3 Şerit

Castrol Edge ile Sanal Dünya’da gerçek yarış

Her alanda sınırları zorlayan dünyanın öncü madeni yağ üreticilerinden Castrol, Titanium FST teknolojisi ile geliştirilmiş, şimdiye kadar ürettiği en güçlü motor yağı olan Castrol EDGE’in tanıtımı için sanal dünya ile gerçek hayatı buluşturan yepyeni bir teknolojik deneyime imza attı. “Titanyum Denemeleri” adı verilen serinin dünyada ilk kez gerçekleşen “Sanal Yarışçılar” mücadelesinde iki usta sürücü, gerçek araçları ile sanal dünyayı yansıtan gözlüklerinin yarattığı engellerle dolu bir parkurda yeteneklerinin sınırlarını zorladı.

Her iki sürücünün de yeteneklerinin sınırlarını sonuna kadar zorladığı pistte genç dnsürücü Matt Powers ve son Bond filmi Spectre’da sürüş dublörü olarak rol alan , Los Angeles’ ta sıra dışı bir yarış çıkardılar. Gerçek dünyada Castrol EDGE kullanan 2015 model V8 Ford Mustang araçlarla piste çıkan iki sürücü, iki farklı parkurda ayrı ayrı gerçek otomobilleri kullanırken, aslında teknoloji harikası Oculus Rift Kit 2 kasklarından gördükleri, düşen kayalar, asfalttan çıkan dumanlar ve tehlikeli virajlar içeren sanal bir pistte aynı anda yarıştılar. Video oyunları teknolojisini gerçek dünyadaki sürüş becerileriyle birleştiren ve dünyada bir ilk olan bu yarışta, Matt Powers ve Ben Collins otomobilleriyle pistte gerçek zamanlı olarak mücadele etti.

“Sanal Yarışçılar” mücadelesi, performansın sınırlarını zorlayanların yanında olmak için yaratıldı. Sanal yarışcılar, sürücü, otomobil ve motor yağını bir araya getiren zorlu bir meydan okuma serisi olan Castrol EDGE Titanyum Denemeleri’ nin en son ayağı olarak dikkat çekiyor. Castrol’un teknolojik olarak en gelişmiş ve en güçlü motor yağı olan – Titanium FST™ teknolojisi ile geliştirilmiş Castrol EDGE’in gücüyle hayata geçirilen seri kapsamında daha önce gerçekleşen Titanyum “Karartma -Blackout” ve “Sanal Drift” deneyimleri dünya çapında 225 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

dn (2)Direksiyon başındaki deneyimini anlatan Stig lakaplı Ben Collins şunları söyledi: “Kariyerim boyunca birçok sıradışı sürüş ve zor koşulla karşılaştım, ama bu kesinlikle çok farklıydı. En zor kısmı sanal gerçeklik dünyasına alışmak ve bu ortama gerçekten uyum sağlamaktı. Gaza sonuna kadar basarken mantık ve beynimle düşünmek yerine içgüdülerime güvenmek… Gördüklerimin gerçek olmadığını bilirken bunu yapmak kolay değil, ama biliyorsunuz ki o anda hızla giden gerçek bir otomobili kontrol ediyorsunuz. Castrol EDGE işini çok iyi yaptığı için motorun içinde o anda neler olup bittiğini dert etmeden otomobili kullanmak müthiş bir rahatlık”

Collins’in rakibi Matt Powers ise şunları söyledi: “Castrol EDGE sanal gerçeklik kaskımı yeniden giydiğim için çok mutluyum. Efsane sürücü Ben ile başka dünyaya ait bir parkurda birlikteymişiz gibi gerçek zamanlı yarışmak hayal gibi bir deneyimdi. Birinciliği son birkaç saniyede kaybetmiş olmaktan dolayı üzgünüm ama kesinlikle bir rövanş istiyorum!”

Sanal yarış Türkiye’de tanıtıldı

Castrol EDGE markasından sorumlu Global Marka Direktörü
Kerim Kermen

Konu ile ilgili Türkiye’ de , Castrol EDGE’ nin sanal yarış sunumunu Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Pazarlama  Müdürü Aslı  Yetkin Karagül ve Castrol EDGE markasından sorumlu Global Marka Direktörü olarak atanan ve kariyerine yakın bir zamanda ABD’de devam edecek olan Kerim Kermen gerçekleştirdi.

image_1Castrol, Titanium FST teknolojisi ile geliştirilmiş, şimdiye kadar ürettiği en güçlü motor yağı olan Castrol EDGE’in Sanal Yarış denemelerinin 2014 yılında Blackout ile başladığını belirtti.2015 yılının haziran ayında ilk Virtual Drift denemelerinin gerçekleştiğini ardından aslında BLOODHOUND SSC ile Dünya Kara Hız Rekoru’ nu kırmaya hazırlandıklarını  fakat 2015 haziran ile kasım arasında ikinci bir sanal yarış denemesini araya aldıkları ve bu yarışta Video oyunları teknolojisi ile gerçek sürüş deneyiminin birleştirerek, Formula Drift profesyoneli Matt Powers ile ünlü televizyon programı Top Gear’ da “The Stig” adıyla tanınan ve son Bond filmi Spectre’ da dublör sürücü olarak yer alan Ben Collins kendilerinin ve sanal dünyanın sınırlarını başarıyla zorladıklarını belirti.Kermen ayrıca bu denemelerin aşağı yukarı otonom denemeleri mantığı ile yapıldığını açıkladı.

Castrol’ ün gelecekteki hedeflerinden de bahseden Kermen birkaç sene sonra pilotların kendilerinin sanal dünyadaki hallerini bi projeksiyon yardımıyla aracın içinde görüp sanalda yaptıklarını gerçek te uygulamaya çalışacaklarını açıkladı.Sununum ardından soruları yanıtlayan Kermen ağır vasıtaların için Castrol Titanium EDGE ‘ i öngörmediklerini belirtti,yöneltilen sorulardan bir diğeri ise Türkiye’ deki araçların yaklaşık yüzde kırkının LPG’ li oluşu ve bu alanda EDGE ‘i  kullanılıp-kullanılmayacağı idi;Kermen Castrol EDGE’in LPG’ li araçlarda rahatlıkla kullanılabileceğini belirtti.

Sanal Gerçeklikte Yeni Boyut!

“Sanal Yarışçılar” mücadelesinde kullanılan karmaşık sanal gerçeklik kodu Los Angeles’ lı teknoloji uzmanları ve Glenn Snyder tarafından 3 aylık bir sürede tasarlanıp geliştirildi. Kodu geliştiren ikili şunları söyledi:  “Bu projede en heyecan verici olan Castrol EDGE’in, büyük otomobil üreticilerinin sürücüsüz otomobiller için kullandıkları teknolojinin aynısını kullanıyor olmaları, bunu sanal dünyayla kaynaştırıp, hem bilgisayar oyunlarının hem de sürüşün sınırlarını zorlayan bir kavram yaratmak için yepyeni ve çığır açan bir boyut yaratmaları.. Bu canlı yarış teknolojisini geliştirirken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri anlık gecikme probleminin üstesinden gelmek ve yarışcıların takibi sırasında yeniden kalibrasyona gerek duyulmamasını sağlamaktı. Başardığımız şey sanal gerçeklik teknolojisinin şu an için gerçek hayata en yakın hali.”

YouTube’ un teknoloji alanında içerik üreticilerinden Austin Evans ise “Sanal Yarışçılar projesi hakkında en etkileyici olan Castrol’ ün bunu gerçekleştirmek için ortaya koyduğu gayretin büyüklüğüdür. Bu işi yapmanın en kolay yolu taklit etmek olurdu ama bunun yerine Castrol belki de oyun sektörünün geleceğini değiştirecek ve tamamen yeni bir sanal gerçeklik teknolojisi geliştirmeyi tercih etti” dedi.

Titanium FST ile ‘Güçlü bir Yağ’  Castrol EDGE

Tamamen doğru formülü yakalamak için 2,400 madeni yağ karışımı oluşturuldu ve test edildi; motor testlerinde 3 milyon kilometre yol kat edildi (bu, dünyanın etrafında 75 tura denk geliyor).

Bugünün teknolojileri otomobil üreticilerinin daha küçük ama daha güçlü ve verimli motorlar üretmesine olanak sağladı. Amaç, yakıt ekonomisi, düşük emisyon ve yüksek performansı bir arada sunmak…

Bu hedefler motor basınçlarının nerdeyse iki katına çıkmasına yol açtı ve bu da yağın üzerinde daha büyük bir basınç oluşturuyor. Ölçümlenen basınç santimetrekarede 10.000 kg’a kadar çıkıyor. Bu basınç ince topuklu bir ayakkabı üzerinde istiflenmiş beş otomobilin yaratacağı basınca eşit.  Motorlar, direkt enjeksiyon ve turbo şarj gibi özelliklerle daha sofistike oldu. Bu tasarım özelliklerinin sonucu motor üzerindeki basınç artıyor ve bu da motor yağının üzerindeki gerilimi arttırıyor. Motordaki hareket eden kritik parçaların birbiri ile temasını önlemek için yağın güçlü olması ve güçlü kalabilmesi gerekiyor.

Titanium FST ile güçlendirilmiş Castrol EDGE, Castrol’ün şimdiye kadar ürettiği en güçlü yağı

Titanium FST ile güçlendirilmiş Castrol EDGE eşsiz titanyum katkılı formülasyonu sayesinde 2 kata kadar daha güçlü yağ filmi tabakası oluşturur. Yapılan araştırmalarla Castrol EDGE’in kritik motor parçalarına zarar verebilecek metal yüzeyler arasındaki sürtünmeyi azalttığı kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, Titanium FST ile güçlendirilmiş Castrol EDGE, motorun maksimum performans sergilemesine yardımcı olur. Yağ filminin kopmasını da engelliyor.

Sınırları Zorlama Gücü

Titanium FST ile güçlendirilmiş Castrol EDGE, modern motorlardaki yüksek basınca karşılık verecek güce sahip. Titanyum gücündeki Castrol EDGE, sürücü ve motorun ihtiyacı olan performansı gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir