3 Şerit

“Sürücüsüz otomobillerde sorumluluk üreticide”

Sürücüsüz otomobil teknolojisinin tamamıyla son kullanıcıya ulaşması için belli ki uzun yıllar geçmesine gerek yok. Fakat sürücüsüz otomobilin kazaya sebep olması veya karışması durumunda kimin hatalı olacağı sorusu akılları kurcalayan en büyük sorulardan biri. Volvo, 50 bin kişiye yaptığı anketinde bu soruyu sordu ve cevaplayanların yüzde 79’u, sorumluluğun üreticiye ait olması gerektiğini belirtti.

Log dergisinin haberine göre Volvo’nun dünya çapında 50 bin kişiyle yaptığı The Future of Driving anketinde ilginç cevaplar ortaya çıktı.Günümüz taşımacılık endüstrisinin tartışmalı konularının başında gelen iki sorudan birincisi otomatik pilota sahip araçlarda direksiyon olmalı mı; ikincisi de kazalarda sorumluluk kime ait olacak. Her iki soruya da yer verdiği anketinde Volvo, yüzde 79 oranında üreticinin sorumlu olması gerektiğini ifade eden cevaplar aldı. Ayrıca ankete katılanların yüzde 55’i sürücüsüz otomobillerinde direksiyon olmasını talep ediyor.

Ankete katılanların yüzde 72’si otomobil kullanmanın önemli olduğunu ve korunması gerektiğini ifade ederken yüzde 86, hükûmetlerin sürücüsüz otomobil planlaması için çok yavaş hareket ettiğini düşünüyor. Sürücülerin yüzde 69’u, gidecekleri rotayı kendilerinin belirlemek istediklerini savunuyor.

Öyle görünüyor ki sürücüsüz otomobillerine herkes bir an önce kavuşmak istiyor ama canları istediğinde sürücü koltuğuna geçebilme ve araba sürme lükslerinin de ellerinden alınmasını istemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir