3 Şerit

MPV’den MVP’ye dönüşecek! Yeni Peugeot 3008 SUV

Peugeot’un MPV sınıf modellerine benzerliği ile dikkat çeken modeli 3008, yenilenen tasarımı ve teknolojileri ile tam bir SUV modeli olduğunu kanıtlıyor. Şimdi ise hedefi sınıfının MVP’si (En Değerli Oyuncusu) olmak…

Peugeot’un ilk olarak 2009 yılında piyasaya sunduğu 3008 modeli, piyasaya çıktığında SUV sınıfından çok bir MPV olarak görülüyordu. Her ne kadar grip control ve off-road seçenekleri bulunsa da önceki nesil 3008 bir SUV mertebesine erişememiş ve MPV olarak tanımlanmıştı. Ancak 2016 yılı 3008 modelinin tarihinde yepyeni bir sayfa olacak gibi görünüyor. Peugeot 3008 yepyeni tasarım anlayışı ile yükselen yapısı, uzayan boyu ve teknolojileri ile henüz Türkiye’ye 4×4 modeli ile sunulmayacak olsa da tam bir SUV olmayı başarmış görünüyor. i-Cocpit, Hill Descend Control (Yokuş İniş Desteği), Adaptif Cruise Control, Focal müzik sistemi gibi yepyeni özellikleri de 3008’i çok daha iddialı bir konuma koymayı başarmış.

peugeot_3008_testdrive_1610tc076_jpgTasarımı ile sportif bir SUV görünümü sunuyor
Yeni Peugeot 3008’in içerisine geçip sürüş dinamiklerini test etmeden önce dışarıdan bir göz gezdirmek gerekiyor. Selefine göre 8 cm daha uzun ve 2cm yerden daha yüksek olan yeni 3008 çizgileri ile de daha şık bir görünüme sahip olmuş. Önden bakıldığında göze ilk çarpan detaylar LED gündüz farları ve parçalı ızgara yapısı. Bu görünüm arkaya doğru siyah çift renk yapısı ile tamamlanırken otomobilin arka tasarımı ben bir Peugeot’um diye bağırıyor. Üç parçalı aslan pençesi şeklinde stop lambaları bir Peugeot imzası olarak şık tasarımı tamamlayan bir unsur olarak dikkat çekiyor. 3008’de yapılan değişiklikler otomobilin dış tasarımından ibaret kalmamış. Büyüyen boyutları iç mekanın genişlemesine de önemli katkıda bulunmuş. Arka diz mesafesi 24 mm artarken, ön dirsek mesafesi 17 mm, arka baş mesafesi 36 mm daha fazla hale gelmiş ve bütün bunları yaparken Fransız otomobil üreticisi yeni 3008’i 100 kg daha hafif bir otomobil olarak tasarlamayı da başarmış.

peugeot_3008_testdrive_1610tc078_jpgKonfor ön planda tutulmuş
İtalya’nın Bologna kentinde uluslararası basın test sürüşünde bir araya geldiğimiz yepyeni SUV modeli 3008 bize sınıfının önemli oyuncularından birisi olabileceği izlenimini vermeyi başardı. Bir önceki nesline göre yeni modelin en önemli özelliklerinden birisi yalıtımı olmuş. İçeriye alınan motor sesi ve yol sesi önemli ölçüde azaltılarak sürücünün ve yolcuların konforu üst seviyede yaşaması amaçlanmış.

Yeni 3008 ile birlikte sunulan otomatik bagaj sistemi ile bagaj kapağı tek bir ayak hareketi ile açılıp kapatılabiliyor. Üst paketlerde sunulan deri koltuk özelliğinde ise sınıfında yalnızca 3008’de sunulan ve daha önce test ettiğimiz modellere göre oldukça başarılı şekilde masaj yapan 5 farklı masaj seçeneği sunuluyor. Koltuk hafızası ve ısıtma özellikleri de dikkat çeken diğer özellikleri. Kabin içi konforunu en üst seviyeye taşımak adına sunulan ve dokunmatik ekrandan elektronik olarak kişiselleştirilebilen 3 farklı parfüm seçeneği de segmentinde sadece Yeni 3008’de sunuluyor.

peugeot_3008_1605styp_201

i-Cocpit teknolojisi ile hem orta konsoldaki dokunmatik ekran hem de sürücünün önündeki gösterge paneli kişiselleştirilebiliyor

Sunduğu tasarım, konfor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra gelişmiş güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor. Aktif şerit takip sistemi, aktif kör nokta uyarı sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi (tamamen durdurma özelliği ile), aktif güvenlik frenleme sistemi, yorgunluk algılama sistemi, aktif trafik işareti tanıma sistemi, güvenli takip mesafe uyarı sistemi, akıllı far sisteminden oluşan ileri sürüş destek sistemleri Yeni 3008’i sınıfının önemli oyuncularından birisi haline getirebilecek özellikler.

i-Cockpit yardımı ile iç mekan tamamen kişiselleştirilmiş bir hal alıyor
Yeni 3008 otomobilin dışarısından içerisine kadar tamamen farklı bir otomobil olduğunu açıkça tasarımıyla ortaya koyarken biz otomobili çalıştırdığımızda farklılıklarla bizi karşılamaya devam etti. Geliştirilen i-Cocpit teknolojisi ile iç mekan ışıkları, gösterge paneli gibi detayları tamamen kişiselleştirebilmek sürüş keyfine de önemli katkıda bulunan bir özellik. Bu teknoloji ile dijital gösterge panelinde gözümüzü ayırmadan hangi özellikleri görmek istiyorsak onu görebildik ve bu da bizim sürüş konforumuzu üst seviyeye çıkarttı.

Yeni nesil i-Cockpit’in en önemli öğelerinden birisi olan Full Dijital gösterge paneli, segmentinde sadece Yeni SUV Peugeot 3008’de en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor. 12,3 inç boyunda tamamen kişiselleştirilebilir animatik göstergeler, farklı bir sürüş keyfi sunuyor. Orta bölümde konumlandırılan 8 inç kapasitif ekran, kablosuz şarj, Apple Carplay gibi üst düzey teknolojik özellikler ve FOCAL müzik sistemi kabin içinde premium sürüş konforu sunuyor.

peugeot_3008_1605styp_204

EAT6 otomatik şanzıman başarılı vites geçişleri ile hem performans hem de verimlilik sunmayı başarıyor

Küçük direksiyon konfor artırıyor ama alışma gerektirebilir

Ben genellikle daha büyük ve ağır direksiyon simitlerine alışık bir sürücü olduğum için 3008’in içerisine ilk oturduğumda direksiyonun boyutuna alışmakta zorlandım. Ancak bir süre bu otomobilin içerisinde yol aldıktan sonra 3008’in başarılı yol tutuşu ile bir araya gelen bu direksiyon simidinin aslından konfor odaklı olduğunu fark etmeye ve alışmaya başladım. Bu küçük direksiyon simidi hem otomobile hakimiyetimi artırdı hem de önümüzdeki dijital ekranı kapatmadan görmemizi sağladı.

Başarılı motor performansı EAT6 otomatik şanzıman ile birlikte verimlilik de sunuyor

Yeni Peugeot 3008’de, ağırlığı azaltılmış, EMP2 platformu, gerçek blue teknolojisine sahip dizel BlueHDi, ödüllü Turbo PureTech benzinli motorları kullanılıyor. Biz de tüm motor seçeneklerine sahip modelleri burada test sürüşünde kullanma imkanını elde ettik. Tüm bu özellikler motordan gelen gücü ve torku yüksek bir verimle yola aktaran ve kullanıcıların beğenisini kazanan EAT6 tam otomatik şanzıman ile birleştiğinde başarılı performans ve yakıt ekonomisini de sunmayı başarıyor.

Yeni SUV Peugeot 3008, Türkiye’de Access, Active, Allure ve GT-Line olmak üzere dört farklı donanım paketi ile satışa sunuluyor. Benim ilk olarak içerisine oturduğum en üst donanımlı 2.0 litre dizel motor seçeneği ile birlikte sunulan GT modelinin Türkiye’ye gelmeyecek olmasını öğrenmem diğer modelleri kullanana kadar bir hayal kırıklığıydı ancak diğer kullandığım modellerden aldığım keyif de bunun altına inmeyince 3008’in bir önceki nesline göre oldukça büyük bir gelişim gösterdiğini ve MPV’den MVP’ye dönüşebileceğini açıkça ortaya koyduğuna ben de şahitlik ettim.

Yeni Peugeot 3008 87.900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. 2016 sene sonuna kadar 2.000 adetlik bir satış hedefleniyor.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir