3 Şerit

MESS’in Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen oldu

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yeni Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları çalışmalarına başladı. Kudret Önen, Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği ilk toplantıda yapılan görev dağılımı sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Önen, yaptığı açıklamada “Ülkemiz ve sektörümüzün küresel rekabet yarışında ön sıralarda yer alması için üstümüze düşen her görevi yerine getireceğiz” dedi.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 16 – 17 Nisan’da gerçekleştirilen Olağan 45. Genel Kurulu’nda seçilen yeni Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları çalışmalarına başladı. Yönetim Kurulu’nun ilk toplantısında yapılan görev dağılımı sonucunda Kudret Önen, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Hasan Özcan Aydilek ve Oğuz Nuri Özgen ise Başkan Vekili oldu. MESS’in 9 üyeden oluşan Yönetim Kurulu’nun diğer üyeleri ise Özgür Burak Akkol, Erkan M. Kafadar, Celal Kaya, Bora Koçak, Erol Bakan ve Ayhan Özel’den oluşuyor.

Sanayinin itici gücüyüz

Yeni göreviyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Önen, “Üyelerimize genel kurulda kullandıkları oylar yoluyla şahsım ve Yönetim Kurulu’nda görev alan diğer arkadaşlarıma gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür ederim” dedi. MESS’in metal işkolunda çalışma barışının sürmesi için 57 yıldır faaliyet gösterdiğini hatırlatan Önen, “Türk sanayisinin itici gücünü MESS üyelerinin oluşturduğu gerçeğinden hareket ederek, ülkemiz ve sektörümüzün küresel rekabet yarışında ön sıralarda yer alması için üstümüze düşen her görevi yerine getireceğiz” diye konuştu.

Üyelerimizden aldığımız güçle çalışmalarımızı yürüteceğiz

Bir önceki dönemde de MESS Yönetim Kurulu’nda görev alan Önen, şunları söyledi: “Sektörümüz geride bıraktığımız dönemde yasa dışı eylemlere sahne oldu. Üyelerimizin verdiği destekle o zor günleri geride bıraktık. Yeni dönemde muhatabımız işçi sendikalarıyla sosyal diyalog ilkeleri çerçevesinde yürüteceğimiz 2017 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine hazırlanacağız.”

Öte yandan MESS Denetleme Kurulu üyeleri Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Adnan Öztürk ve Nurer Yüksel olurken, Disiplin Kurulu’nda Mehmet Tahir Demirpençe, İbrahim Orhan, Ahmet Bayraktar, Nejat Çankaya ve Bülent Demircioğlu yer aldı. MESS Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulları üç yıllık görev süresi için seçildi.

Kudret Önen kimdir?

Kudret Önen, iş hayatına 1975 yılında Ford-Otosan’da Makine Mühendisi olarak başladı. Koç Holding ve çeşitli iştiraklerinde Bölüm Müdürü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulunan Önen, 2005–2006 yılları arasında Koç Holding Yan Sanayi ve Diğer Otomotiv Grubu’nun Eş başkanlığı görevini yürüttü. Önen, 2006 – 2016 döneminde Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı olarak görev yaptı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyesi olan Önen, aynı zamanda 2010’dan bu yana Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir