3 Şerit

Citroën, Paris’te yeni C3’ün dünya prömiyeriyle birlikte CXperience ve C3 WRC ile sahneye çıktı

Citroën, “Be Different, Feel Good – Farklı Ol, İyi Hisset” sloganı doğrultusunda tasarladığı modellerini,  Paris Otomobil Fuarı’nda sergiliyor. Bugün gerçekleştirilen basın toplantısında üst segment hibrit konsept CXperience, yeni yarış modeli C3 WRC ve özellikle Yeni C3 modeli ile 3 dünya lansmanı gerçekleştirdi.

“Citroën Advanced Comfort” programı kapsamında; C4 Cactus ve yeni C4 Picasso’nun prömiyerleri gerçekleştirildi. Fuarda aralarında elektrikli E-Mehari, VIP minibüs Jumpy SpaceTourer ve Grip Control özelliğine sahip C4 Cactus Rip Curl gibi 2016’da satışa sunulan diğer modeller de otomobil severler ile buluştu.

Citroën’in yeni gözdesi: CXperience

4.85 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1.37 metre yüksekliğindeki CXperience Concept, markanın en önemli iddialarının başında gelen ve kullanıcılarına rakiplerinde bulunmayan bir konfor sunacağını söz veren, “Citroën Advanced Comfort” programı kapsamındaki tüm özellikleri taşıyor. Markanın gelecekte üreteceği üst segment binek otomobille ilgili ön bilgileri alabilmek adına CXperience Concept büyük bir öneme sahip.

22 inçlik 5 kollu alaşım jantları ve geriye doğru açılan arka kapılarıyla Paris Otomobil Fuarı’nın yıldızlarından biri olacağını şimdiden belli eden aracın gövdesinde yer alan adaptif hava kanalları ile aerodinamik bir yapı sunuluyor. Ayrıca düşük yakıt tüketimi ve iyileştirilmiş yol tutuşu sağlandı.

CXperience-3şeritCXperience Concept’in iç mekanı birbirinin devamı niteliğinde birleştirilmiş hatlar, Limon Sarısı, el işi havası taşıyan döşemeler ve Ceviz Ağacı’ndan kaplamalarla dizayn edildi. 4 kişilik otomobile birbirinin tersi yönünde, 90 dereceye yakın açılan kapılardan giriş yapılıyor. Tavana kadar uzanan kapılar kapatıldığında, yolculara, limon sarısı rengin enerjisiyle birlikte krom detaylar, koyu renkli deri zemin kaplaması, ceviz ağacından oyulan ahşap yüzeyler eşlik ediyor. Panoramik cam tavan ise muhteşem bir aydınlık etkisi sağlıyor.

Citroën CXperience Concept, plug-in hibrid bir güç yapısına sahip. 150 ve 200 HP arasında güç üreten benzinli motor 80 kW’lik elektrikli bir motor ile destekleniyor. Tamamen elektrikli olarak da ilerleyebilen araç bu sayede 60 kilometrelik menzili 0 emisyon ile aşabiliyor. Benzinli ve elektrik motorun beraber kullanımında toplam sistem gücü 300 HP’yi buluyor. Standart bir şarj ünitesinde 4.5 saatte tamamen pilleri doldurulabilen CXperience Concept, 6.6 kW’lik şarj istasyonlarında 2.5 saatten az bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. 8 kademeli otomatik şanzıman ise benzinli motor ile elektrikli motorun arasında yer alıyor.

Citroën, Yeni C3 WRC Concept ile ralli parkurlarına dönmeye hazırlanıyor

Dünya Ralli Şampiyonası’nı 96 adet zaferle 8 kez kazanan Citroën Racing ekibi, Paris C3 WRC-3şeritOtomobil Fuarı’nda yeni araçları C3 WRC’nin üstündeki perdeyi kaldırdı. İlk olarak Ocak 2017’deki Monte Carlo Rallisi’nde parkurlara çıkacak olan C3 WRC Concept, Citroën Tasarım Merkezi ve Citroën Racing’in ortak çalışması sonucunda, yeni C3 üzerinden geliştirildi.

Yeni C3 modelinden 55 mm daha geniş olan C3 WRC Concept’te seri üretim modeldeki enerjik detaylar yarış versiyonuna da aktarıldı. Logoyu da kapsayan krom ön bölüm, LED gündüz farlarına kadar uzanıyor. İki renk tonuna sahip olan C3 WRC Concept’in karbon görünümlü yan aynalarında, ön tamponun hava girişlerinde, fren kaliperlerinde, yan marşpiyelerde, C sütununda ve arka soğutma kanallarında, seri üretim yeni C3’te de kullanılan sarı renge yer verilerek enerjik izlenim arttırıldı.

FIA’nın yeni Dünya Ralli Şampiyonası regülasyonlarına uygun olarak geliştirilen C3 WRC yaklaşık 380 HP gücünde olacak. Çok özel ön ve arka tamponlarında çok gelişmiş aerodinamik özellikleri barındıran aracın genişliği kurallar çerçevesinde 1875 mm’de sınırlı tutuldu. Arka tavan spoyleri, olabildiğince geriye doğru uzatılarak daha etkin bir yere basma kuvveti uygulanıyor. C3 WRC, C3 WRC Concept’e göre 25 kg daha hafif olacak ve araçlarda artık kullanılmasına izin verilen Elektronik Diferansiyel Kontrolü bulunacak.

Tamamıyla yenilenen C3citroen_c3_3şerit

Citroën’in küçük sınıfta 3.5 milyon satış adedini geride bırakan modeli C3, tamamen yenilenerek hem segmentinde ilklere imza atmaya hazırlanıyor. Citroën Advanced Comfort programı dahilinde geliştirilen yeni C3’te, markanın öncülüğünü sürdürdüğü konfor algısı yeniden belirleniyor.

5 kapılı yeni Citroën C3, 3.99 metre uzunluğuyla kompakt ve pratik yapısını koruyor ve 10.7 metrelik dönüş yarıçapı ile de şehir hayatındaki kıvraklığını sürdürüyor. Citroën’in, C4 Picasso ve C4 Cactus’te kullanılan karakteristik iki seviyeli ön far tasarımı ile araç yukarıya doğru uzanıyor ve kaputun yüksekliği arttırılıyor. Kapsamlı kişiselleştirme özellikleri, aracın güçlü kişiliğini destekliyor.

_citroen_c3__3şerit_Çift gövde rengiyle tercih edilebilen yeni C3’ün tavanında 3, karoserde ise 9 alternatif renk mevcutken toplamda 36 kombinasyon gerçekleştirilebiliyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunları kaplamaları ve “Airbump” olarak adlandırılan gövde korumalarında da renk seçenekleri mevcut olacak.

Anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikli anahtarı da barındıran yeni C3’ün tüm fonksiyonlarına, ergonomik kullanım sunan 7 inçlik ekrandan erişilebiliyor. Gösterge paneli ve koltuk tasarımlarındaki genişliğin görsel algısı 1379 mm’lik (önceki modelden 2 cm daha fazla) omuz genişliği ile onaylanıyor. Arka koltuk yolcularına sunulan diz mesafesi de sınıfının en iyilerinden. Torpido gözü de sınıfının en genişi. Yeni C3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor.

Yeni Citroën C3, dünyada ilk kez sunulan ve ”Otomobil Dünyasının Yeni Sosyal Fenomeni”3şerit_citroen_c3__97_ unvanını kazanacak bir teknolojiyi barındırıyor: Citroën ConnectedCam. Citroën C3, sosyal ağlarda günlük yolculuklarınızı paylaşabildiğiniz veya kaza gibi durumlarda kanıt niteliği sunmak için tasarlanan, dikiz aynasının arkasına yerleşimli bir HD kamera sistemi olan Citroën ConnectedCam gibi son teknolojiler ile donatıldı. Citroën C3’ün gelişmiş sürücü destek sistemleri ayrıca şunları içeriyor: Ses tanıma özellikli 3D navigasyon, geri vites kamerası, şerit değiştirme uyarısı ve kör nokta uyarısı. Tüm araç fonksiyonlarına kontrol merkezi olarak görev yapan 7” boyutundaki dokunmatik tabletten erişiliyor. Optimum tepki süresi kısa olduğu için tablet kapasitif ekran teknolojisi kullanıyor.

Yeni C3’ün yüksek verimlilik sunan PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motorları, EAT6 isimli en son nesil otomatik şanzımanın da desteğiyle performans bakımından bir adım ileri gitmeyi başarıyor. Manuel şanzımanlı PureTech 3 silindirli benzinli motor, 68 HP, 82 HP ve 110 HP (Stop&Start) seviyelerine sahipken BlueHDi 75 HP (Stop&Start) ve 100 HP (Stop&Start) dizel güç üniteleri ile satışa sunuluyor. En iyi sürüş performansı ve konforu için yeni C3 kısa bir süre içerisinde EAT6 otomatik şanzıman ile de piyasada yer alacak.

Segmentinin beğenilen MPV’si C4 Picasso yenilendi1475155466_citroen_paris2016_c4_picasso

2013 yılında tanıtılan ikinci nesil C4 Picasso, 390.000’i aşkın satışa imza atmasının ardından makyajlandı. Citroën Advanced Comfort programı kapsamında revize edilen C4 Picasso, hem tasarım hem de konfor anlamında, markanın bu alanlardaki öncü kimliğini ileriye taşıyan modellerden ilki. MPV segmentindeki C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modelleri boyutlarına göre verimli iç mekan ve yükleme özelliklerini sunmaya devam ediyor. Ön yüzü tamamen yeniden tasarlanan C4 Picasso’nun 3D stop lambaları da yeniden tasarlanarak daha derin bir ifade sunulmaya başlandı, yeni 17 inç alaşım jantlar ve çift renkli gövde seçenekleri ile de kişiselleştirme özellikleri arttırıldı.

C4 Picasso’nun iç mekanından 4 farklı kişiselleştirme paketi sunulmaya başlanıyor. Loft özellikli kabin, tüm yolcuların en iyi şekilde hissetmesi için hem renk hem de ışık zenginliğiyle segmentinde öncü rolünü sürdürüyor. 7 inçlik dokunmatik ekrandan yeni 3D CITROËN Connect Nav, navigasyon sistemi yönetilebiliyor. 12 inçlik ikinci ekran üzerinden de araç ile ilgili tüm bilgiler takip edilebiliyor.

C4 Picasso modellerinde artık, Tabela Tanımlama ve Uyarı Sistemi, tamamen frenleme yapabilen Adaptif Cruise Control, Şeritten Çıkma Uyarısı, Aktif Güvenlik Fren Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı ve Kör Nokta Uyarısı gibi sistemleri de sunuluyor. C4 Picasso’da, düşük yakıt tüketimleriyle, Euro 6 emisyonlarını karşılayan PureTech ve BlueHDi motorlar kullanılıyor.

“Citroën İleri Konfor (Advanced Comfort)” programının 4 hedefi bulunuyor

Yaklaşık 100 yıllık tarihi boyunca konfor konseptlerinde yoğunlaşan Citroën, “Advanced Comfort” programını ilk olarak C4 Cactus modeli üzerinden tanıttı. Darbe sönümleme, gövde stabilitesi, akustik kalitesi, koltuk ergonomisi, iç mekandaki ışık kalitesi, mekanın kendi ergonomisi, ergonomi ve modüler düzen gibi her türden parametre yolcuların deneyimlediği rahatlığa veya huzura katkıda bulunuyor.

 3şerit_citroen_spacetourer__1_VIP Minibüs Citroën Jumpy SpaceTourer

Citroën’nin modern ve karakteristik özelliklere, 3 farklı gövde ve çeşitli iç tasarım seçeneklerine sahip yeni modeli “Jumpy SpaceTourer”, günümüz ailelerinin ve ticari şirketlerinin ihtiyaçlarına yeni çözümler sunmak için tasarlanmış bir model. Yeni platformu ile Jumpy SpaceTourer, dinamik yol tutuşu ve 5.1 lt/100 km’lik “Sınıfının En Düşük” yakıt tüketimi ile verimlilik sağlıyor. Pratik ve kullanıcı dostu “Jumpy SpaceTourer” üst düzey güvenlik özellikleri ile hayatı kolaylaştırıyor.

Elektrikli Citroën E-Mehari

Markanın tarihine bağlı kalıp, yüzünü geleceğe dönen Citroën E-Mehari, efsanevi kardeşi 1968 model Mehari’den izler taşırken, ondan daha da fazlasını vaat ediyor. Bollore Grup ile yapılan işbirliği sonrasında Citroën ruhuna tamamen sadık, sempatik ve renkli bir otomobil olan elektrikli E-Mehari; heyecanlı, özgür ve retro duruşuyla fark yaratıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir