3 Şerit

Eski parlak günlerine dönen ABD, en çok Avrupalı otomotivcileri sevindirdi

 

Detroit’e lüks araç yağdı;

ABD’li markalardan çok, Avrupalı markaların lüks ürünleriyle boy gösterdiği, yılın ilk büyük otomobil fuarı Detroit kapılarını açtı. Fuarda, yeni Mercedes E Serisi, Volvo S90 ve BMW X4 M gibi yeni Avrupalılar dikkat çekti

Geçtiğimiz yıl krizi atlattığının sinyallerini veren Detroit Otomobil Fuarı, bu yıl Avrupa ve Uzak Doğulu üreticilerin en lüks modellerine ev sahipliği yapıyor. Yılın ilk büyük buluşması olarak kapılarını açan Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) 24 Ocak tarihine kadar ziyarete açık kalacak. Dev organizasyonu 850 bin kişinin gezmesi bekleniyor. Otomotiv devleri, Detroit’te dünyanın 1 numaralı ekonomisi Amerika’nın eski parlak günlerine kavuşmasını lüks modellerle kutlayacak. ABD’de 2015’te otomobil satışlarının 17 milyon adedi geçerek, 2005 yılına geri dönmesi bekleniyor. 2008’deki küresel ekonomik kriz sonrasında satışlar 2009’da 10.4 milyon adede kadar gerilediğini hatırlarsak, sektörün kötü günlerden sıyrıldığını görebiliriz. Ekonomideki pozitif rüzgarı arkasına alan şirketlerin Detroit’te özellikle lüks modeller ve SUV’larla gövde gösterisi yapacak.

Mercedes yeni Eİlk olarak 1907’de düzenlenen, 1989’dan itibaren uluslararası hale gelen fuarda bu yıl yaklaşık 50 dünya lansmanı yapılacak. Cobo Center’da gerçekleşecek Detroit Otomobil Fuarı, 24 Ocak’a kadar açık kalacak. Fuarda tüm gözler Audi, BMW, Acura, Cadillac, Infiniti, Lexus, Lincoln, Mercedes-Benz ve Porsche’de olacak. En son Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’na katılan Aston Martin 2009’dan sonra ilk kez Detroit’te olacak. NAIAS, 2015’te krizin yaralarını sararak iflastan kurtulan Detroit şehrine 500 milyon dolarlık bir ekonomi yaratacak.

Mercedes ic (1)YENİ E, S SINIFINI ARATMIYOR

Bu yılki Detroit Fuarı’nın en önemli yeniliklerinin başında Mercedes’in tümüyle yenilediği E Serisi geliyor. Ağabeyi S Serisi’ne karıştırılacak kadar benzeyen yeni modelde, çok sayıda yeni teknoloji de sunulmaya başlanacak. Mercedes E Serisi’nin Türkiye pazarında önemli satış adetlerine ulaşan 1.6lt benzinli versiyonu yeni modelde de bulunurken, 2.2 lt hacimli dizel motor yerini 2.0 lt (195 beygir) motora bırakacak. Hibritversiyonları da bulunacak yeni E Serisi, her açıdan çok daha iddialı bir şekilde satışa sunulacak. Fuarda E Serisi dışında Mercedes, AMG SLC modeli de ilk kez görücüye çıkarttı.

Volvo-S90VOLVO S90 ABD’DEN MERHABA DEDİ

Volvo’nun S80 modelinin yerini alacak yeni modeli S90, Detroit Otomobil fuarında tanıttı. Büyük gövdesi, yüksek donanım seviyesi ve şık hatlarıyla yeni S90, aynı platformu paylaştığı büyük ağabeyi XC90 gibi etkileyici bir model olacak. Geniş ekranları, özel döşemeleri ve teknik ayrıntılarıyla S90, başta Almanlar olmak üzere geniş bir alanda rekabet edecek.BMW.X4

 

 

 

BMW M’LERİYLE İDDİALI

Detroit Auto Show Fuarı’nda BMW’nin etkileyici otomobili 2 Serisi’nin M versiyonu M2 ve X4 M40 sahneye çıktı.3.0 litre, 6 silindirdi, benzinli motorun görev yapacağı araç 355 BG güç üretecek. X4 xDrive35i ‘ninbaz alındığı araç 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor. Son hızıysa 250 km/s ile sınırlanmış durumda. Şubat ayından itibaren Amerika’da satışa sunulacak aracın Avrupa satışı daha sonra başlayacak.

HYUNDAI LÜKSE OYNUYOR

Hyundai artık ayrı bir marka olarak konumlandırdığı Premium markası Genesis’e daha ağır sorumluk yükleyeceğini Detroit’te gözler önüne serdi. 6 yeni modelin ilki olacak E90, dünya pazarlarında lüks sınıfta zorlu bir mücadeleye başlayacak. Uzunluğu 5205 mm olan araçta her türlü konfor ve istenilen iç mekan genişliği fazlasıyla sunuluyor. Araçta 5 lt hacimli (425 beygir) V8 ve 3.8lt (370 beygir) başta olmak üzere güçlü motorlar sunulacak.Porsche-911-Turbo-Facelift.2

 

PORSCHE 911 DAHA TASARRUFLU

2000’li yıllara damgasını vuran Porsche‘nin 911 modeli fuarda yenilenmiş yüzüyle sergilenip tekrar yollara çıkıyor. Klasik Porsche çizgilerinin yanı sıra gelecekten bir tat bırakan yeni 911, 3.8 turbo beslemeli 540 beygir gücünde bir motora sahip. Yakıt tüketimini ele alan Porsche son modelinde eski 911’e oranla yakıt tüketimini yüzde 12 düşürerek daha çevreci bir modele dönüştürmüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir