3 Şerit

Manisa’ya 41 km’lik bisiklet yolu!

Vestel ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa’ya 41 kilometrelik bisiklet yolu armağan etmek üzere güç birliği yaptı. Tüm şehri baştan başa dolaşacak olan Türkiye’nin ilk bisiklet yolunun imza töreni, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ev sahipliğinde ve Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan’ın katılımıyla Manisa’da gerçekleşti.

Türkiye’nin bir şehri baştan başa dolaşan ilk bisiklet yolu olan ‘Manisa Büyükşehir Belediyesi Vestel Bisiklet Yolu’, Büyükşehir Belediyesi ve Vestel’in katkılarıyla hayata geçiyor. Bu işbirliğinin ilk adımı olan imza töreni Manisa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ev sahipliğinde,  Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan’ın katılımıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşti.

Türkiye’de bir ilk olan ve Manisa’nın doğusundan batısına uzanan bisiklet yolu, toplamda 41 kilometre uzunluğunda olacak. Manisa’nın İstanbul girişinden başlayıp, İzmir çıkışına kadar devam edecek bisiklet yolunun rotasında OSB, Celal Bayar Üniversitesi, Adalet Sarayı gibi önemli ulaşım noktaları da yer alacak. Bisiklet yolunun altyapı yatırımını Manisa Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Altyapının hazırlanmasının ardından Vestel, bisiklet yolunu hem AB standartlarına hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın standartlarına göre kaplayacak.

manisaya_40_kilometrelik_bisiklet_yolu_yapiliyor_h63476_aeb09Vestel City’de üretilen yerli malı LED’ler ile aydınlatılacak olan bisiklet yolu bu sayede 24 saat kullanılabilecek, yola belli aralıklarla bilgilendirme ekranları da Vestel tarafından konulacak. Ekranlarda hem bisikletle ilgili hem de sağlıklı yaşam üzerine bilgiler yer alacak.

İmza töreninde konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi Vestel Bisiklet Yolu’ projesini Manisa geneline yaymayı planladıklarını dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Vestel ile yapmış olduğumuz görüşmelerin ardından yol güzergahları ve hangi noktalarda çalışmalar yapılacağıyla ilgili tam bir protokol yapma noktasına geldik. Kimin ne yatırım yapacağı ile ilgili bir anlaşma zemini oluştu ve bugün imzamızı attık. Belirlenmiş olan 41 kilometrelik ilk etabın alt yapı yatırımını Büyükşehir Belediyesi üstleniyor. Bunun üzerine yapılacak olan yol kaplamalarından ışıklandırmalara kadar üst yatırımların tamamını da Vestel gerçekleştirecek. Projeyi ikiye böldük. Birinci etabı Lale Kavşağı’ndan başlayacak. İkinci etabı da Mehmetçik Caddesinden TOKİ’ye uzanacak. Bilindiği üzere Manisa araç sayısının en fazla olduğu iller arasında yer alıyor. Bu nedenle insanları Avrupa’da olduğu gibi şehrimizde de bisiklet kullanmaya özendirmek için böyle bir projeye Vestel ile birlikte imza attık. Burada amacımız trafik yoğunluğunu ve çevre kirliliğini azaltmak. Bu nedenle ilk etapta Güzelyurt Mahallesi’nde dört bulvarda “Manisa Büyükşehir Belediyesi Vestel Bisiklet Yolu” Projesini hayata geçirdik. Manisa merkez ve il bütününde bisiklet kullanımının rahat olabileceği geniş bulvarlarımızda bu çalışmayı yaygınlaştıracağız. Projenin hayata geçmesine destek olan, Vestel Yönetim Kurulu Başkanı ve üst düzey yöneticilerine teşekkür ediyorum. Manisa’mıza hayırlı uğurlu olsun.”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan da yapılacak yol hakkında, “Vestel olarak çevre ve spor yatırımlarına destek vermeye çalışıyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile bisiklete yaptığımız yatırımı, bugün bir adım daha ileriye götürüyoruz. Bisiklet, gelişmiş toplumlarda en öncelikli ulaşım araçları arasında yer alıyor. Bizler de Manisa’ya dünya standartlarında bir bisiklet yoluna kavuşturmanın mutluluğu içindeyiz. Bisikletin topluma katkısı göz ardı edilemezken, bu yolunun kullanımı ile Manisa’nın trafik yoğunluğu ve çevre kirliliğinde de azalma olacağına eminiz. Bu yolun hayata geçmesinde öncü olan ve çok güzel bir işbirliği imkanı sağlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Sayın Cengiz Ergün’e  teşekkürü bir borç biliriz. Bisiklet yolunun Manisa’ya hayırlı olmasını dilerim.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir