanmış olan; dikey veya paralel, sol veya sağ, önden veya geri geri olmak üzere park senaryolarından birinin seçilmesi gerekiyor. Ardından araç dışına çıkılarak harekete geçirilebiliyor. Sistem, sürücü akıllı telefon üzerinden herhangi bir müdahalede bulunmadıkça tercih edilen manevra senaryosuna uygun olarak manevrayı otonom olarak gerçekleştiriyor. Süreci dışarıdan gözlemleyen sürücü bütün manevra boyunca aracın sorumluluğunu üstleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir