3 Şerit

Lastiklerde doğru hava basıncının önemi

Otomobil, motosiklet ve bisiklet çok farklı taşıtlar gibi gözükse de hepsinin ortak ve en önemli unsurlarından birisi lastik. Her koşulda sürüş konforunu ve güvenliğini sağlamak için de lastik basıncını doğru ayarlamak en önemli konulardan birisi. 

Araçların yüzde 22’sinin lastik hava basıncı tehlike durumunda!

Michelin’in her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ aktiviteleri sonuçlarına göre araçların yüzde 22’si trafikte tehlike oluşturulabilecek hava basıncı ile seyrediyor. Sonuçlara göre, Türk şoförler lastikte doğru hava basıncı konusunda bilinçleniyor!

Michelin’in 2004 yılından bu yana sürdürdüğü “Lastikte Doğru Hava Basıncı” etkinlikleri, 2015 yılında günlük araç katılım ortalamasını bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artırarak 217 araca ulaştı. Aktiviteler sonunda toplamda 3 bin 33 araçta kontrol gerçekleştirilirken, lastiklerin yüzde 22’sinin tehlikeli boyuttaki hava basıncı ile yola çıktığı tespit edildi. 2014 yılında gerçekleşen etkinliklerde elde edilen sonuçlara göre tehlikeli araç oranının yüzde 7 düşerken sürücülerin bilinç oranının yükseldiği gözlemlendi. 2014 yılında tehlikeli oranda düşük hava basıncına sahip araçların oranı yüzde 29 olarak belirlenmişti.

1445599996_Forum_Trabzon__3_6 ilde 7 farklı noktada kontroller yapıldı

7 farklı noktada gerçekleştirilen aktiviteler, 1 ay boyunca sürdü. İstanbul 5M Beylikdüzü Migros AVM’de başlatılan etkinlikler ardından Meydan AVM Ümraniye, Bolu Highway Outlet, Samsun Yeşilyurt AVM, Trabzon AVM, Ankara AnkaMall AVM, Eskişehir Neoplus AVM’de gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında hava basıncı ölçülen lastiklerin yüzde 22’sinin tehlike boyutunda olduğu ortaya çıktı. 6 ilde toplam 7 farklı noktada gerçekleştirilen aktivitelerde en yüksek katılım Samsun Yeşilyurt AVM’de sağlandı.

11 yılda toplam 34 bin 656 araca ulaşıldı

2004 yılından beri sürdürülen etkinliklerin toplamında ise 34 bin 656 araca ulaşılarak hava basıncı kontrolleri yapıldı. Aktivite alanına davet edilen sürücüler, araçlarından inmeden ölçüm alanına alınarak, 2 dakika gibi kısa bir sürede araçlarının her 4 lastiği de eş zamanlı olarak ölçülerek hava basınçları ayarlandı. Katılımcılara ayrıca araç kokusu ve anahtarlık gibi küçük promosyon hediyeleri dağıtıldı.

Yıllara göre karşılaştırma

Yıl İncelenen araç sayısı Düşük hava basıncı
2015 3033 22 %
2014 3556 29 %
2013 3255 37%
2012 4206 32%
2011 4556 30%
2010 3880 43%

Doğru hava basıncı neden önemli?

Lastik basıncının doğru seviyede olması güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıyor. Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor. Düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastikler:

  • Yol tutuş kabiliyetini azaltır.
  • Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur.
  • Islak zeminde fren mesafesini uzatır
  • Aşırı ısınacağından patlama riski artar

Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?

Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Düşük basınçlı lastikler, ıslak zeminde ise lastiğin yolla temasını yitirmesi sebebiyle daha ciddi sorunlara yol açıyor. Araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açan düşük hava basınçlı lastikler yollar için büyük tehlike yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir