3 Şerit

Anton Yelchin’in ölümünün faturası Jeep’e kesildi

Uzay Yolu filminin genç yıldızı Anton Yelchin boş viteste bıraktığını fark etmeden indiği araç geri kayınca bahçe kapısıyla araç arasına sıkışıp hayatını kaybetti. Davalarıyla ünlü ABD kamuoyu şimdi bu ölümü araç boş viteste bırakılınca sesli uyarı vermediği için Jeep’e fatura etmeye çalışıyor.

Anton YelchinYelchin, çalışır vaziyette bıraktığı otomobilinin geri kayması sonucu, bahçe kapısıyla 2,5 tonluk araç arasında kalarak hayatını kaybetti.

Genç oyuncunun dramatik ölümünün ardından, ABD’de Yelchin’in kullandığı Jeep Grand Cherokee’nin otomatik şanzımanın hangi modda olduğunun anlaşılmasıyla ilgili sıkıntılar yaşatan bir otomobil olduğu konuşulmaya başlandı.

Kaza yerinde inceleme yapan polisin verdiği bilgilere göre, 27 yaşındaki oyuncu, otomobilinden vites ‘N’ yani boş vites konumunda ve çalışır durumdayken inip, arkadaki demir parmaklıklı kayar kapıya doğru yürümeye başladı. Bu arada geriye doğru kendiliğinden hareket eden 2,5 tonluk araç Yelchin’i otopark kapısı demirlerine sıkıştırdı. Genç oyuncu orada can verdi.

Bu ölüm Jeep markasının konuyla ilgili geçmişte aldığı bazı şikayetlerin yeniden gündeme gelmesine  neden oldu. İddialara göre Grand Cherokee sürücüleri deri bir körükle kaplı otomatik vites kolunun etrafından belirgin işaretler olmadığı için, aracın hangi konumda olduğunun vites kolunun pozisyonuna bakarak anlaşılmasının mümkün olmadığından şikayet etmişlerdi.

Jeep vites topuzuZF markasının geliştirdiği yeni 8 ileri elektronik otomatik şanzımanda vites kolu  joystick gibi çalışıyor. Yani vitesi değiştirdikten sonra yeniden başlangıç pozisyonuna dönüyor ve aracın hangi vites pozisyonunda olduğunu vites koluna bakarak anlamak mümkün olmuyor. Sürücü vites kolunu ‘P’ pozisyonu da dahil hangi pozisyona getirirse getirsin, vitesin hangi pozisyonda olduğunu kola baktığında değil sadece önündeki ekrana bakarak anlayabiliyor.

Çalışır durumda bırakılan bir araç ise sadece ‘p’ pozisyonundayken hareket etmiyor. Eğimli bir yolda ‘N’ pozisyonunda bırakıldığında ise eğimin yönüne doğru kayıyor.

Rapor edilmiş yüzlerce kaza var

ABD Ulusal Karayolu Güvenlik Kurumu (NHTSA) paylaştığı verilere göre ülkede 1,1 milyon araç, otomatik şanzımanları ‘P’ yerine ‘N’ pozisyonunda bırakılarak terk edildiğinde uyarı sinyali vermediği için servislere çağrılıp, uyarı sinyali sonradan konuldu. Fiat-Chyrsler’de ise bu işi bir uyarı sinyali yerine sadece gösterge tablosunda küçük bir uyarı ışığı üstleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir