3 Şerit

Türk Hava Yolları’ndan bisikletlere hasar!

Dünya standartları kalitesinde olduğu söylenen ve dünyanın dört bir yanında Messi ve Kobe Bryant gibi ünlü isimlerle çektikleri reklamlarla kendini tanıtan Türk Hava Yolları, spor malzemesi (bisiklet) bagajında geçtiğimiz günlerde tek uçuşta tam sekiz bisiklete hasar verdi. 

Türkiye’nin en önemli bayrak taşıyıcılarından uluslararası hava yolu şirketi, reklamları ve sponsor oldukları spor takımları ve organizasyonları ile dünyanın dört bir yanında bilinen Türk Hava Yolları’nda geçtiğimiz günlerde markanın spora verdiği önemi ve değeri sorgulatacak bir olay yaşandı.

thy33-4 Eylül tarihlerinden Kayseri’de gerçekleştirilen Salcano Erciyes Bisiklet Festivali kapsamında gerçekleştirilen Veloturk Gran Fondo’ ya gitmeye hazırlanan Beşiktaş Unicycle Bisiklet Kulübü festivalin ulaşım sponsoru olan ve festivale özel olarak spor bagajı ücreti alınmayacağını belirten THY firmasını tercih etti. Kayseri’ye varan ekip otelde bisiklet çantalarını açtıklarında bisikletlerden birinin ayna kolunun yamulduğunu fark etti. Yarıştan önce tamirci bulmakta zorlanan ekip bir tornacı vasıtasıyla ayna kolunu onarmaya çalışsa da ayna kol tekrar eski haline gelmedi. Bisikleti arızalan sporcu yarış esnasından teknik aksaklar yaşadı. Ekip bu olayın ardından firmaya şikayette bulundu.

Dönüş uçuşunda daha fazla hasar

Olayı çok büyütmeyen ekip dönüş yolunda başına geleceklerden habersiz tekrar THY firmasını tercih etti. Fakat bu sefer önlemlerini arttırarak bisikletlerini paketleyerek bir kat daha fazla sardı ve 5 adet kırılabilir etiketi yapıştırarak görevli personeli uyardı.thy6

Sabiha Gökçen Havaalanı’na indikten sonra üzerinde kırılabilir ve spor malzemesi olduğu belirtilen yazıların bulunduğu kutularda bagaja verilen, spor malzeme bölümünde dikkatle taşınması gereken 8-10 adet bisikletin dikkatsizlikle taşınmış olduklarını fark eden ekip bir kez daha hüsrana uğradı. Bisikletlerin bazıları üstten bazıları alttan ciddi baskıya maruz kalmış olduklarını fark eden ekip çantaları açarak yarışa katılamayan bisikletin bile daha çok zarar gördüğünü fark etti. Kimisinin arka vitesi kırılmış, kimisinin kutusu açılmış, bazıları ise çizilmişti. Dönüşte büyük bir hasar ile karşılaşan ekip tekrar şikayette bulunarak tamir masraflarının temin edilmesini bekliyor.

Diğer bir görgü tanıklarına göre ise bazı görevli personellerin çantaların üzerine oturup sigara içtikleri bile olmuş. Personeller yoğun hava trafiğinden dolayı çok çalıştırıldıklarını ve bu duruma istinaden bu şekilde özverisiz çalıştıklarını söyledikleri belirtiliyor.

Daha öncelerde de THY görevlilerinin yolcu bagajlarını hızla savurarak attıkları videolar tartışmalara sebep olmuştu.

Bisikleti hasar gören Beşiktaş Unicylcle Bisiklet Kulübü üyeleri Çiğdem Özkolaçık, Erhan Güngör, Hüseyin Gökdai ve Engin Sezen’e 3 Şerit ailesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu tarz olayların tekrar hiçbir bisikletlinin başına gelmemesini diliyoruz.

2 comments

  • orhan

    bagaj ve yer işleri ile hiçbir firma kendisi ilgilenmez ki keşke azcık araştırsaydınız. ihale ile o havaalanı çalışanlarına teslim edilir. thy bileti satın aldığun personel bile thy çalışanı değildir misal, hele bagajları taşıyan uçağa yerleştirenler hiç değildir.

  • Caitai

    Merhaba arkadaşlar bu havaalanında zarar gören bisikletlerden yer hizmetleri sorumludur bu olayi ThY atma hakkiniz yoktur.kisa ve o acikladir thy sadece ucuzlarda gorevlidir yer hizmetleri yani hava alani idletmesi . ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir