3 Şerit

Bajaj, Çinlilerin tahtına göz koydu

Uzun bir süredir düşük maliyetleri ile Türkiye pazarında satış rakamlarını yüksek tutmayı başaran Çinli üreticiler 2015 ve 2016 yılında kan kaybediyor. Hobi motosikleti kullanıcılarının artması ile de Türkiye pazarına yakın zamanda giriş yapan Hero, Bajaj gibi Hintli üreticiler daha kalitesi düşük olarak görülen Çinli üreticilerin tahtını almayı hedefliyor. 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da satış rakamları ile zirvede yer alan Honda motosiklet ise Japon markalarının lokomotifi olarak dikkat çekiyor.

2016 yılı motosiklet pazarında tüketicilerin tercihlerini değiştirdiği bir yıl olarak geride kaldı. Çin üretimi motosiklet satışları önemli bir oranda azalırken, spor ve super sport segmenti atağa kalktı. Genel olarak pazar 2016 yılında yüzde 13,5 oranında daralırken, Bajaj yüzde 118 oranında bir büyüme yakaladı.

Gorsel - Kuralkan - Ekrem Ata

Bajaj’ın Türkiye Distribütörü Kuralkan Holding Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata

Türkiye motosiklet pazarı 2016 yılında yüzde 13,5 oranında daraldı. TÜİK verilerine göre 2016 yılında 145 bin adetlik bir satışın gerçekleştiği pazarın daralmasındaki en büyük etkenin Çin üretimi motosikletlerin satışlarında yaşanan büyük düşüş olduğu belirtiliyor. Motosiklet pazarında model bazında hızlı bir değişim de yaşandığı 2016 yılında, daha yüksek fiyatla satışa sunulmasına karşın spor ve super sport segmenti pazar oranı toplamda ilk defa yüzde 13’lere ulaştı.

Kaliteli ve çizgi üstü markaların pazar hakimiyetini ele geçirdiğini belirten Bajaj’ın Türkiye Distribütörü Kuralkan Holding Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, Çin üretimi olan ürünlerin pazar payının yüzde 38’lere kadar düştüğünün gözlendiğini ve toplam pazarda bu düşüşün satış adetlerine yansıdığını belirterek, “Sektörün daralmasındaki bir diğer neden maliyetlerdeki dikkat çekici artış oldu. Trafik sigortası başta olmak üzere ehliyet, plaka, ruhsat, ekipman bedeli de dahil edildiğinde ürün bedeli kadar bir maliyet ortaya çıkıyor. Özellikle trafik sigortalarındaki artış sektörü negatif etkilemektedir” dedi.

Türkiye’de 100 kişiye düşen motosiklet sayısı 3,65 seviyesinde olan motosiklet sektörünün 2017 yılından itibaren bir ivme yakalayacağını belirten Ata “ Sektörümüzde 2016 yılında en yüksek büyümeyi yüzde 118 ile Bajaj gerçekleştirdi. Spor segmentinde yüzde 67’lik pazar payı ile Bajaj auto açık ara liderliğini korumaktadır” dedi.

“2017 hedefi pazar liderliği”

2017 yılı hedeflerini de açıklayan Kuralkan Pazarlama ve Satış Müdürü Ekrem Ata “Bajaj olarak düzenli bir büyüme içindeyiz. Pazar payımızı her sene yükselen bir ivme ile artırıyoruz. 2017 yılında ithal edilen tüm ürünlere ‘Euro 4’ normuna uyma zorunluluğu geliyor. Bu geçişe en hazır marka da Bajaj. Şu anda satışa sunduğumuz tüm modellerimiz ‘Euro 4’e uygun. Bu avantajı çok iyi kullanmak istiyoruz. 2016 yılında pazar payımız yüzde 13,5 ile kapatıyoruz. 2017 yılında hedefimiz ise yüzde 20-25 aralığı. Amacımız sektör daralsa da pazarda lider olmak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir