3 Şerit

Subaru, Levorg ile Euro NCAP 2016 Güvenlik Testi’nden tam not aldı

Subaru’nun EyeSight özelliği ile donatılan Sportif Tourer modeli Levorg, Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı-Euro NCAP’ten 5 yıldız aldı. WRX’in DNA’sında bulunan sportif sürüş keyfini Legacy’nin kullanışlılığı ve geniş iç mekan konforuyla harmanlayan Levorg, Euro NCAP’in yeni değerlendirme kategorisi olan Otonom Acil Fren-AEB Sistemi testinde de yüksek puan elde etti.

Farklı tasarımı, yüksek performans ve güvenlik özellikleri ile Subaru’nun zengin mirasını yukarıya taşıyan Levorg, güvenlik performans testinde Euro NCAP’ten en yüksek derecelendirme olan 5 yıldız aldı. Levorg, “Yetişkin Yolcu Koruması”, “Çocuk Yolcu Koruması”, “Yaya Koruması” ve “Güvenlik Desteği” alanlarında yapılan testlerde oldukça iyi sonuçlar elde etti. 2016 yılı güvenlik performans değerlendirmesinde, araçların otonom olarak yayalarla çarpışmaları ne kadar iyi tespit edebildikleri ve bunları ne derece önleyebildiklerini kontrol eden yeni bir test uygulandı. EyeSight ile donatılmış ve yayaları tespit kabiliyetine sahip olan Levorg bu yeni testte çok başarılı bir performans sergiledi.

1472816290_Subaru_Levorg_Eyesight__4_Subaru’nun EyeSight sistemi diğer testlerden de başarılı geçti

EyeSight, bağımsız kuruluşların yaptığı değerlendirmelerde, önleyici güvenlik özelliği sayesinde başarılı puanlar aldı. EyeSight özelliğine sahip Subaru araçları, IHSS-Otoyol Güvenliği Sigorta Kuruluşu (ABD’de otomobil sigortacıları tarafından desteklenen kar amacı gütmeyen bir kuruluş) tarafından gerçekleştirilen, 2016 yılı güvenlik değerlendirmesi kapsamında, önden çarpışma önleme sistemlerinin performansının değerlendirildiği testlerde, mümkün olan en yüksek, “üstün”, derecelendirme puanını kazandı.

EyeSight özelliği ile donatılmış olan araçlar, Japonya’da Arazi, Altyapı, Ulaşım ve Turizm Bakanlığı ile Otomotiv Güvenliği & Mağdurlara Yardım Ajansı (NASVA) tarafından gerçekleştirilen önleyici güvenlik performans değerlendirmesinde de olası en yüksek JNCAP*2 ASV+*3 derecelendirme puanına layık görüldü.

Subaru’nun kapsamlı güvenlik sistemi EyeSight

Subaru EyeSight teknolojisi, araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistem. EyeSight teknolojisi Subaru mühendislerinin, seksenlerin sonunda Japonya’da Subaru araçlarda test edilen ve uygulanan milimetrik dalga radar ve lazer radar gibi diğer sistemlerin ardından kapsamlı bir araştırma ve gelişimi sonucunda ortaya çıktı.

 Kullanıcının önündeki yol için ikinci bir çift göz gibi olan EyeSight, neredeyse insan gözü kadar etkin olan görüntü tanımlama ile üç boyutlu renkli görüntüler yakalayan iki stereo kameraya sahip. Çift kameradan alınan görüntüleri şekil, hız ve uzaklığı kesin bir şekilde belirlemek için kullanan EyeSight yalnızca araçları değil, aynı zamanda motorsiklet, bisiklet ve yayaları da algılıyor. Potansiyel bir tehlike algıladığında sürücüyü uyararak kazanın meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için gerekirse fren sistemini de devreye sokuyor. Adaptif Hız kontrolü, Şerit İçi Kontrolü ve Şeritten Çıkma Uyarısı, Önde Giden Aracın Hareket Etme Uyarısı, Şerit Takip Asistanı, Çarpışma Öncesi Fren Sistemi ve Çarpışma Öncesi Gaz Kontrolü gibi geliştirilmiş güvenlik performansıyla EyeSight, sürücü üzerindeki yükü azaltıyor ve araçtaki güvenlik hissini artırıyor.

Levorg’da sunulmaya başlanan “yeni nesil EyeSight”, mevcut özelliklerinin yanı sıra Şerit Takip Asistanı ve Şeritte Kalma Asistanı gibi özelliklere de sahip. Dünya çapındaki pek çok bağımsız testte veya benzer sistemler ile gerçekleştirilen karşılaştırmalarda Subaru’nun EyeSight sistemi türünün güzel örneklerinden biri olarak nitelendiriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir