3 Şerit

Honda, 2016 yılı yeni ürün gamını EICMA Motosiklet Fuarı’nda sergiledi

Honda’nın Yeni Şehir Macerası konseptinin yanı sıra Yeni CRF1000L Africa Twin ve yenilenen orta boyutlu altı motosikleti EICMA’da görücüye çıktı.

Honda Milano’daki EICMA Fuarı’nda tüm ürün gamının yanı sıra ikonik modeli CRF1000L Africa Twin’in dönüşü dâhil olmak üzere 2016 yılında tamamen yenilenen 6 yeni motosikletini ve yeni konsepti ‘Şehir Macerası’nı sergiliyor.

Yeni Şehir Macerası konsept motosikleti, geleceği de göz önünde bulundurarak, iki tekerlek üstünde macera fikrinin eşsiz ve yeni bir yorumunu sunuyor.

16YM CRF1000L Africa Twin

16YM CRF1000L Africa Twin

CRF1000L Africa Twin ve Şehir Macerası konsepti

Honda, 2014’ün Kasım ayında EICMA’da Gerçek Macera prototipini gösterdikten bir yıl sonra, yepyeni CRF1000L Africa Twin’i de Avrupa’da ilk defa EICMA Motosiklet Fuarı’nda görücüye çıkardı. CRF1000L Africa Twin, hem dayanıklılık hem de esneklikte eşit oranda üretilip şasiye monte edilen ve tüm devir aralıklarına anında tepki veren yepyeni 998cc paralel çift motor ile gezinti konforu sunuyor. CRF1000L Africa Twin commuter motosiklet çevikliği ve özgün arazi kabiliyeti için çok yönlü performans kombinasyonuna sahip olmanın ötesinde en modern motosiklet teknolojilerini de bünyesinde barındırıyor. Fiyatının ise 41.000 TL civarında olması bekleniyor.

Daha önce modeleri efsane haline getiren “İstediğin yere git” ruhunu devralan yeni CRF1000L Africa Twin’in yenilikçi ve güçlü paralel ikiz silindirli motoru, motosikleti hem yolda hem de arazide veya sadece işe gidip gelirken, gerçek bir maceracı, hafif yapılı, çevik şasili bir motora dönüştürdü.

Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) teknolojisinde yeni fonksiyonellik

Yeni Africa Twin iki farklı versiyona sahip: İlki ABS (arazi sürüşleri için arka tekerlekte değiştirilebilir), çok modlu Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC), aks taşıyıcısı koruması, karter muhafazası ve LED göstergelere sahip MT versiyonu. İkincisi ise bu özelliklerin yanı sıra 3 kademeli sportif S modu, arazi performansı için yeni G svici ve eğimli yollarda inip çıkarken vites şeklini uyarlama kabiliyeti ile daha çok fonksiyonellik katan Africa Twin için özel geliştirilmiş DCT (Çift Kavramalı Şanzıman) versiyonu.

NC750X_2016_Dynamic_001Şehir Macerası (City Adventure) konsepti, macera odaklı motosikletlerde yeni bir gelişim ve tasarım vizyonunu gösteriyor.

Şehir Macerası konsepti, macera ruhunu şehrin kalbine getiriyor ve Honda’nın motosiklet kullanıcılarının hayat tarzlarını zenginleştirmek ve geliştirmek için eşsiz teknoloji yaratmanın yeni yollarını araştırmaya olan bağlılığını vurguluyor.

500 serisi ile orta sınıfa yeni bir soluk

11991309_10153435704019748_2067290154_o

Honda CB500X yakışıklı ve agresif bir tasarıma sahip.

Honda’nın 500 cc modellerinin üçü de (CB500F, CBR500R ve CB500X) performansları, çekicilikleri ve sürücüye yaşattıkları deneyimi artırmak için sürücü odaklı birçok revizyonla yenilendi. Başlıca yenilikler arasında LED far ve stop lambaları, ön süspansiyonda ayarlanabilir ön yük, ayarlanabilir fren kolları, daha geniş yakıt depoları ve “dalga” stili kontak anahtarları dikkat çekiyor. CB500X modeli daha önce Amerika gibi ülkelerde satılsa da Türkiye’ye getirilmemişti. Yenilenen yüzü ile bu modelin de Türkiye’de satışa sunulacağı belirtildi.

Bunların yanı sıra, 6 canlı renk seçeneğiyle tamamlanan yeni sade ve kaslı görünüme sahip CB500F’de keskin hatlı bir tasarım yeniliği göze çarpıyor. Sportif CBR500R, ön kısmından yukarıya doğru kalkık kuyruğuna kadar çevik ve keskin hatlarıyla tamamen yeni bir CBR stiline kavuştu. Hem F hem de R modelinde memnun edici, düşük ve canlı bir egzoz tınısı için ayarlanan bir iç yapıya sahip daha kısa egzoz susturucuları da bulunuyor.

CB500X_2016_Static_002

Yeni Honda CB500X 2016’nın yeni ehliyet yasasında önem kazanan 500 cc ve altı motosikletler için büyük önem kazanması bekleniyor

Yeni Konsept Serisi

Honda’nın popüler 750 cc Yeni Konsept (New Concept) üçlüsü de 2016 yılı için yenilendi. Her üçü de – NC750S, NC750X ve Integra – artık EURO4 uyumlu ve 3 kademeli S modu dâhil yeni DCT’nin fonksiyonelliğine sahip. Revize edilen cihaz panelleri 9 renk seçeneğiyle kişiselleştirilebiliyor ve ECO modunda yakıt tüketimine göre renk değiştiriyor. Yeni susturucular, paralel çift motorun belirgin vuruşlarına daha derin bir tını katıyor. Hem NC750X hem de Integra’nın ön çatallarında, geliştirilmiş sönümleme ve lineer süspansiyon performansı için Showa Çift Eğimli Subaplar’dan (SDBV) faydalanılıyor.

NC750X_2016_Static_001

Yenilenen karenajı ve renk seçenekleriyle Honda NC750X dikkatleri üzerine çekmeye başladı bile

Honda her üç modelde estetik değişiklikler de sunuyor. LED far ve stop lambaları ve iki yeni Özel Sürüm renk NC750S’in görünümüne daha sportif kıvrımlar kazandırıyor. Integra’da da LED farlar ve eşsiz metalik kaplamasında iki yeni Özel Sürüm renk kullanılıyor. NC750X’in süregelen cazibesi, LED farlar ve yeni, daha sağlam, maceraperest bir görünümle daha da arttırıldı. Yenilenen yapısı ile NC750X’in başlangıç fiyatının 30.000 civarında olacağı söyleniyor.

2016 yılına özel diğer yenilikler ve yeni renkler

Tamamen yeni ve güncellenmiş modellere ek olarak yeni renk seçenekleri de 2016 yılı yeni ürün gamında sunuluyor:

VFR1200X Crosstourer –Honda “X” ailesinin önde gelen modeli VFR1200X’in 2016 yılına özel yenilikleri arasında üç kademeli S Modu dâhil DCT şanzıman, kolayca ayarlanabilir ön cam ve EURO4 uyumluluğu göze çarpıyor. Ayrıca yeni özel sürüm kırmızı renk VFR1200X’e çekicilik kazandırıyor.

CB650F ve CBR650F Honda’nın önde gelen naked ve supersport modellerinde mat siyah-beyaz ve mat siyah-kırmızı olmak üzere iki yeni renk seçeneği yeni yılda motosiklet tutkunlarına sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir