3 Şerit

Adanalıyık, ABD’nin otobüs kralıyık

ABD pazarındaki yenilikleriyle dikkat çeken Temsa’nın 3 yıl önce satışa sunduğu 30 kişilik otobüs TS35, rakipler markalar tarafından taklit edildi. Pazarın lideri konumunda bulunan Vanhooll, 30 kişilik yeni bir model geliştirerek, Temsa’ya rakip oldu.

image1Adana’da ürettiği ‘Türk Malı’ otobüslerini ABD pazarına ihraç eden ve kısa sürede yüzde 10’luk bir pazar payına sahip olan Temsa, şimdi de bu ülkede üretim için kolları sıvadı. Şirketin üretim sonrası hedefi ise payını ikiye katlamak.

Türkiye ‘yerli ve milli araç’ için ısrarla binek otomobil pazarına yönelik projeler üzerine kafa yorarken, Çukurova’nın küllerinden doğan markası Temsa, ABD pazarında otobüs ‘dersi’ vermeye başladı.

2010 yılından bu yana dünyanın uyulması en zor şartlarını talep eden pazarı olan ABD’de otobüs satan ve sattığı ürünleri çeşitlendiren Temsa, şimdi de bu ülkede üretim yapmak üzere fırsat kollamaya başladı. Distribütörü CH Bus Sales aracılığıyla 5Ç yılda 700’ü aşkın otobüs satan Temsa, yakın gelecekte yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırımla Georgia eyaletinde bir üretim tesisi için çalışmalara başladı. Üretimin de başlamasıyla Temsa, bugün ürün sunabildiği, yaklaşık 2 bin adetlik lüks otobüs pazarı yerine 5 bin adetlik daha büyük bir pazarının oyuncusu haline gelecek, yüzde 10 olan pazar payı da katlanacak.

IMG_3997Temsa’nın ABD pazarı için özel olarak geliştirdiği TS35E’yi sunduğu, Atlanta’da düzenlenen UMA Motorcoach Otomotiv Fuarı’nda konuşan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun, “ABD pazarına çeyrek asırdır ABD dışından giriş yaparak ana oyunculardan biri olmayı başaran ilk ve tek üretici olduk” dedi. Sabancı Holding’in Amerika’da üretim konusunda tecrübesi olduğunu söyleyen Pekarun, Tenesse’de üretim yapan Kordsa’nın rekabetin zor olduğu ABD pazarında, Çinlilere rağmen kar ettiğini ifade etti.

ABD yollarında 700’ü aşkın Temsa markalı otobüsün hizmet verdiğini belirten Genel Müdür Dinçer Çelik ise ABD’de operatörlere en geniş ürün gamını sunan üretici olduklarını ifade etti. Çelik, “700’ü aşkın aracımız 200’den fazla operatörde, 40’tan fazla eyalette yollarda. 2016’da ilk hedefimiz 1000’li rakama ulaşmak” dedi.

4 GÜNLÜK FUARDA REKOR ÖN SATIŞ YAPILDI

9-12 Ocak 2016 tarihleri arasında ABA Amerikan Otobüs Birliği Fuarına katılan Temsa, 31 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında da Atlanta’daki UMA Fuarı’nda yeni ürünlerini sergiledi. Temsa fuarda 17 adetle rekor satış gerçekleştirdi. Ayrıca 35 otobüs için de ön satış anlaşması yaptı.

IMG_5538“ABD’li Karayolları yetkilileri ikinci kapı tecrübemize başvurdu”

ABD için geliştirdiği yeni otobüslerle, pazara öncülük yapan Temsa, kısa zamanda adeta otorite oldu. Amerikan Karayolları Güvenliği Dairesi,  otobüslerin güvenliğiyle ilgili bir toplantı için Temsa’yı davet etti. Temsa Ar-Ge ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü İbrahim Eserce, “Amerika’da otobüsler tek kapılı. Bir otübüste çıkan yangında otobüsün arkasında oturan yolcuların bir kısmının dumandan ölmesi, ikinci kapıyı gündeme getirdi. Dairesi, ikinci kapının güvenliğini ve Avrupa’daki uygulamayı öğrenmek için bizi çağırdı” dedi. ABD pazarında rakipler sadece iki farklı otobüs modeli satışa sunarken, Temsa’nın üç modeli bulunuyor.Google, Facebook, Twitter, Apple başta olmak üzere Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketleri çalışanlarını taşıyan operatörler araçlarını Temsa ile değiştirmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir