3 Şerit

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’na TİSK’ten anlamlı büyük ödül

 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) “2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” organizasyonunda, Ford Otosan Yeniköy Fabrikası “Engelli Dostu Bir Fabrika” projesi ile Büyük Ödül’ü kazandı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “2014 yılında hizmete sunduğumuz yepyeni Yeniköy Fabrikamızı yüzde yüz erişilebilir ‘Engelli Dostu Fabrika’ olarak inşa ettik. Üretim alanlarımızı engelli dostu haline getirerek; engelliler sanayi tesislerinde çalışamaz önyargısını yıktık ve engelli vatandaşlarımıza cesaret aşıladık. İleri engelli kategorisindeki istihdama da ağırlık verdiğimiz fabrikamızla, literatüre örnek bir eser kazandırdık.”

Yeniköy FabrikasıFord Otosan, TİSK tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” organizasyonunda, Yeniköy Fabrikası “Engelli Dostu Bir Fabrika” projesiyle “Büyük Ödül”e layık görüldü. Koç Holding’in başlattığı “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi kapsamında bir araya gelen gönüllü Ford çalışanlarının, adım adım planlayıp geliştirdikleri, Ford Otosan Yeniköy Fabrikası “Engelli Dostu Bir Fabrika” projesi, kapsayıcılık, etkililik, iyi uygulama, yenilikçilik ve sürdürebilirlik kriterlerinin tamamını içermesi nedeniyle büyük ödülü almaya hak kazandı.

Haydar Yenigün: Literatüre örnek bir eser kazandırdık

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, böylesine kıymetli ve anlamlı bir ödüle layık bulundukları için gurur duyduklarını belirterek: “Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan olarak Koç Holding’in Ülkem İçin Engel Tanımıyorum proje çatısı altında şirketimizde bilinçlendirme çalışmalarının yanısıra engelli dostu işyeri, ürün ve hizmetler  geliştirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tüm faaliyet alanlarımızın ve bayilerimizin engelli dostu özelliklerle donatılmasına yönelik alt yapı ve üst yapı yatırımları gerçekleştirdik. Bununla birlikte bilindiği üzere, sanayi tesislerindeki genel süreç yapısı ve çalışma koşulları ile engelli çalışan istihdamını güçleştirir ve bu durum toplumun önemli bir kesimini oluşturan engellilerin istihdam edilebilirliği üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu toplumsal soruna çözüm bulmak isteyen şirketimiz ve gönüllü çalışanlarımızla, mevcut tesislerimizde engelli çalışanlarımızın çalışma ve sosyal yaşam alanlarında sağlıklı, güvenli, ergonomik ve diğer çalışma arkadaşlarıyla bir bütün olarak faaliyet göstermelerinin koşullarını oluşturmayı hedefledik. 2014 yılında hizmete  sunduğumuz Yeniköy Fabrikamızı yüzde yüz erişilebilir ‘Engelli Dostu Fabrika’ olarak inşa ettik. Üretim alanlarımızı engelli dostu haline getirerek; engelliler sanayi tesislerinde çalışamaz önyargısını yıktık ve engelli vatandaşlarımıza cesaret aşıladık. İleri engelli kategorisindeki istihdama da ağırlık verdiğimiz fabrikamızla, literatüre örnek bir eser kazandırdık.”

engelli dostu fabrikaEngelli bireylerin “çalışabileceği” tesisler

Yeniköy Fabrikası, engelli bireylerin sadece ziyaret edebileceği değil, “çalışabileceği” bir tesis olarak öne çıkıyor ve sanayi kuruluşlarına örnek oluyor. Görme engelliler için Braille alfabesinden, rampalara, bariyerlere ve özel yaya yollarına kadar pek çok detay Yeniköy Fabrikası’nda engellilere “engel oluşturmamak” için tasarlanırken atölyelerde de özel bölümler oluşturuldu.

Yeniköy Fabrikası’nın kaynak atölyesinde ergonomik sehpalar sayesinde işitme engelli, ortopedik engelli, kalp rahatsızlığı, endokrin veya ampute engellilere uygun istasyonlar mevcutken montaj atölyesinde ise tekerlekli sandalyeli çalışanlar için tasarlanmış “Montaj Kapı Hattı”, down sendromlu çalışanlar için dizayn edilmiş proses hatları mevcut. Fabrikada engelli bireylerin oryantasyon sürecini kolaylaştırması için “kanka” sistemi devreye alınırken, ortopedik engellilere özel güvenlik ayakkabıları sunuluyor ve tekerlekli sandalyeli çalışanların transferi için tasarlanmış Transit Custom araç ile ulaşım sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir