3 Şerit

Lüks otomobile küçük motor vergisi yolda

Türkiye pazarında özellikle Alman markaları tarafından satılan, ve “Türkiye pazarına özel, ‘vergi avantajlı’ olarak adlandırılan 1,6 litre altındaki motor hacmine sahip ‘lüks araçların’ daha yüksek vergilendirilmesi gündeme geldi. Meclise sevk edilen taslak yasalaşırsa motor hacmine dayalı ÖTV dönemi sona edecek ve vergisi artan bu araçlar pahalılaşacak.

Sadece motor hacmi göz önüne alınmadan her tip otomobilden ayrı ÖTV alınmasının önü açılıyor. Hükümetin hazırladığı “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” Meclis’e gönderildi. Tasarıda en dikkat çekici madde, otomobillere yönelik ÖTV düzenlemesi oldu. Tasarı, Bakanlar Kurulu’na tanınan taşıtların ÖTV oranlarını bir katına kadar artırıp, sıfıra kadar indirme yetkisini çeşitlendirmeyi ve bu yolla vergi gelirlerinin arttırılmasını öngörlüyor.

Peki, taslak bu şekliyle kanunlaşırsa ne değişecek. Bugün motor hacimlerine göre ÖTV alınan sıfır otomobiller fatura değerlerine, ağırlıklarına hatta kullanım amaçlarına göre vergiye tabi olabilecekler. Başka bir değişle sadece motor hacmi göz önüne alınmadan her tip otomobilden ayrı ÖTV alınmasının önü açılıyor.

Motor hacmi küçük de olsa lüks aracın vergisi artabilir

Tasarıya göre Bakanlar Kurulu, binek otomobillerle 3,5 tonun altında yük taşıyan panelvanlar ve 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler için, “ÖTV matrahını esas alarak fiyat gurupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirlemeye” yetkili olacak.
Buna göre, araçların ÖTV oranlarını sadece motorhacmine göre değil, aynı zamanda satış fiyatına, tipine, sınıfına, kapasitesine, cinsine, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirleyebilecek. Böylece örneğin her ikisi de 1600cc olmasına rağmen vergisiz fiyatı 20 bin lira olan otomobille 100 bin lirayı aşan otomobilden farklı oranlarda ÖTV tahsil edilebilecek. Bu iki araçtan birine yüzde 45 diğerine yüzde 90 ÖTV uygulanabilecek.

mercedes-benz-c180-2016Küçük motorlu lükslerin fiyatları artıracak karar

Türkiye’de son yıllarda küçük 1,6 litre ve altında motor hacmi olan lüsk modellerin satışında patlama oldu. Yeni tasarı bu şekliyle hayata geçerse 1,6 litrelik dizel ya da benzinli motorları olan BMW, Mercedes, Audi gibi lüks markaların en çok satan modelleri ÖTV artışıyla pahalanacak ya da lüks markalar fatura fiyatlarını vergi limitleri içinde kalacak şekilde aşağıya çekmek zorunda kalacaklar.

Pazarın yüzde 12’si küçük motorlu lüksler

2015 yılında otomobil pazarı motor hacmine göre incelendiğinde, en yüksek paya %95,93 oranıyla yine 1600cc altındaki otomobiller 696.076 adet ile sahip oldu. Ardından % 3,18 pay ile 1600-2000cc aralığındaki otomobiller ve % 0,87pay ile 2000cc üstü otomobiller yer aldı. 2014yılına göre1600cc altındaki otomobil satışlarında %24,52, 1600-2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında %2,54 ve 2000cc üstü otomobillerde %9,37 artış yaşandı.

2015 yılına 85kW altı 38 adet, 121kW üstü ise 82 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

2015 yılı satış rakamlarına göre C ve D segmentindeki otomobillerini düşük hacimli ama turbo beslemeli motorlarla satan BMW, Mercedes, Audi ve Volvo gibi markaların binek araçlarının satış toplamı 90 bin adete pazardaki payları yüzde 12’ye yaklaştı. Bu markaların da pazara paralel olarak araçlarının yüzde 95,1’inin 1,6 litre ve altı motor hacminde sattıkları varsayıldığında geçen yıl yaklaşık 85 bin adet ‘lüks araç’ın en düşük ÖTV’ oranını ödeyerek trafiğe girmiş oldukları söylenebilir.

2015 yılı lüks binek araç satışları

BMW              31.221

MERCEDES    30.333

AUDI               20.279

VOLVO                       6.939