3 Şerit

4 tekerlekli motosikletin şimdi artık kaskı da var; Mazda MX-5 RF -TEST-

Mazda’nın pazara çıktığı günden bu yana 1 milyon adetin üzerinde satıldığı halde, klasik otomobiller arasında sayılan modeli MX-5, yeni açılabilen metal tavanlı versiyonu RF ile kardeş sahibi oldu. MX-5 RF Temmuz ayından itibaren Türkiye’de satılmaya başlanacak…

Aslında kendine Almanya’nın Leverkusen kentini üs edinmiş olan Mazda, bir süredir Barcelona’ya yerleşti. İspanya’nın bu her mevsim sıcak olmayı başaran haddinden fazla turistik şehri, daha önce de MX-5 sürüşlerine ev sahipliği yapmıştı. Barcelona’da bu kez, her ne kadar Mazda tasarımcıları ‘değil’ deseler de MX-5’in yeni Targa versiyonu RF’in test sürüşü vardı.

2017_MX5_RF_Interior_08Mazda tasarımcılarının coupe diye tanımlamayı tercih ettiği yeni MX-5 RF, aslında üstü açık bir roadster’in keyfini sürmek isteyen ama bunu çeşitli nedenlerle yapamayan sürücüler düşünülerek tasarlanmış. Peki, kim bu sürücüler? Otomobil içinde rüzgâr gürültüsü istemeyenler, çok sıcak ülkelerde yaşayanlar, kumaş tavanı güvenli bulmayanlar ya da üstü açık araç kullanma mevsiminin çok kısa olduğu ülkelerde yaşayanlar.

2017_MX5_RF_Details_18Türkiye iklim açısından avantajlı olsa da başka bazı özellikleriyle targa’yı tercih edebilecek sürücülere sahip bir ülke. Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul MX-5 RF’in Türkiye’de ‘güzelliğinden’  ötürü tercih edileceğini ve tıpkı softtop tavanlı versiyonu gibi koleksiyon parçası olacağını söylüyor. Mazda’nın 160 beygir gücündeki skyactive teknolojisine sahip 1.5 litrelik benzinli motorunun kullanıldığı MX-5 RF, tıpkı yumuşak tavanlı kardeşi gibi gerçek bir viraj canavarı, keyif makinesi. Sadece istendiğinde bagajına saklanan metal tavanı sayesinde çok daha sessiz.

Gerçek bir eğlence makinesi

Otomobilde motosiklet keyfi yaşatan MX-5, RF modeliyle bu keyfi biraz daha ileri taşıyor. İçerideki  BOSE müzik sisteminin de katkısıyla softtop versiyonuna göre daha az rüzgârlı bir yolculuk vaat ediyor

Tavan 13 saniyede açılıyor

Mazda MX-5 kullanıcıları için tavan açmak çok basittir; mandalı kaldır, tavanı geriye doğdu it. MX-5 RF kullanıcıları ise tavanı açmak için 10 km/s hızda ilerken 13 saniyeye ihtiyaç duyacaklar. İki küçük el çantasının sığdığı 127 litrelik bagajdan alan çalmayan ve bagajın üstüne bir yere saklanan metal tavanın 1.1 tonluk otomobilin ağırlığına katkısı ise 40 kilogram.

Daha önceden 3 Şerit programı için gerçekleştirdiğimiz Mazda MX-5 soft top test sürüşü videosu;

Mazda MX-5 Test Sürüşü -Video-

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir