3 Şerit

Şampiyon’dan ilginç karar

Formula 1’de 2016 sezonunu 5 puan farkla dünya şampiyonu olarak tamamlayan 31 yaşındaki Alman pilot Nico Rosberg emekli olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta sonu sezonun son yarışı Abu Dhabi GP’sini ikinci tamamlayarak pilotlar klasmanında takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın 5 puan önüne geçerek lider tamamlayan ve kariyerindeki ilk F1 şampiyonluğunu kazanan Nico Rosberg, şampiyonluktan sadece beş gün sonra, sosyal medya aracılığı ile yaptığı açıklama ile kariyerini noktaladığını duyurdu.

31 yaşındaki pilotun şok kararı sosyal medya ve spor dünyasında büyük yankı uyandırdı.İşte o açıklamanın bir kısmı;

”25 yıldır yarışın içindeyim ve tek rüyam Formula 1 dünya şampiyonu olmaktı. Sıkı çalışma, acı, fedakarlıklar hedeflerim arasındaydı. Ve şimdi bunu yaptım. Dağıma tırmandım ve şimdi zirvedeyim. Şu anda hissettiğim en güçlü duygu bu rüyayı gerçekleştirmemde bana destek olanlara duyduğum derin minnettarlık.”

Formula 1 tarihinde bu ilk değil
Formula 1 tarihinde şampiyon tamamladığı sezonun ardından emekliliğini açıklayan son pilot 1993 yılında Alain Prost olmuştu. Fransız pilot kariyerinin 4. dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra 38 yaşında kariyerine son verdiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir