3 Şerit

‘Kapatıyoruz!’ :Türkiye’nin neden artık kıtalar arası bir bisiklet takımı yok?

Evet yanlış okumadınız, Türkiye’nin Manisaspor’un da kapatılmasından sonra kalan tek continental yani kıtalar arası bisiklet takımı olan Torku Şekerspor holdingin icra kurulu kararıyla küçülmeye gittiğini açıkladı. Köklü bir takım olan Torku Şekerspor yetkilileri maddi yetersizlikler sebebiyle profesyonel takımı lağvettiği belirtti. Bisiklet severler tarafından tepkiler git gide büyüyor,öyle ki kampanyalar ve takıma destek için turlar düzenlenmeye başlandı bile.

Türkiye’nin kıtalar arası tek bisiklet takımı adeta dükkana kepenk vurdu. 13 Ocak’ta Lionel Marie’nin bir tweetiyle Konya Torku Şekerspor’un Kıta takımının kapatıldığını duyduk. Torku Şekerspor devletten destek istedi fakat cevap olumsuz oldu. UCI’ya başvurmayarak statüsünü kaybeden Torku Şekerspor bisiklet takımı yetkilileri maddi yetersizlikler dolayısıyla takımı lağvettiğini duyurdu, sporcular ortada kaldı.

banner

Türkiye’de  bisiklet sporunda başarılarla dolu bir takım

Mustafa Sayar 2013 yılında dopingli olduğu ortaya çıktığında Türk bisiklet severleri hayal kırıklığına uğratmıştı.

Türkiye’de bisiklet sporu deyince akla ilk Torku Konya Şekerspor geliyor bunun sebebi sadece Konya’da değil Tüm Türkiye’de bisiklet sporunun gelişimi için önemli katkılarda bulunan Konya Şeker, 1955 yılında Şekerspor Bisiklet Takımı’nı kurarak bugüne kadar bine yakın sporcunun yetişmesini sağladı, Şekerspor 2011 yılında bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk profesyonel bisiklet takımı ünvanını aldı. Yıl 2012 ortalarına geldiğinde Şekerspor Torku Şekerspor Gençlik ve Spor Kulübü adı ile yoluna devam etti. Torku Şekerspor profesyonel takımı 2012’de Türkiye’de yapılan yarışların %96 ‘sını kazanma başarısı göstermiş, Miraç Kal ile 16 yıldır kazanılamayan Türkiye Yol Şampiyonluğu’nu kazanmış aynı yarışta takımdan Mustafa Sayar ikincilik lik kürsüsüne çıkmıştı.

Geçmişinde doping vakaları var
Türkiye’nin en önemli ve Türkiye bisiklet turunda da yarışan tek takımı olan Torku Konya Şekersporun geçmişindeki doping vakaları sebebiyle adı kötüye çıkmıştı. İlk olarak 2012 senesinde Bulgar bisikletçi Ivalio Gabrovski Türkiye Turunu kazandı ancak kanında yasaklı maddelerden EPO’ya rastlandı ve Torku Konya Şekerspor doping vakalarından ilk darbeyi aldı. Ardından bir sene sonra Cumhurbaşkanlığı bisiklet turuna bir Türk damgasını vurdu. Elmalı etabında muhteşem bir performans göstererek dikkatleri üzerine çeken Mustafa Sayar bu performansı ile turu kazanmıştı ancak Torku Şekerspor’un geçmişinden kaynaklı olarak onun performansı da sorulara gebeydi. Turdan bir süre sonra Mustafa Sayar’ın da EPO kullandığı ve bu sebeple TUR’da kazandığı birinciliğin elinden alındığı belirtildi. Torku Konya Şekerspor’un bisiklet sporundaki düşüşü de buradan sonra başladı denebilir.

Son zamanlarda Ahmet Örkem’in başarıları bile bu doping etkisinin altında kalmıştı ve sorulara sebep olmuştu…

‘Kamu desteği sağlanmadı’

Konya Şeker AŞ yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin  tek continental takımı olan Torku Şeker profesyonel ekibini maddi yetersizlikler dolayısıyla kaldırdığını ve artık sadece amatör klasmanda devam edeceklerini belirtti.Kulübün profesyonel klasmanda faaliyet göstermesi için 1,5 milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyaç duyduğunu ancak kulübe Türkiye Bisiklet Federasyonu da dahil hiçbir kamu desteği sağlanmadığı için  profesyonel bisiklet takımını kapattıklarını belirtti.

Sporcular ortada kaldı

Takımın kapatılması ardından olabilecek en kötü senaryo gerçekleşti ve 16 sporcu transfer sezonun bitmesi ve bireysel olarak  hiçbir  takıma gidemeyecekleri sebebiyle ortada kaldı. Bunlardan biri de sezon boyunca topladığı ile 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanan milli bisikletçi Ahmet Örken.ahmetorken1

Sosyal medyadan tepki yağıyor

Şu zamanlarda birçok şeyin yolunda gitmediği  Türkiye’de, tek kıtalar arası bisiklet takımı da tabir caiz ise böyle kolay bir şekilde harcadı. Oysaki henüz geçen sene Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan Torku Şekerspor’un geliştirilmesi  ve daha iyi bir takım oluşturulması “talimatı’” vermişti. Spor Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü talimatı yanlış anlamış olsa gerek ki Torku Şekerspor böylesine içler acısı bir durum yaşıyor. Öte yandan Change.org’da imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasının yanında Türkiye’nin dört bir yanında birçok bisiklet inisiyatifi destek turları düzenliyor. Bunları da kampanya sayfasından takip edebilir, destek verebilirsiniz.

 

 

2 comments

  • BEYZA ACUN

    Hiç bir şekilde ansızım ortada kalmayı hak etmediler ve etmiyorlar. Masada oturup imza atılması kolay geliyor insana ama alın teri dökerek para kazanması zor. Ben Konya’da organizasyon yaptım, fakat yerel basından gelenlerde olun ve hepsine aynı duyuruyu verdim. Protesto değil destek amaçlı toplanmıştık. Hal böyle olunca eğer ses çıkmaz ise Ankara’da bu olayı dile getirmek için gideceğiz… Türk bisiklet severlerle hep beraber Ankara’ya sesimizi duyuracağız. Rabbim Hocalarıma, Sporcu Abilerime sabır versin

    • Türkiye’de bu tarz sporlara verilen değerler gittikçe düşüyor. Atletizmde doping vakaları ortaya çıkıyor bisiklette de aynı şekilde. Yalnızca başarıya prim veriliyor, söz konusu bu tür sporlarda alt yapıya ve takımlara yatırım yapmak olduğunda herkes bir yerlere saklanıyor. Birileri başarı elde edince ise herkes biz yaptık diye ortaya atlıyor. Hal böyle olunca sporcular ve koçları da başarı için her yol mübahtır düşüncesi ile çalışıyor ve geri dönüşü olmayan yollara giriyor. Bu takıma sahip çıkılmalı, Türkiye’nin bir Continental bisiklet takımı olmalı, hatta birden de fazla olmalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir