3 Şerit

Gölgedeki kahraman Daelim S3 Advance

 

Test konuğumuz olan Daelim S3 Advance, 250 cc’lik maxi scooter sınıfında fark yaratan performansı, hafifliği, kıvraklığı ve konforu ile fark yaratıyor. Her ne kadar çok fazla bilinmese de Daelim markası bu sınıfta diğer rakiplerinden performans anlamında hiçbir eksiği olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

DaelimS3_19

Yandan bakıldığında sıradan bir maxi scooter havası veren S3 Advance, önden bakıldığında heybetli ve yakışıklı…

Motosiklete başlamak isteyen birçok kişi ilk olarak scooterlar ile motosiklet kullanmaya başlıyor. Çünkü vites geçirme derdi yok, kullanımı kolay, şehir içinde en rahat kullanılan motosikletler olarak da dikkat çekiyor. 250 cc’lik scooterlar ise şehir içinde rahat kullanımın yanında, İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikte kaybolmadan, rüzgarda savrulmadan gidilebilecek motosikletler olarak dikkat çekiyor.

Son zamanlarda bu dikkat çeken özellikleri ile 250 cc’lik scooterlar satış rakamlarını önemli ölçüde artırdı. Elbette ki bu artışta Yamaha’nın X-MAX modelinin önemli bir payı vardı. SYM’nin Joymax 250’si ve Kymko XCITING 250R’i da bu sınıfın önemli oyuncuları olarak dikkat çekiyor. Ancak bu sınıfta biraz gölgede kalan önemli bir rakip daha var; Daelim S3 Advance 250.

DaelimS3_4Tasarımı ile kendini gösteriyor

Motosiklete binmeden önce, Daelim S3 Advance 250’nin tasarımı kendisini bize hayran bıraktı. Önde yuvarlak şekilde tasarlanmış gündüz led farları, geniş karenajı ve yüksek rüzgâr önleyici camı sayesinde hem heybetli bir görünüm kazandırarak trafikte bir statüye sahip olmamızı hem de rahat bir yolculuk yapmamızı sağladı. Yandan bakıldığında önden verdiği bu heybetin aynısını sağlayamasa da ideal boyu sayesinde trafikte de manevra yaparken sıkıntı yaşamaya engel oluyor. Aynalar sınıfındaki diğer motosikletlerde olduğundan çok daha başarılı diyebiliriz. Sağlam yapısı sayesinde rüzgârdan etkilenip kapanmayan aynaları geniş yapısı sayesinde arkayı görmeyi de mükemmelleştiriyor. Bu geniş aynaların tek dezavantajı ise yüksek otomobillerin aynaları ile sıkışık trafikte temasa yol açması.

DaelimS3_25

Sele altındaki saklama alanına kapalı kask ile birlikte küçük bir çanta sığabiliyor…

Sınıfının en güçlüsü

Daelim S3 Advance’in elbette ki bu sınıfta ilk dikkat çeken özelliği gücü. 250 cc’lik maxi scooterlar arasında S3 Advance 250, ürettiği 25 Hp’lik güç sayesinde oldukça başarılı bir performans sunuyor. Son sürati de yasal sınırları zorlayacak kadar yüksek seviyede. Otoyol sürüşlerinde dahi bizi zor duruma düşürmeden hızlanmamızı sağladı.

Yüksek gücü sayesinde otoyol sürüşlerinde, köprü geçişlerinde bizi hızla taşıyan S3 Advance, 167 kg’lık ağırlığı ve kıvraklığı ile de şehir içinde en hızlı şekilde ilerlememizi sağladı.

DaelimS3_31

Daelim S3 Advance’de ABS sistemi bulunmuyor ancak kombine fren sistemi ile çelik fren hortumları sayesinde fren performansı başarılı

Kombine fren var, ABS yok

Daelim’in bu 250 cc scooter sınıfındaki temsilcisi S3 Advance’e binmeden önce bir şey dikkatimizi çekti. Bu motosiklette ABS yok. Ancak frenlerin performansı o kadar başarılı ki, ıslak zeminlerde dahi ABS’yi aramadık. Fren performansı kombine fren sistemi, çelik fren hortumları ve öndeki geniş papatya disk fren sayesinde maksimum seviyede sunuluyor. Motosikletin bu kadar iyi fren sistemine sahip olmasına karşın bir dezavantajı fabrika çıkışı lastiklerin yeterince iyi tutunma sağlamıyor oluşu. Bu kadar başarılı yol tutuşu, fren sistemi ve amortisörlerin yanında fabrika çıkışı lastiklerin sertliği sebebiyle motosikletin genel performansını gölgede bırakabilecek seviyede.

DaelimS3_29Anahtarsız çalıştırma sistemi ile anahtar unutmaya son

Daelim S3 Advance 250’yi rakiplerinden çok farklı bir yerde konumlandıran ise, anahtarsız çalıştırma sistemi. Anahtarı her zaman cebimizde tutarak, bir yerlerde unutma riski olmadan motosikleti çalıştırıp kapatabiliyoruz. Bu da büyük bir konfor sağlarken motosikletin çalınmasını da zorlaştırmaya yarıyor.

Düşük tüketim, yüksek konfor, bolca saklama alanı

DaelimS3_30

Çok uzun boylu olmayan artçılar için arka selenin konforu ideal. Ancak artçının boyu uzadıkça yüksek arka sele sebebiyle aldığı rüzgar artıyor.

250 cc’lik scooter almak isteyecek tüketicilerin büyük çoğunluğu büyük şehirlerde yaşayan veya şehir içinde uzun yollar yapan kişiler olarak dikkat çekiyor. Küçük cc almak istemeyen ancak scooter konforundan da vazgeçmek istemeyen insanlar. Bu tarz tüketicilerin en çok önem verdiği şeylerden bir tanesi de elbette yakıt tüketimi. Daelim S3 Advance 250 de bu konuda sınıfının en iddialılarından birisi olarak dikkat çekiyor. Rezerv dahil 13,4 litrelik yakıt deposu dolu haldeyken motosiklet 320 kilometrenin üzerinde yol kat edebiliyor. Test sürüşümüz süresince yakıt almayı unuttuk. Hatta yüzüncü kilometreye geldiğimde hala bir tık bile azalmamış olan yakıt göstergesinin bozuk olduğunu bile düşünmeye başlamıştık. Bu başarılı tüketim verisi sayesinde de ideal bir şehir motosikleti olarak göze çarparken saklama alanları ve konforlu selesi ile uzun yola da gidilebilecek bir motosiklet olduğunu kanıtlar gibi. Sele altındaki geniş saklama alanına kask sığarken, arkadaki çift helezon yay sayesinde artçı konforunu uzun yolda sıkıntısız şekilde sunuyor. Şehir içindeki sürekli çukur ve tümsek geçişlerinden rahatsız olabilecek artçılar da olduğunu belirmeden geçmemek gerekiyor.

Sonuç olarak;

Komple bir motosiklet olarak tasarlanan Daelim S3 Advance, 14.049 TL’lik fiyatı ile bu sınıftaki bu konfordaki ve bu kadar az tüketen bir motosiklet için makul bir fiyata sahip diyebiliriz. Hem şehir içinde hem de otoyol koşullarında başarılı performans sağlarken, sert hamurlu fabrika çıkışı lastikleri bu performansın nazar boncuğu diyebiliriz. Aldığımız kullanıcı yorumlarında ise, Daelim’in distribütörü olan Asya Motor’un Daelim’in tanıtımı ve servisleri konusunda yeterli titizliği göstermemesi rakiplerinin gerisinde kalmasının tek sebebi denebilir.

Hakan Özenen’in gerçekleştirdiği video test için tıklayınız…

21 comments

 • Suat

  Slm daelim s3 250 motorun var benim şöğle bir sorunum var 1 depo benzinle şehir içinde 150 200 yapıyorum motorun km 1300 de bu kadar çok yakasının sebebi nedir

  • Hakan Özenen

   Suat Bey, Daelim S3 250’nin 11 litre yakıt alan bir deposu var. Motosikletiniz her seferinde kaç litre yakıt alıyor, onu da yazar mısınız? Çünkü gerçekten tamamını dolduruyorsanız başlangıçta (rodaj döneminde) 270-290 km, motisiklet kilometre yaptıkça 300-325 km görmeniz gerekiyor. Ama eğer 150-200 km’yi tam dolu depoyla yapıyorsanız, bir servise göstermenizde yarar var.

   • Hakan Özenen

    Suat Bey, bir başka ihtimal daha var, motosikletiniz kilometre yerine mil gösteriyor olabilir, çünkü bazı motosikletlerde gösterge milde kalmış olarak satılabiliyor. Eğer günde150 mil gidiyorsanız, yaklaşık 250 km yapar ki bu durum normal. Göstergenin üzerindeki set düğmesini kullanarak göstergenizi milden km’ye çevirebilirsiniz.

 • Gökhan Aslan

  İncelemeniz çok güzel zevk ile okudum bu güzel bilgiler için çok teşekkür ederim Hakan bey tekerinize taş değmesin 🙂

 • OĞUZHAN ÖZDEMİR

  Merhaba,

  22 bin’de bir daelim s3 aldım 7300 tl’ye. Motoru servise götürmek istiyorum. Avcılar’da oturuyorum. EN iyi servis hangisidir, üçkağıt yapmadan doğru düzgün motora bakım yapacak, motordan iyi anlayacak?

  Bir de ben daha önceden mondial znu kullandım, daelim bana güven vermiyor nedense. Frenleri de bir acayip geldi, motorun yol tutuşu hoşuma gitmedi nedense. Lastikleri yeni fakat kaliteli değil anlas marka. Acaba lastiklerden mi, michelin veya pirelli taktırmayı düşünüyorum zaten. Fakat lastikle çözülecek gibi gelmiyor. 80 ile gittiğimde bile çok hızlı gibi geliyor, frenler sağlam zınk diye duruyor fakat arka frene bastığımda öne de etki ediyor diye mi bilmem bir acayip oluyor, hızlı giderken aniden durmak için basınca ön teker direksiyon yalpalıyor. mondial 125 znu ile ben çok rahat hızlanıp durabiliyordum. Pişman oldum biraz aldığıma, yahama xmax ile sym joymax arasnda bunu tercih ettim ama memnun değilim.

  Bana düzgün ustası olan bir servis tavsiye ederseniz memnun olurum.

  • Hakan Özenen

   Merhaba,

   Sizin derdinizin ilacı Hamza Usta. Size biraz uzakta Ümraniye’de ama gitmenize değer. Onun eli değdikten sonra motosikletinizi daha çok seveceksiniz. Çünkü söz ettiğiniz şikayetlerin lastikler dışında olanlarını bugüne dek hiç bir Daelim S3 kullanıcısından duymadım. Dilerseniz facebook’ta Daelim kullanıcıları platformuna girip oradaki arkadaşlara da sorabilirsiniz sıkıntılarınızı. Hamza Gülen Usta’ya +90 538 434 31 09 numaralı telefondan ulaşıp benim adımı vererek randevu alabilirsiniz. Umarım sıkıntılarınız bir an evvel hallolur ve motosikletinize keyifle binersiniz.

   Hakan Özenen

   • Emin

    Selamlar.Artık o telefonu kullanmıyor sanırım ( aradığınız numara geçici olarak servis dışıdır) yanıtı alıyoruz yeni numarası varmı acaba hocam teşekkürler

  • Antalyalı

   Ya jantın eğri yada ön amatisör de boşluk var ikisinden biri

 • OĞUZHAN ÖZDEMİR

  Hakan Bey, verdiğiniz numarayı aradım fakat telefon kapalı. Dükkan ismi ve adresi var mı acaba randevu alabilmem için? Cevap için teşekkürler

  • Hakan Özenen

   Oğuzhan Bey belki bir an için kapalıydı telefon. Ben Hamza Ustayla o numaradan görüşüyorum. Burası Daelim yetkili servisi, Ümraniye’de. İnternete Hero Motor Ümraniye yazarsanız bulabilirsiniz. Ama gitmmeden önce Hamza Usta’yla konuşup rendevu almanızda fayda var.

 • Oğuz Yaman

  fBu yaz kuşadası – Marmaris- Datça – Marmaris – Fethiye- Saklıkent – Kuşadası turu yaptım . Yaklaşık 6500 deki 7500 km olarak döndüm . Şehir içi az yolun tamamı şehir dışı sayılabilir . Tüketimimi toplayınca şaşırdım .Fabrika değerleri
  ile aynı oldu . 100 km de 2.6 lt yaktı .Rakiplerinden hafif oluşu 167 kg ve 25 Bg lik güç gerçekten serilikte fark atıyor .
  Benim ağırlığımda 70 kg , bunuda belirtmeliyim .

 • senol

  Merhaba,
  Yorumlariniz icin tesekkur ederiz.Sali gunu bende daelim sahibi olacagim.Rodaj surecinde nelere dikkat etmeliyiz?Bilgilendirme yapabilirmisiniz

  • Merhabalar,
   Motosiklet 1000 kilometreye ulaşana kadar 90-100 km hızı geçmeden, ama sürekli sabit değil, değişken hızlarda kullanmalısınız. Arada örneğin sollamalar için, kısa süreli hızlanmalar yapabilirsiniz. Bu da rodajı şehir içinde tamamlamınızın daha iyi olduğu anlamına gelir. Yani rodaj sırasında asıl önemli olan çok uzun süre sabit devirde gitmemektir.

 • Serkan Narlı

  Merhaba,

  Ankara’da usta önerebilir misiniz?

 • Fahri Aytaç

  -s3, -yaklaşık- 14.000 TL
  -zaferano, -yaklaşık- 10.500 TL

  Öncelikli olarak yakıt(ekonomi), dayanıklılık, sorun çıkarma vb olmak üzere, ama tabi fiyatları da göz ardı etmeden bir değerlendirme yapabilir misiniz. Teşekkürler…

  • Merhabalar,
   S3 bu sınıfta 25 hp’lik gücüyle en güçlü motosiklet olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra yakıt tüketimi konusunda da rakiplerinden oldukça önde olduğunu söylemek gerekiyor. Zaferano modelini test etme imkanımız olmadı ancak dayanıklılık konusunda Kore markası olan S3’ün, Çinliler tarafından üretilen Benelli’den daha dayanıklı olduğuna dair bir ön yargım mevcut açıkçası ama kullanmadan bunu söylemek yine de haksızlık olabilir.
   Bir tık daha büyük yakıt deposu olmasına karşın 20 kg daha hafif olması Daelim S3 için şehir içinde kullanım kolaylığı da sağlıyor. Ama S3 gücüyle olduğu kadar frenlemesi ile de fark yaratan bir scooter. Sahip olduğu büyük diskler ve çelik fren hortumları her ne kadar ABS olmasa da çok başarılı bir frenleme sunuyor. Benelli’nin ise bu sınıftaki en büyük avantajı fiyatı…

 • Oğuzhan ÖZDEMİR

  CEM BEY TEKRAR’DAN MERHABA,

  Motosikletin üzerinde şuan Anlaş lastikler var. Genelde Michelin kullanıyor çoğu kişi city grip modeli. Kuru zeminde lastikler sıkıntı çıkarmıyor ama ıslak zeminde arka teker çok kolay kayıyor. Islak zeminde kalkış yaparken sağa sola dönme durumunda o yavaş hızda bile kayıyor teker. Daha önceki mondila scooter’ımın lastiklerini pirelli ile değişmiştim ve memnun kalmıştım. Epey bir araştırdım, uzun zaman oldu. Michelin city grip çok yumuşak olduğu için balon yapma ve patlama sorunu fazla oluyormuş ve ıslak zeminde yol tutuşundan memnun olmayanlar var. Pirelli’den de ıslak zeminde memnun olmayanlar var. Metzeler kaliteli olarak öneriliyor fakat s3 250 için arka lastiği Metzeler Feelfree 140/60-14 RF 64P var, 14’lük 13’lük yok arka lastikte. 13 olan başka modeli var fiyatı daha uygun hatta. Emin olamadım ama.

  Bir ingiliz firması var eski şuan amerikan şirketi sahipmiş sanırım AVON, onun benzer desenli bir modeli var, ama türkiye’de pek bilinmiyor. bir de Alman markası heidenau var, tavsiye edip kullananlar var tabii bizim motosiklette değil başka marka model motosikletlerde, desen, sık ve kalın, farklı. Bunların dışında CONTINENTAL’in bir modeli var, bana mantıklı ve kullanışlı geliyor ama emin olamıyorum. Kuru ve ıslak zeminde hangi marka model lastik kullanmalıyız. Geçen gün yağmurda hafif bir kalkış esnasında sol doğru kalkıp dönerken motorun arka lastiği kaydı, hafifçe düştüm. lastiklerin yol tutuşu berbat ıslak zeminde, logar kapaklarında, tırtıksız düz zeminlerde. Lastik marka ve modelleri şunlar seçtiğim:

  Avon 140/60-13 63P Viper Stryke AM63 KDV Dahil 249,70 TL

  Metzeler ME 7 Teen 140/60-13 57L KDV Dahil 173,44 TL

  Continental 140/60-13 63S ContiTwist KDV Dahil 211,76 TL

  Heidenau K62 – 140/60-13 M/C (63P) RF. TL 4 Mevsim KDV Dahil 272 TL

  lastikten çok iyi anlayan birilerini de bulamadım, bridgestone, dunlop, maxxis falan da var ama onlar tercih edilmemiş pek. Bana yardımcı olursanız sevinirim, arka lastiği değişeceğim mutlaka. Avon ve heidenau çok kaliteli lastiklerdir şüphesiz ama metzeler ve continental markaların üstteki modellerinden acaba hangisi ıslak ve kuru zeminde, virajlarda daha düzgün yol tutuşuna sahiptir.

 • Merhabalar,
  Hakan Özenen bu motosikletin uzun bir süredir kullanıcısı… Motosikleti aldıktan sonra Michelin City Grip ile değiştirdi ve 12 bin km kadar o lastiklerle kullandı. Hem ıslak zeminde hem de kuru zeminde ben de kullandım motosikleti ve yol tutuşu konusunda en ufak bir sorun yaratmadı.
  Yumuşak hamurun balon yaratması konusu da tamamen bir şehir efsanesidir. Kullanım amaçlarına ve şartlarına bağlıdır. Bir scooter kullanıyorsunuz sonuçta city grip dediğiniz lastikle toprağa taşa girmeyeceksiniz. Kuru ve ıslak asfaltta benim tavsiye ettiğim lastik budur kesinlikle…
  Daha sert hamurlu bir lastik tercih etmek isterseniz, evet ömrü uzayacaktır lastiklerin ancak bu sefer de yol tutuşu performansı bir miktar düşecektir.
  Benim tavsiyem yüksek yol tutuşu performansı istiyorsanız yumuşak hamurlu tercih etmeniz ancak çok daha uzun kilometreler ben zaten dümdüz yolda gideceğim yol tutuşu ikinci önem verdiğim konu diyenler için daha sert hamurlu lastikler de tercih edilebilir.

 • Oğuzhan ÖZDEMİR

  Teşekkür ederim, City grip bakacağım hemen 🙂 Kolay gelsin

 • okan

  hocam merhaba bende daelim s3 125sv var farları xenon yapmak istiyorum ama 125 cc el kitapçığı yok kaç amperdir ya da kaç w gücü vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir