3 Şerit

Hero, enjeksiyonlu Glamour ile Euro 4’e hazır gelecek

Hero Motor 2017 yılına hızlı giriş yapmak isteyen motosiklet markalarından birisi olarak dikkat çekiyor. Yeni pazarlara giriş yapmak için atılım yapan Hindistan merkezli motosiklet üreticisi yılın ilk ayında Latin Amerika pazarına giriş yaparak dikkat çekti. Biz de 3 Şerit olarak bu yeni pazara girişinde Hero’nun ilk global lansmanı için Arjantin’deydik. 

2016 yılında tüm dünyada 7 milyon adeti bulan üretim ve satış adeti ile lider konumda bulunmayı başaran Hero Motor, Buenos Aires kentinde gerçekleştirilen görkemli global lansman dünya pazarına yönelik yenilenen modeli Glamour’u tanıttı. Yenilenen model, Türkiye’de halihazırda karbüratörlü olarak satılan model, bizim karşımıza Arjantin’de yeni tasarımı, güçlenen ve enjeksiyon sistemine sahip olan hali ile çıktı.

_MG_0509Yeni Hero Glamour’a dışarıdan baktığımızda, 125 cc’lik bir motor hacmine sahip olmasına karşın iri tasarımı ile daha büyük bir motora sahipmiş görüntüsü vermeyi başarıyor. Şık tasarım önden başlıyor tek göz far tasarımı ve üzerinde bulunan küçük cam sade ama güzel bir görüntü ortaya çıkartırken, aerodinamik yapısı sayesinde kullanıcının kafasına gelen rüzgarı da azaltmayı başarıyor. Kolay ayarlanabilen yapıya sahip  aynalar dirsekleri en az şekilde göstererek arkayı optimum şekilde görmeyi sağlıyor. Bu da böyle bir şehir içi motosikleti için oldukça önemli. Motosikletin kuyruk tasarımında da LED stop lambası ile genel tasarım şıklığına katkıda bulunulmuş.

Yan tarafa geçildiğinde ilk göze çarpan yere paralel olarak konumlandırılan 125 cc’lik motor bloğu… Bu blok dışarıdan bakıldığında önceki versiyon ile aynı gözükse de kalbinde farklılıklar barındırıyor. En büyük farkların başında elbette gücü ve sunduğu tork geliyor. Daha önceki versiyonda 9 beygir olan güç değeri yenilenen Glamour’da 11 beygire çıkarken, tork değeri de buna paralel olarak 11 NM torka çıkıyor. Bu sayede Honda, Yamaha ve Bajaj gibi bu sınıfta söz sahibi olan rakiplerine de göz dağı vermeyi başarıyor.

_MG_0537

Hero Glamour’un 125 cc’lik tek silindirli enjeksiyonlu motor bloğu 11 beygir güç ve 11 NM tork değeri sunuyor

Kolay kullanılabilirliği ile ön plana çıkıyor

Commuter, yani şehir içi kullanıma uygun motosiklet dendiğinde motosiklet kullanıcılarının en çok dikkat ettiği motosikletin kolay kullanılabilirliği, dayanıklılığı ve hafifliği oluyor. Hero’nun yenilenerek karşımıza çıkan Glamour modeli bunları başarıyla karşılayabilecek bir motosiklet olduğunu Buenos Aires’de pistte gerçekleştirdiğimiz testte bize kanıtladı. Rakamlarda göze çarpan 2 beygirlik güç artış değerini bize test sürüşü sırasında açıkça göstermeyi başaran Glamour’un tek dezavantajı 4 vitesli olarak sunulması gibi geliyor kulağa. Ancak devir aralığının yüksek olması sayesinde test sürüşüne çıktığımızda pistte olmamıza rağmen fazladan bir vitese ihtiyaç duymadığımızı belirtmeden geçemeyeceğim.

LED stop lambası şık kuyruk tasarımı ile birlikte güzel bir görüntü ortaya çıkartıyor

LED stop lambası şık kuyruk tasarımı ile birlikte güzel bir görüntü ortaya çıkartıyor

Yol tutuşu konusunda net bir bilgi vermek biraz zor çünkü bizim testi gerçekleştirdiğimiz zemin hangi lastik veya motosiklet olursa olsun zamk gibi yapışan mükemmel bir asfalta sahipti, dolayısıyla motosikletin lastiklerinin naylon malzemeden olmasına rağmen başarılı bir yol tutuşu elde ettik. Ama yine de Türkiye yolları için aynı garantiyi vermek mümkün olmayabilir.

Euro 4 normlarına uygun enjeksiyonlu besleme

Bir diğer farklılık ise  elbette karbüratör yerine enjeksiyonlu bir yakıt besleme sistemine sahip olması. Daha önceden de iki farklı versiyonu ile üretilen Glamour, şimdi Türkiye’ye enjeksiyonlu olarak getirilmeye başlanacak. Bunun sebebi ise elbette Türkiye’nin yeni geçtiği Euro 4 normu. Karbüratörlü versiyonun bu normları tutturamayacak olması sebebiyle Hero, enjeksiyonlu Glamour ile Türkiye pazarında önemli pay sahibi olan bir 125 cc motosiklet ortaya çıkartmayı başarmış.

Yenilenen enjeksiyonlu Hero Glamour’un Türkiye’ye geliş tarihi henüz netleşmiş değil ancak yetkililer tarafından bize, 2017 Eylül ayı veya daha sonrasını bulabileceği söylendi. Fiyatı da elbette o zaman belli olacaktır…

 

4 comments

  • Selim

    KESİNLİKLE KİMSEYE TAVSİYE ETMEM.HERO MOTORU TERCİH ETMEKLE EN BÜYÜK HATAYI YAPTIM PARAM BOŞA GİTTİ. BİR BUÇUK YILDIR EGZOZUNDAN GELEN KURUMU DÜZELTEMEDİLER FABRİKASINDA DEBRİYAJ BALATASI BİLE YOK.KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEM ALMAYIN TERCİH ETMEYİN

  • Mustafa

    2014 model hero glamour motorumu sıfır aldım motorumdan çok memnunum kalite olarak honda kalitesinde motor yapıyorlar o nedenle 5 yıl garanti verip yedek parça istendiğinde de 72 saat içerisinde temin garantisi süre aşımında ise parçayı ücretsiz veriyolar daha ne olsun alacak olan arkadaşlar ürünün kalitesinden kesinlikle endişelenmesin kendileri gidip görüp inceleyip ona göre değerlendirsinler derim

  • SELİM

    BENDEN SÖYLEMESİ GERİSİ OKUYANA KALMIŞTIR. REKLAMA HİÇ GEREK YOK DOGRULAR ORTADA. Bİ ÖNCEKİ YORUMUMDA BELİRTTİGİM ÜZERE YAŞADIGIM SIKINTILAR BİR BUÇUK YILDIR HALA DEVAM ETMEKTEDİR. İNANMAYAN VATANDAŞIMIZ VARSA BUYURSUN AFYONKARAHİSARA GELSİN MOTOR BURADA BUYURSUN GELSİN İSTEYEN ARKADASLAR. KOSKOCA FABRİKASINDA BİLE BİR TANE DEBRİYAJ BALATASI BULUNMAYAN BU HERO MOTORLA BENİM İŞİM OLMAZ. AMA ŞUNU UNUTMAYIN BURADA KAYBEDEN BEN DEGİLİM KAYBEDEN HERO MOTOR OLMUŞTUR.SAYGILARIMLA AFYONKARAHİSARDAN HERO GLAMOUR MOTOR MAGDURU SELİM.

  • bende 10 tane hero almak gibi bir hata yaptım su an 3 te bir fiyatına bile satamıyorum kronik sorunları var yedek parca sıkıntısı da var bence degerinini uzerinde isteniyor karburatorlu motor cok ta yakıyor tavsiye etmem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir