3 Şerit

Sırada akıllı motosikletler var!

Her geçen gün yeni  bir akıllı teknoloji ortaya çıkartılıyor. Şimdi de sırada akıllı motosikletler var.

Önce telefon, saat ve özellikle son günlerde sıkça gündeme gelen akıllı otomobil yani otonomlardan sonra akılla motosiklette gün ışığına çıkmak üzere. BMW’nin üzerinde çalıştığı motosikletin en önemli amacı ise motosiklet kazalarını en aza indirmek.

Son dönemlerde ürettiği elektrikli otomobiller ile yükselişini devam ettiren BMW, geçtiğimiz günlerde akıllı motosiklet sistemleri çözümlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. BMW motosikletlerinin 2017 yılından itibaren akıllı ve daha güvenli olması hedefliyor. BMW İ3 modeli başta olmak üzere BMW İ8 gibi elektrikli otomobilleri ile öne Alman üretici, şimdiki süreçte akıllı motosiklet sistemlerini odağına alıyor. Motosikletlerin otoyollarda tır, kamyon, otomobil gibi geniş hacimli araçların arasında tehlikeli durumlara düşebilme sorunlarına eğilerek ortaya çıkan sistemler, motosiklet sektörüne farklılık getirmeyi hedefliyor.

 bmw-intelligent-emergency-call-motorcycle

Akıllı motosiklet sistemleri ilk etapta  IEC hızlanma, yalın açı sensörleri gibi çözümler, sürücülerin kaza öncesinde otomasyon sistemler ile uyarılmasını sağlayacak. Olası bir kaza halinde ise motosiklet sürücüsüne yönelik olarak “Akıllı Acil Çağrı” servisi hizmete sunulacak. Kaza sonrasındaki en hızlı ve güvenli ilk yardım amacıyla kazanın gerçekleştiği haberi en yakın sağlık kuruluşuna otomatik olarak iletilecek. Motosikletin bulunduğu konum gönderilecek yapılacak tespitler sonrasında ise, yetkili servisler sürücüye yardım hizmeti sağlayacak. Almanya bazlı olarak 2017 yılında piyasaya sürülmesi beklenen sistemin, Kuzey Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde de yakın bir gelecekte kullanılması bekleniyor. BMW’nin benzer sistemleri bisikletlere de uygulayabileceği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir