3 Şerit

Nissan’ın yarış Drone’u, GTR’a karşı piste çıktı

Nissan, dünyanın en çabuk hızlanan FPV (First Person View) yarış drone modellerinden biri olan GT-R Drone’u tanıttı.

Yeni Nissan GT-R‘a yarış pistinde yetişmek üzere tasarlanan GT-R Drone, tıpkı ismini taşıdığı yüksek performanslı spor otomobil GT-R gibi ileri teknolojiyle donatıldı.

Dünya Drone Yarış Şampiyonu Tornado XBlades Racing tarafından geliştirilen GT-R Drone, bünyesinde barındırdığı teknoloji ve özel yarış konfigürasyonu sayesinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 1,3 saniyede ulaşıyor. Hem spor otomobil, hem de drone olmak üzere her iki GT-R’ın neler yapabileceğini göstermek için GT-R Drone, süper spor otomobili takip etmek üzere efsane Silverstone pistine çıkartıldı.

Gerek düzlüklerde, gerekse de virajlarda mümkün olan en yüksek performansı sunmak üzere, her iki makinede de ileri seviyede teknoloji ve mühendislik kullanıldı. Nissan GT-R motor kaputunun altında gizlenen çift turbo beslemeli, 3,8 litrelik V6 yüksek performanslı motorun ürettiği gücü dört tekerleğe birden aktarıyor. GT-R Drone da; 2000 kV gücünde XNova motorlarda donatılan dört adet pervanesi ve Sky-Hero imzalı quadcopter şasisiyle dört köşeden güç alıyor.

Nissan Nismo’nun yarış pilotu Ricardo Sanches yeni GT-R’ınn direksiyonuna geçerken, GT-R Drone’un pilotajını ise 2015 İngiltere Ulusal Drone Yarış Şampiyonu James Blowles üstlendi. Pist olarak ise Silverstone’da 1,93 km’lik özel bir parkur oluşturuldu.

Yeni Nissan GT-R’a 2007 yılında lanse edildiği günden bu yana en kapsamlı değişiklik yapılırken, GT-R Drone’un aksine spor otomobil onu yere basacak çok daha etkin bir aerodinamik paketle donatıldı. GT-R Drone 185 km/s maksimum hıza ulaşırken, Nissan GT-R 315 km/s’ye kadar hızlanmaya devam ediyor. Dört tekerlekten yönlendirme teknolojisine rağmen Nissan GT-R, sadece 0,3 metre dönüş çapına sahip olan GT-R Drone ile kıvraklık noktasında mücadele edemiyor.

Nissan GT-R ve GT-R Drone teknik özellikleri
                                           GT-R              GT-R Drone
Maksimum hız                   315 km/s          185 km/s
Genişlik                             1895 mm             30 cm
Uzunluk                             4710 mm             30 cm
Yükseklik                           1370 mm             6,5 cm
Ağırlık                                1752 kg               0,7 kg
Motor/Batarya gücü           565hp                1400 mah
Dönme çapı                       12,2 m                0,30 m
Maksimum tork                 637 Nm               4,68 kg
Model/Drone şasisi          Nissan GT-R          Sky-Hero

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir