3 Şerit

Mitsubishi savaş tazminatı ödeyecek!

Japonya’nın en büyük şirketlerinden Mitsubishi, 2. Dünya Savaşı sırasında zorla çalıştırılan Çinlilere tazminat ödeyecek. Mitsubishi Materials Corporation, Japonya’ya götürülerek kötü koşullarda zorla çalıştırılan Çinli işçiler için özür diledi. Şirket tazminat ödemeyi de kabul etti.

Çinli işçilerden “içtenlikle özür dilediğini” belirten Mitsubishi, 3 bin 765 Çinli işçinin her biri için 100 bin yuan (15 bin dolar) tazminat ödeyecek. Hayatını kaybeden Çinli işçiler için Japonya’da anıt inşa edilecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi ve Japonya’nın sorumlu bir tavırla tarihi hadiselere yaklaşarak geçmişten kalan sorunları çözmesi gerektiğini belirtti.

Hayatta kalan 200 Çinli işçi 1990’lı yıllarda Mitsubishi hakkında dava açmış, özür ve tazminat talep etmişti. Bugün bu işçilerden çok azı hayatta bulunuyor. İşçiler tazminat miktarının önemli olmadığını, Japon şirketin gerçeği tanıması ve suçunu kabul ederek özür dilemesininin önemli olduğunu ifade ediyor.

1943-1945 yılları arasında yaklaşık 40 bin Çinli işçi Japonya’ya götürülerek son derece ağır şartlarda zorla çalıştırmıştı.

Mitsubishi Materials şirketi tarafından yapılan açıklamada, 2. Dünya Savaşı’nda Japon hükümetinin kararıyla yaklaşık 39 bin Çinlinin ülkeye getirildiği ve bunlardan 3 bin 765’inin şirkete ait madenlerde son derece güç koşullarda çalışmaya zorlandığı belirtildi. Bu işçilerden 722’si yaşamını yitirmişti.

Çinli işçilerin insan haklarının ihlal edildiğini kabul eden şirket, duyduğu derin üzüntüyü de dile getirdi.

Çinli işçiler anısına bir de anıt yaptırılacağına dikkati çeken şirketin, zorla çalıştırılan her bir Çinli işçiye 100 bin yüen (yaklaşık 16 bin dolar) tazminat ödemesi bekleniyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir