3 Şerit

Paris’te Made in Turkey Fuarı

Bu yıl kapılarını 115’inci kez açan Paris Otomobil Fuarı, hiçbir yılda olmadığı kadar Türkiye’de üretilen otomobile eve sahipliği yapıyor. Dünya markalarının Türkiye’de ürettiği otomobiller, Avrupalı tüketicilerin beğenilerine sunuluyor.

Biz gazeteciler, uluslararası fuarlarda bir Türk izi bulduğumuz zaman bunu okurlarımıza duyurmaktan memnun oluruz. Bunda Türklerin uluslararası pazarlarda sesini fazla duyuramamış ya da duyuracak işlere imza atmamış olmasının da etkisi vardır elbette.

1-renault-megane

Oyak Genel Müdürü Savaş Erdem (ortada), Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar(solda), Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

Ancak bu yıl Paris Otomobil Fuarı, her hangi bir fuarda bugüne dek olmadığı kadar çok Türk Malı otomobile ev sahipliği yapıyor. İşte bunun da gerçekten ciddi bir haber değeri var.

Dilerseniz hızlıca göz atalım…

Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretimi başlayan ülkemizin ilk SUV’u C-HR, dünyada sadece Bursa’da üretilecek Renault Megane Sedan, önümüzdeki ay öncelikle ülkemizde satılmaya başlayacak Honda Civic Sedan ülkemizin gururu olarak Paris’te görücüye çıktı. Tümüyle yeni modeller dışında gene ülkemizde üretilen Renalut Clio ve Hyundai i10 da kapsamlı bir makyaj sonrası taze yüzleriyle ziyaretçilerle buluştu.

Otomotiv dünyasının kalbi Avrupa’da yılın en büyük ve en son büyük buluşması Paris Otomobil Fuarı’nda atıyor. İlk kez kapılarını 1898 yılında açan fuar, aynı zamanda dünyanın en eski otomobil organizasyonlarından biri unvanını da taşıyor. 2014 yılında 1.2 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken Paris Otomobil Fuarı’nda bu yıl katılım ve ziyaretçi rekorunun da kırılması bekleniyor. Resmi açılışı 1 Ekimde yapılacak fuar 16 Ekim tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

1-honda-civic

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İsmail Sümer (solda) Honda Türkiye Başkanı HidetoYamasaki

Yaklaşık 150 yeni model

Yaklaşık 150 yeni modelin tanıtıldığı fuarda, Fransız üreticiler Peugeot, Citroen ve Renault kendi evlerinde olmanın avantajını da kullanıyor. Standart ve hemen satışa sunulacak yeni modeller dışında fuarda, süper spor otomobiller, en yeni elektrikli modeller ve büyük SUV’lar da sahne alıyor.

Büyüklerin bir kısmı katılmadı

Daha önce  Cenevre, Detroit ve Çin dışında hiçbir fuarda yer almayacağını açıklayan Volvo’nun bu kararının şoku geçmemişken, Paris’e Aston Martin, Ford, Lamborghini, Bentley, Rolls-Royce ve Mazda katılmayacağını açıkladı. Katılım maliyetinin 20 milyon euro gibi yüksek bedellere ulaşması yüzünden markaların bu kararı aldığı konuşuluyor.

Renault Megane Sedan 500 bin adet üretilecek

Fuarın ev sahiplerinden Renault, Bursa’da üretilen Megane Sedan ve Koleos’un dünya tanıtımını Paris’te gerçekleştirdi. Talisman’a benzeyen şık hatlarıyla dikkat çeken Megane Sedan, ekim sonundan itibaren önce Türkiye’de ardından da dünya pazarlarında satılmaya başlanacak. 200 milyon euro yatırımla geliştirilen ve toplam 500 bin adet üretimi planlanan modelin yüzde 80’lik kısmı dış pazarlara gönderilecek.

Onuncu nesil Civic Sedan 8 Ekim’de satışa sunuluyor

Honda Civic’in sadece Türkiye’de üretilecek Sedan versiyonu Paris’te Avrupa prömiyerini gerçekleştirdi.  10. Nesil Civic HB ile aynı anda sergilenen yeni versiyon, büyümüş hatları ve yeni teknolojileriyle fuarda büyük beğeni topladı. Civic Sedan, 8 Ekim itibarı ile Honda bayilerinde 75 bin 740 TL’den başlayan fiyatla satılacak. Honda standının sürprizi ise yenilenen Civic HB modelinin Type R Prototipi oldu. Yeni Type R, 2016’nın ikinci yarısında Türkiye’de bayilerdeki yerini alacak. Bu güne kadar üretilmiş en iyi Civic yorumu yapılan model önümüzdeki aydan itibaren Türk tüketicilerle buluşacak. Bilgi ve eğlence sistemleriyle de dikkat çeken Civic Sedan, aynı zamanda Avrupa pazarlarına da Şekerpınar fabrikasından ihraç edilecek.

1-toyota-c-hrTürkiye’nin ilk SUV’u Dünyayı Paris’ten selamladı

Türkiye’nin ilk yerli SUV’u unvanı da kazanan Toyota C-HR tüm detaylarıyla Paris’te ilk kev Avrupalı tüketicilerin karşısına çıktı. C sınıfında mücadele edecek yeni model, aynı zamanda Toyota Adapazarı fabrikasının önemli ihraç kalemlerinden biri olacak. Toyota Paris’te Yeni Prius Plug-in Hybrid ve FCV Plus’ın da Avrupa prömiyerini gerçekleştirdi.

1-egea-swEgea ailesi SW ile tamamlandı

Paris’te Bursa’ fabrikasında üretilen Egea ailesinin en yeni üyesi Station Wagon’u Avrupalı tüketicilerin karşısına ilk kez çıkartan Tofaş, ağırlıklı olarak Avrupa’da satacağı yeni modeliyle aileyi de tamamlamış oldu. Fiat Egea Sedan önümüzdeki haftadan itibaren öncelikle ülkemizde satışa sunulacak.

Hyundai’den makyajlı i10

Hyundai’nin İzmit Fabrikasın’da üretilen i10 modeli Paris’te yeni haliyle ilk kez Avrupa’da sergilendi. Geçirdiği yenilenme operasyonu sonrasında görüntüsü, sportif hava girişleri ve yükseltilen donanım seviyesiyle beğeni topladı. Fuarda ayrıca ülkemizde de önemli satış adetlerine ulaşın Hyundai i30’un tümüyle yenilenmiş versiyonu sergi aldı. 3. Neslinde tasarım ve motor yelpazesinde önemli değişikliklerin yapıldığı 130 önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir